Anna Kathryn Gunn

[{"id":6,"name":"actors","above5p":true,"career":{"name":"aktorka"},"ranking":{"name":"Ról aktorskich","link":"#unkown-link--personRolesAjax--","url":"/ranking/person/actors/female"},"rating":{"count":8703,"rate":7.464207744455935,"desc":"oceny","profession":"gry aktorskiej"}},{"id":22,"name":"guest","above5p":false,"career":{"name":"gościnnie"},"ranking":{"name":"Występów gościnnych","link":"#unkown-link--personRolesAjax--","url":"/ranking/person/guest"},"rating":{"count":42,"rate":7.761904761904762,"desc":"oceny","profession":"gry aktorskiej"}},{"id":20,"name":"voices","above5p":false,"career":{"name":"aktorka dubbingowa"},"ranking":{"name":"Ról głosowych","link":"#unkown-link--personRolesAjax--","url":"/ranking/person/voices"},"rating":{"count":7,"rate":8,"desc":"ocen","profession":"gry aktorskiej"}},{"id":21,"name":"himself","above5p":false,"career":{"name":"we własnej osobie"},"ranking":{"name":"Występów","link":"#unkown-link--personRolesAjax--","url":"/ranking/person/himself"},"rating":{"count":1,"rate":3,"desc":"ocena","profession":"występów osoby"}}]
7,5
8 703 oceny gry aktorskiej
Anna Gunn I
Amerykańska aktorka dorastała w Santa Fe w Nowym Meksyku. Już będąc nastolatką odkryła u siebie pasję do aktorstwa. W liceum uczęszczała do klasy teatralnej, by później kontynuować naukę aktorstwa na Uniwersytecie Northwestern, na którym zdobyła stypendium. Podczas studiów wyjechała na rok do Anglii, by szlifować swój talent w British American Drama Academy.

Pierwsze role przyszły na początku lat 90-tych. Gościnnie wystąpiła w paru serialach telewizyjnych, m.in. w: "Zagubionym w czasie", "Ostrym dyżurze", "Szpitalu Dobrej Nadziei", "Drew Carey Show", "Potyczkach Amy" i "Sześć stóp pod ziemią". Szybko okazało się, że telewizja ją lubi, a i ona na małym ekranie czuje się bardzo dobrze, czego dowodem była jedna z głównych ról w 3-sezonowej "Kancelarii adwokackiej". W 2004 roku powierzono jej rolę Marthy Bullock, w serialu "Deadwood" - opowieści o poszukiwaczach złota na Dzikim Zachodzie.

Jej debiut na dużym ekranie, to niewielki epizod w "Juniorze" Ivan Reitmana. Pierwszą wielka rolę dostała rok później, w 1995 roku, grając u boku Angeliny Jolie w filmie "Bez dowodów". 3 lata później razem z jej ojcem, Jonem Voightem, zagrała we "Wrogu publicznym".  Krytyka dość dobrze oceniła jej występ w niezależnym komediodramacie "Niczyje dziecko" z 2001 roku, w którym partnerował jej m.in. Gary Oldman.

Aktorka od 2008 roku z powodzeniem wciela się w postać Skyler White, żony najpopularniejszego nauczyciela chemii w Nowym Meksyku w serialu "Breaking Bad". Rola ta przyniosła jej nominację do Saturna i SAG.

Sukcesy na mały i dużym ekranie przeplatają się z tymi na deskach teatralnych. Anna od początku lat 90-tych z powodzeniem gra w teatrze. W 2009 zdobyła uznanie krytyki błyskotliwą rolą fotoreporterki Sarah Goodwin, w sztuce "Stands Still" granej w Teatrze Geffen w LA.
Więcej

Dane personalne:

wiek:

data urodzenia: 11 sierpnia 1968

miejsce urodzenia: Cleveland, Ohio, USA

wzrost: 177 cm

Emmy
Zdobyła 2 nagrody Emmy, 13 nominacji
Sprawdź wszystkie nagrody
mąż Alastair Duncan (1990 - 2009, rozwód), 2 córki: Emma (ur. 2001) i Eila Rose (ur. 12.09.2006)
W 1990 roku ukończyła Northwestern University w Chicago (Illinois, USA).
Ma polskie pochodzenie po dziadku ze strony matki.
Od najlepszych
  • Od najnowszych
  • Od najlepszych