postać

Walter White

Breaking Bad (2008) AMC Networks

Pseud. Heisenberg - kryminalista, handlarz narkotyków, chemik i były nauczyciel chemii w Albuquerque, w stanie Nowy Meksyk, który po zdiagnozowaniu nieoperacyjnego raka płuc rozpoczyna wytwarzanie metamfetaminy, by zabezpieczyć finansowo swoją rodzinę. Główny bohater serialu "Breaking Bad", grany przez Bryana Cranstona.

Niegdyś był obiecującym chemikiem i zdolnym uczniem, który w czasach nauki w szkole średniej wiele wniósł do projektu później nagrodzonego Noblem. Po ukończeniu szkoły wraz z przyjacielem, Elliottem Schwartzem, i swoją ówczesną dziewczyną, Gretchen, założyli firmę Grey Matter Technologies. White niespodziewanie zrezygnował ze swoich udziałów, odsprzedając je za śmiesznie małe pieniądze. Kiedy Elliot i Gretchen, jako małżeństwo, dorabiają się fortuny, mężczyzna nie może im wybaczyć pominięcia jego wkładu w rozwój firmy.

Walter poznaje swoją żonę w restauracji przylegającego do laboratorium chemicznego. Później, już po przeprowadzce do Nowego Meksyku, rodzi im się syn chory na dziecięce porażenie mózgowe. Akcja serialu zaczyna się w 50. urodziny bohatera – Skyler jest w drugiej ciąży, a White dowiaduje się, że zostały mu dwa lata życia. Nie znając się na narkotykowym biznesie, Walter prosi o pomoc w produkcji i dystrybucji metamfertaminy swojego byłego ucznia, Jesse'ego Pinkmana (Aaron Paul). Okazuje się, że wiedza, cierpliwość oraz poświęcenie White'a doprowadzają go do wyprodukowania narkotyku o bezkonkurencyjnej jakości i czystości. Ostatecznie Walter opracowuje alternatywny proces chemiczny, który nadaje jego produktowi niebieski kolor. Rozprowadzana przez nich metamfetamina, zwana blue sky, natychmiast zaczyna dominować na rynku.

Na początku Walter stara się zachować zdrowy dystans do swojego nowego, nielegalnego życia, ale z czasem zaczyna rozumieć oraz popierać używanie przemocy – ostatecznie staje się bezwzględnym narkotykowym bossem, napędzanym przez własną późność, ego i chciwość. Nie tylko z każdą serią jest coraz bardziej bezwzględny, ale rozrasta się również obszar jego wpływów. Początkowo drobny biznes, w 5 sezonie doprowadza Waltera do na szczyt przestępczej drabiny, na której zostaje głównym dostawcą na obszar południowo-zachodniego USA i Europę Wschodnią. Przestają istnieć dla niego jakiekolwiek granice: zabija Gustavo Fringa, by założyć własne imperium, a następnie wchodzi we współpracę z neonazistowskim gangiem.

Pseudonim White'a pochodzi od niemieckiego fizyka Wernera Heisenberga i nawiązuje do zasady nieoznaczoności.

Więcej Mniej
twórca Vince Gilligan data powstania 20 stycznia 2008 pochodzenie USA znany też jako Heisenberg
El Camino: Film "Breaking Bad"
Zwiastun nr 1 (polski) 2:06
Serial Killers
Serial Killers Wybieramy najlepsze seriale 2022 roku
Walter White jest zastrzeżonym znakiem towarowym, wszelkie materiały pochodzą z materiałów promocyjnych filmów seriali i gier.