PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=32378}

Śmiertelna wyliczanka

Murder by Numbers
6,8 36 778
ocen
6,8 10 1 36778
5,9 8
ocen krytyków
Śmiertelna wyliczanka
powrót do forum filmu Śmiertelna wyliczanka

jasna sprawa

ocenił(a) film na 6

Chyba powinienem podziękować twórcom tego filmu za ich inspirujący wykład psychologiczny. Zadali sobie bowiem wiele trudu, żeby odpowiedzieć na pytanie, co sprawia, że pozornie doskonała zbrodnia przestaje nią być. Odpowiedź jest w tym filmie prosta: wszystko przez kobiety. Gdyby nie dziewczyna, dwaj zabójcy nigdy by się ni poróżnili. Gdyby nie kobieta-glina, nigdy nie zostali złapani. Gdyby nie kobieta-ofiara jeden z nich nie okazałby się mięczakiem. W zasadzie poszerzając przesłanie tego filmu można by rzec, że wszystko co złe dzieje się przez kobiety. No bo gdyby nie te wyrodne matki, to w ogóle nie byłoby morderców. Ciekawe prawda? A jakie to głębokie.
Druga rzecz, która rzuca się w oczy to seksualizacja przestępstw. Cała ta rzecz ma dość wyraźny (cóż reżyser nie jest zbyt subtelny) podtekst seksualny. Jest to wyraźne nawiązanie do wampirycznych filmów typu Wywiad z wampirem, gdzie seks łączy się z zabójstwem bardzo wyraźnie. Tutaj prawie każda scena między dwójką morderców niemalże iskrzy napięciem seksualnym. Tym wyraźniejszy jest przez to całkowity brak chemii między Bullock i Chaplinem. Ale to akurat nie powinno dziwić. Sandra jakoś rzadko kiedy potrafi zgrać się ze swoim partnerem. Stąd też najidtiotyczniejszą sceną w całym filmie była dla mnie tzw scena łóżkowa.
W sumie jednak film nie jest zupełnie tragiczny, chociaż dobrze kupić sobie popcorn. Kiedy jakieś ziarenko trafi między zęby będzie można coś poczuć (fizycznie ale i emocjonalnie), a to znacznie więcej niż zapewnia ten film.

użytkownik usunięty
torne

Justin i Richard
Podtekst seksualny pomiedzy dwoma licealistami? W sumie odniosłam wrazenia że było to cos wiecej niz tylko toksyczna sympatiia. Ciagle było widac niewinne przytulanki Justina i Richarda ale nie wiem czy miało to śłużyc jako seksuyalne napięcie pomiedzy nimi czy tylko pokazanie kto jest tu prawdziwą ofiara. Zresztą od lat trillery czy horrory byłuy połaczone z seksem i myśle że tak już zostanie. Czasami mogło sie wydawać że Richard jest nie co zazdrosny o swojego kompana, Justina (np. scena w oranżerii gdzie Justin przyprowadza Lise) a jeśli chodzi o Bullock i Chaplina to od poczatku filmu wiedziałam że nie bedzie tu takiego romansu jakiego można sie było spodziewać. Zreszta miałam juz dosyć ze każda para agentów w filmach musi ze sobą spać albo od razu tworzyc małżeńską pare. Jednak wydaje mi sie że Murder by numbers to uczta dla wielbicieli psychologicznych kryminałów i rzeczywiście, gdyby nie Cassie to prawdopodobnie Justinowi i Richardowi uszło by to płazem ale równie dobrze mół ich złapac policjant a nie policjantka.

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones