Jim Carrey 

James Eugene Carrey

8,5
64 987 ocen gry aktorskiej
Jim Carrey
Carrey, hiperruchliwy komik o niezwykłej mimice, zaczynał karierę w wieku piętnastu lat, występując w klubach o komediowym repertuarze. Po raz pierwszy pojawił się na dużym ekranie w filmie Richarda Lestera "Kto pierwszy, ten lepszy". Zagrał w "Peggy Sue wyszła za mąż" Francisa Forda Coppoli, w "Ziemskie dziewczyny są łatwe" Juliena Temple i dwóch filmach reżyserowanych przez Buddy'ego Van Horna: "Pula śmierci" i "Różowy cadillac", gdzie główne role odtwarzał Clint Eastwood.

Carrey zyskał popularność dzięki udziałowi w komediowym hicie "Ace Ventura: Psi detektyw". Był to pokaz jego szczególnego poczucia humoru, w którym Carrey zaprezentował swoje co bardziej paskudne numery, jak na przykład scena mówienia za pomocą odbytu. Większość krytyków wydała o filmie niepochlebne opinie, ale publiczność napływała do kin, czyniąc Carrey'a wielką gwiazdą. Następny film, "Maska", umocnił jego pozycję jako aktora filmowych przebojów kasowych. Kolejna rola, w "Głupim i głupszym", także okazała się sukcesem. Następnie Carrey założył pomarańczową perukę i zielony kostium, by zagrać w trzeciej części historii o Batmanie: "Batman Forever".

Zdecydowaną odmianą była z pewnością rola Trumana Burbanka w "Truman Show" Petera Weira. Zagrał tam mimowolnego bohatera permanentnej opery mydlanej, zagubionego w sztucznym świecie gigantycznego studia telewizyjnego. Ta kreacja przyniosła mu nagrodę Złotego Globu.

Szczytowym osiągnięciem Carrey'a był występ w "Człowieku z księżycaMiloša Formana, za którą otrzymał Złoty Glob. Kolejnymi ważnymi filmami w jego emploi są "Grinch: Świąt nie będzie", "Bruce Wszechmogący", "Zakochany bez pamięci", "Lemony Snicket: Seria niefortunnych zdarzeń" oraz serial "Kidding".
Zobacz pełny opis

dane personalne:

wiek:

data urodzenia: 17 stycznia 1962

miejsce urodzenia: Newmarket, Kanada

wzrost: 187 cm

Złoty Glob
Zdobył 2 nagrody Złoty Glob, 21 innych nagród oraz 51 nominacji
Sprawdź wszystkie nagrody
dwukrotnie żonaty: 1. Melissa Womer (28.03.1987 - 11.12.1995, rozwód), córka Jane Erin (ur. 06.09.1987); 2. Lauren Holly (23.09.1996 - 29.07.1997, rozwód)
Odrzucił rolę Jona Arbuckla w filmie "Garfield". Zamiast niego angaż dostał Breckin Meyer.
Był brany pod uwagę do roli Silasa w filmie "Kod da Vinci", lecz ostatecznie zaangażowano Paula Bettany'ego.
Ma brata Johna i dwie siostry: Patricię i Ritę.
Od najlepszych
  • Od najnowszych
  • Od najlepszych

Hejtujcie mnie teraz do woli, a ja i tak nie zmienię zdania. Ten, kto uważa, że potrafi tylko robić głupi miny jest głupszy niż Lloyd z Dumb and dumber. Genialny aktor.

Aktor dramatu

użytkownik usunięty

Carrey kojarzony głównie z kinem dla dzieci, bardzo głupawym. Szkoda, bo to świetny aktor dramatu. "Zakochany bez pamięci", "Truman show", "Człowiek z księżyca" to genialne kreacje, a najlepsza czysto komediowa oczywiście "Maska", chociaż ja bardzo lubię niedoceniony film "Yes Man", który zaraża optymizmem, ale w nie...

więcej

Dla mnie jeden z najlepszych aktorów komediowych. Ma niesamowity dar do "grania twarzą". Robi to niezwykle naturalnie, dlatego jest tak zabawny. Znam tylko kilku aktorów o podobnych zdolnościach. Poza tym ciągle jest w formie - między "Głupi i głupszy" a "Głupi i głupszy bardziej" praktycznie nie widać różnicy 20 lat!...

więcej

trochę się obejrzało filmów z tym panem i stwierdzam, ze jego miny to mistrzostwo juz na samą myśl
się człowiekowi morda cieszy :D Jim to mega pozytywny gość

Świetny aktor, zawsze mnie śmieszy. Widać że nie robi nic na siłę, po prostu taki pozytywny koleś ;D

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones