film

Świadectwo urodzenia

1961
1 godz. 39 min.
7,7 2 807
ocen
7,7 10 1 2807
7,4 9
ocen krytyków
Trójka polskich dzieci zmaga się z realiami okupacji niemieckiej. więcej mniej
Świadectwo urodzenia zobacz gdzie obejrzeć online

reżyseria

scenariusz

gatunek

produkcja

premiera

Na skróty
Świadectwo urodzenia
Przypominamy niezwykły obraz Stanisława Różewicza z 1961 roku "Świadectwo urodzenia". 2014-06-09T10:36:23 PT5M16S https://fwcdn.pl/webv/37/23/33723/swiadectwo_urodzenia_ns.33723.4.jpg https://fwcdn.pl/video/na_skroty/swiadectwo_urodzenia_ns.vp9.480p.webm

Trzy nowele ukazujące pełną napięcia atmosferę codzienności okupacyjnej widzianej oczyma dzieci. "Na drodze": Bohaterami noweli są zagubiony we wrześniowej zawierusze chłopiec i żołnierz wiozący po rozbiciu oddziału nikomu już niepotrzebną kancelarię. W końcu i on chwyci za karabin i stanie do nierównej walki. "List z obozu": Chłopcy,Trzy nowele ukazujące pełną napięcia atmosferę codzienności okupacyjnej widzianej oczyma dzieci. "Na drodze": Bohaterami noweli są zagubiony we wrześniowej zawierusze chłopiec i żołnierz wiozący po rozbiciu oddziału nikomu już niepotrzebną kancelarię. W końcu i on chwyci za karabin i stanie do nierównej walki. "List z obozu": Chłopcy, bohaterowie noweli, pomagają matce w trudnych dniach okupacji. Ze szczególną troską i czcią opiekują się mundurem oficerskim ojca, który przebywa w obozie jenieckim. Kiedy zjawia się u nich jeniec radziecki, uciekinier z pobliskiego obozu, dadzą mu buty i mundur ojca. "Kropla krwi": Bohaterką jest ukrywająca się w sierocińcu dziewczynka żydowska, u której Niemcy odkrywają typowe cechy aryjskie.

studio
Zespół Filmowy "Rytm"
tytuł oryg.
Świadectwo urodzenia
inne tytuły
Birth Certificate Miedzynarodowe
więcej
Film nakręcono w Łodzi, Spale, Piotrkowie Trybunalskim i Pilicy (Polska).
Od najlepszych
 • Od najnowszych
 • Od najlepszych
 • W pewnym momencie wóz ciągnie jeden koń. Drugi padł?

 • Moim zdaniem (jakże odmiennym od innych), najlepsza jest ostatnia nowela. Najdłuższa
  ale zagrana tak mistrzowsko, że przyćmiewa pozostałe, które mówiąc krótko, nie robią na
  mnie wrażenia.
  Daleki jestem od twierdzenia, że to najlepszy polski obraz pokazujący życie pod okupacją
  ale na pewno... więcej

 • Obok wojny

  filipmosz ocenił(a) film na 7

  Filmy wojenne można skategoryzować na te, które głównym bohaterem filmu czynią samą wojnę i te, dla których realia wojenne stały się jedynie punktem zaczepienia, do przedstawienia jakichś postaw ludzkich, dramatycznych wyborów, procesu krystalizowania się charakterów. Świadectwo urodzenia bez wątpienia należy... więcej

 • Trzecia nowelka

  nexus9 ocenił(a) film na 8

  Ostatnio obejrzałem ten film ale przy trzeciej nowelce sobie przypomniałem, że go już wczesniej oglądałem. Trzecia nowelka rzeczywiście jest najlepsza i robi największe wrażenie, więc się nie dziwię, że tylko ją pamiętałem. Dobra obsada to połowa sukcesu. No i teraz wiem gdzie się narodził Bruner.

  2
  • Od razu powiem ten nowelowy film jest bardzo dobry! W dodatku jest to wojna widziana z perspektywy dzieci jednak nie znajdziemy tu ani trochę sentymentalizmu czy ckliwości a przecież tak łatwo przy tym temacie można było w to popaść co nie znaczy że film nie jest wzruszający.

   Pierwsza nowela... więcej

   3