Bryan Cranston 

Bryan Lee Cranston

8,9
42 119 ocen gry aktorskiej
Bryan Cranston
Amerykański aktor, aktor dubbingowy, a także reżyser i scenarzysta. Urodził się w Kalifornii w 1956 roku, jest synem aktora Josepha L. Cranstona i aktorki radiowej Peggy Sell. W dużej części wychowywali go jednak dziadkowie, z którymi mieszkał na ich gospodarstwie i pracował na fermie drobiu. Dorastał w okolicach Los Angeles, gdzie ukończył szkołę średnią Canoga Park High School.
Karierę aktorską rozpoczął zaraz po college'u, występując w lokalnych i regionalnych teatrach (pierwszym był Granada Theatre w dolinie San Fernando). 

W latach 80. regularnie pojawiał się w filmach i serialach telewizyjnych, przeważnie jednak w mało znaczących epizodach. Zagrał również w kilku reklamach i dubbingował postacie z japońskich kreskówek. W latach 1994-1997 kilkakrotnie pojawiał się w serialu "Kroniki Seinfelda", gdzie grał doktora Tima Whatleya, dentystę głównego bohatera, dzięki czemu wreszcie został zauważony. Po zagraniu astronauty Buzza Aldrina w serialu HBO "Z Ziemi na Księżyc" i charakterystycznej, chociaż znowu tylko epizodycznej roli w "Szeregowcu Ryanie" Stevena Spielberga, przez kilka lat wcielał się w postać Hala, ojca głównego bohatera komediowego serialu "Zwariowany świat Malcolma". Rola ta przyniosła mu ogromną popularność, a także trzy nominacje do nagrody Emmy. Największą i najlepszą kreację aktorską stworzył jednak w cenionym przez krytykę serialu stacji AMC, "Breaking Bad". Walter White, bohater grany przez Cranstona, jest nauczycielem chemii, który dowiaduje się, że ma nieoperacyjnego raka płuc. Martwiąc się o losy swojej rodziny, Walt postanawia za wszelką cenę zdobyć duże pieniądze, przez co ze zwyczajnego mężczyzny powoli przeradza się w dealera narkotykowego. Zarówno serial, jak i sam aktor, otrzymali wiele prestiżowych nagród.

Ponadto Cranston wciąż gościnnie pojawia się w innych serialach, gra w filmach (m.in. "Drive" czy nagrodzona Oscarem dla najlepszego filmu "Operacja Argo"), a także użycza swojego głosu w filmach i serialach animowanych. Od czasu do czasu próbuje swoich sił po drugiej stronie kamery, reżyserując poszczególne odcinki kilku seriali telewizyjnych.
więcej

Dane personalne:

wiek:

data urodzenia: 7 marca 1956

miejsce urodzenia: Los Angeles, Kalifornia, USA

wzrost: 179 cm

Złoty Glob
Zdobył Złoty Glob, 22 inne nagrody oraz 50 nominacji
Sprawdź wszystkie nagrody
dwukrotnie żonaty: 1. Michaelle Louise Middleton (10.11.1977 - 08.04.1982, rozwód); 2. Robin Dearden (od 08.07.1989), córka Taylor Dearden (ur. 12.02.1993)
Jest synem Joe Cranstona.
Ma starszego brata Kyle'a Edwarda i młodszą siostrę Amy.
W 1976 roku uzyskał stopień przedlicencjacki z nauk policyjnych w Los Angeles Valley College w Los Angeles (Kalifornia, USA).
Od najlepszych
  • Od najnowszych
  • Od najlepszych