Peter Weir I

Peter Lindsay Weir

[{"id":2,"name":"director","above5p":true,"career":{"name":"reżyser"},"ranking":{"name":"Reżyserii","link":"#unkown-link--personRolesAjax--","url":"/ranking/person/director"},"rating":{"count":2227,"rate":8.068253255500673,"desc":"ocen","profession":"pracy reżysera"}},{"id":1,"name":"screenwriter","above5p":true,"career":{"name":"scenarzysta"},"ranking":{"name":"Scenariuszy","link":"#unkown-link--personRolesAjax--","url":"/ranking/person/screenwriter"},"rating":{"count":283,"rate":7.201413427561837,"desc":"oceny","profession":"scenariuszy"}},{"id":7,"name":"producer","above5p":false,"career":{"name":"producent"},"ranking":{"name":"Produkcji","link":"#unkown-link--personRolesAjax--","url":"/ranking/person/producer"},"rating":{"count":48,"rate":7.791666666666667,"desc":"ocen","profession":"pracy producenta"}},{"id":6,"name":"actors","above5p":false,"career":{"name":"aktor"},"ranking":{"name":"Ról aktorskich","link":"#unkown-link--personRolesAjax--","url":"/ranking/person/actors/male"},"rating":{"count":5,"rate":7.4,"desc":"ocen","profession":"gry aktorskiej"}},{"id":21,"name":"himself","above5p":false,"career":{"name":"we własnej osobie"},"ranking":{"name":"Występów","link":"#unkown-link--personRolesAjax--","url":"/ranking/person/himself"},"rating":{"count":3,"rate":8,"desc":"oceny","profession":"występów osoby"}},{"id":17,"name":"originalMaterials","above5p":false,"career":{"name":"autor materiałów do scenariusza"},"ranking":{"name":"Materiałów do scenariusza","link":"#unkown-link--personRolesAjax--","url":"/ranking/person/originalMaterials"},"rating":{"count":1,"rate":6,"desc":"ocena","profession":"materiałów do scenariusza"}}]
8,1
2 227 ocen pracy reżysera
Peter Weir I
Najczęściej krytycy określają go mianem - mag, mistyk, czarodziej, szaman który zabiera widza w świat nie do końca pewny i jednoznaczny . Jego filmy są tajemnicze a dramatyczne wątki wzbogacone są o drugie czasem zaskakujące tło, tak jak np. w "Truman Show".
Pochodzi z Australii, początkowo studiował prawo na uniwersytecie w Sydney, potem krótko pracował u ojca - w biurze obrotu nieruchomościami. Zainteresowanie kinem budzi się w nim dopiero podczas podróży do Europy. Kolejnym ważnym momentem w jego filmowej edukacji jest film S.Kubricka pt. :"Dr.Strangelove". Postać tego reżysera stanowi częste odwołanie przy recenzjach filmów Weir`a. Mówi się nawet że jest to uczeń i kontynuator magicznego i poetyckiego kina Kubricka. Jego prawdziwą karierę rozpoczął film z 1975 - "Piknik pod wiszącą skałą". W Australii nakręcił jeszcze dwa filmy a w 1984 roku przeniósł się na stałe do Hollywood. Tu dalej tworzył filmy magiczne i niezwykłe. Swoimi filmami pomógł w karierze takim gwiazdom jak Harrison Ford, Mel Gibson, Jim Carrey, czy Robin Williams. Wielokrotnie był wyróżniany i nominowany - ostatnio za film "Truman Show" w 1998r. w kategorii "najlepszy reżyser". Nagrodzony w kategorii -Best Film- za "Stowarzyszenie umarłych poetów" w 1988 nagrodą British Academy Award (BAFTA), a w 1991r. za ten film otrzymał Cezara .
Więcej

Dane personalne:

wiek:

data urodzenia: 21 sierpnia 1944

miejsce urodzenia: Sydney, Australia

BAFTA
Zdobył 3 nagrody BAFTA, 11 innych nagród i 34 nominacje
Sprawdź wszystkie nagrody
żona Wendy Stites (od 1966), 2 dzieci: Ingrid (ur. 1973) i Julien (ur. 1976)
W 1993 roku przewodniczył jury 50. Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Wenecji (Włochy).
W 1982 roku został mianowany Członkiem Orderu Australii.
Brano go pod uwagę jako reżysera filmu "Przyjęcie u Dona". Ostatecznie jednak stanowisko to otrzymał Bruce Beresford.
Od najlepszych
  • Od najnowszych
  • Od najlepszych