PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=282642}

Śmierć człowieka pracy

Workingman's Death
7,6 2 580
ocen
7,6 10 1 2580
8,0 8
ocen krytyków
Śmierć człowieka pracy
powrót do forum filmu Śmierć człowieka pracy

Jeśli chodzi o ten Hardcore, to nie tylko moje zdanie... sądzę tak ponieważ ok 20 osób, może więcej wyszło w trakcie seansu. Ogólnie to chyba nikt nie sądził że będą tam tak drastyczne sceny. To tyle o rzeźni.
Film przedstawia jeszcze inne ciekawe "zawody", które wykonywane są z różną postawą..
Film jest wart obejrzenia, jednak nie jest to film lekki i przyjemny jak dokumenty na Discovery..

P.S Wytrwałem do końca.. chyba tylko dlatego żeby napisać ten post dla was :)

ocenił(a) film na 9
jakubator

Widziałem, ten film na Doc Review, dotrwałem do końca i czegoś tu nie rozumiem. Tego oburzenia scen z rzeźni afrykańskiej. Tam tak wygląda życie, ja nie widziałem tam śmierci człowieka pracy, to że my europejczycy, jesteśmy przyzwyczajeni do oglądania mięsa już bez krwi podanej na sterylnej tacce stytopianowej to nie znaczy że jak ktoś robi zajmuje się tą "brudną" robotą to jest dla niego ujmą. Ci ludzie dzięki tej właśnie pracy mieli godność, każdy miał inną specjalość, każdy był tam szanowany, to było jak najbardziej LUDZKIE, owszem samo zażynanie nie było najbardziej apetycznym widokiem. Polecam jednak inny film dokumentalny: Powszedni chleb, też produkcja austryjacka. Tam jest dla mnie pokazana śmierć człowieka pracy, odmóżdzenie, izolacja pracowników, praca przy taśmie, no i nowoczesn rzeźnia która sprowadza człowieka do operatora maszyny zabijającej, i to jet lepsze?

ocenił(a) film na 8
jarek_ja

Myślę, że oburzenie to za dużo powiedziane. Po prostu osoby które wyszły z seansu nie były przygotowane na te nieapetyczne sceny rzeźni. Filmu o którym piszesz nie widziałem, jednak tutaj chyba chodziło o to żeby pokazać jak Ci ludzie igrają ze śmiercią. Niestety scena rzeźni nie pasuje do tego wszystkiego... podobno reżyser miał kręcić o (chyba) platformach wiertniczych czy coś takiego, do czasu aż zobaczył ten targ i zmienił zdanie.. coś takiego słyszałem :)
Co do pracy przy maszynie to chyba lepsze od "tej" rzeźni, izolacja od samego odoru który jest podobno nie do zniesienia... myślę że tym Nigeryjczykom nie jest na początku łatwo się do tego przyzwyczaić. Pozdr

ocenił(a) film na 9
jarek_ja

Mysle, ze nie do konca o to chodzilo rezyserowi filmu. Smierc czlowieka pracy, moim zdaniem, jest tu rozumiana, w ramach tego jak zmienila sie pozycja robotnika na przestrzeni ostatnich kilku dziesiecioleci... Glownym na to przykladem, jest pierwsza odslona filmu, czyli historia ukrainskich gornikow. Jeszcze 30 lat temu ich zawod sklanial do stawiania pomnikow, teraz... Zreszta nie ma sie co ogladac na Ukraine. U nas jest bardzo podobnie. Robol nie jest okresleniem pozytywnym ... Wrecz odwrotnie. Jesli chodzi o Nigerie, to moze rzeczywiscie, ludzie ci (szczegolnie wnoszac po krotkich z nimi wywiadach) sa dumni ze swojej pracy, ale warunki w jakich sa do niej zmuszeni, trudno nazwac ludzkimi. Nie trzeba rzezni automatycznych, zeby praca rzeznika byla wygodniejsza. Wystarczyloby pare miejsc z dachem nad glowa i jakimis blatami, badz stolami i dobrze rozprowadzona siec kanalizacyjna, pozwalajaca na zachowanie choc odrobiny higieny. Jednak takie zadania powinny wypelniac, szeroko rozumiane, glowy panstwa. I mysle, ze wlasnie na ich ignorancje, wobec ludzi pracujacych na najnizszych, ale bardzo waznych, szczeblach spoleczenstwa, chcial zwrocic uwage Michael Glawogger...

ocenił(a) film na 8
stas

Co do zmiany na przestrzeni lat to OK. Ale z tymi głowami państw.. to chyba jednak za dużo o tym nie było ;) Ja tego nie wyczułem, aczkolwiek nie zaprzeczam.
Pozdrawiam

ocenił(a) film na 9
jakubator

Moze fakt, ze w samym filmie za duzo nie bylo... Ale odsylam, do tego co sie dzialo poza kamerami. Odslona chinska jest tak krotka, wlasnie ze wzgledu na glowy panstwa i ich interwencje. Michale Glawogger zostal z tego kraju wypedzony, a wiekszosc materialu tam nakreconego, zostala oficjalnie ocenzurowane przez chinskie wladze. Pozdrawiam rowniez:)

użytkownik usunięty
stas

Kiedyś natrafiłem na badania mówiące iż rzeźnicy (w Polsce) to grupa zawodowa najbardziej zadowolona ze swojej pracy (ok 80%). Ponadto odnotowano u nich szczególnie udane życie seksualne (sic!)

Czytałam artykuł o wynikach badan, które wskazują że pracę w rzeźni wybierają osoby o skłonnościach sadystycznych, bo tam można bezkarnie wyżywać się na zwierzętach. Inne badania potwierdzają, że ludzie bez takich zapędów pracując w tego typu miejscach często popadają w depresję.

ocenił(a) film na 8
jarek_ja

Dobrze piszesz.

Ten fragment powinno się obowiązkowo puszczać w szkołach. Niech ludzie wiedzą skąd się biorą steki, które pożerają. Dla mnie każdy, kto je mięso, a się na tej sekwencji oburza jest hipokrytą.

ocenił(a) film na 7
michal.2907

Przesada.
Tu mamy ubój według reguł Islamu, na zachodzie sposób zadawania śmierci zwierzętom jest jednak bardziej humanitarny (wiem, wiem... o ile zabijanie może być humanitarne), natomiast większym problemem są warunki życia zwierząt przeznaczonych na ubój.
Film dobrze pokazuje, jak bardzo "człowiek cywilizowany" jest odgrodzony od realnych źródeł swojego bytu - nic nie wiemy o realiach pracy w rzeźni, kopalni itp., a każdy przecież je i ogrzewa swoje mieszkanie.
Dobra produkcja, choć szkoda, że tylko dobra, bo zapowiadało się na dzieło wybitne.

ocenił(a) film na 8
jakubator

Oczywiście, że sceny zabijania kóz są mocne, ale dla mnie na przykład mocnym efektem w tym dokumencie jest nieustające skrzypienie pałąków z koszami, w których pracownicy noszą siarkę. Niesamowite.

chemas

Tak, ten dźwięk pozostaje na długo w głowie. Z tego co pamiętam, bardzo podobne sceny pojawiły się w filmie "Samsara" Rona Fricke z 2011 roku.

ocenił(a) film na 8
LadyMovie

Cały czas przymierzam się do Samsary.

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones