PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=207}

Żołnierze kosmosu

Starship Troopers
6,5 45 398
ocen
6,5 10 1 45398
6,5 15
ocen krytyków
Żołnierze kosmosu
powrót do forum filmu Żołnierze kosmosu

Drugie dno

użytkownik usunięty

Wiem, że zaraz spadną na mnie gromy, bo wielu twierdzi, że film to chłam i nic poza tym. Odnośnie "Żołnierzy kosmosu" mam pozytywne uczucia, gdyż był to pierwszy film jaki obejrzałem w kinie. Dzieło to teoretycznie powinno porazić swoją głupotą, jednak dla mnie jest w nim cała masa smaczków, skłaniająca mnie do stwierdzenia, że pod maską komnercyjnej kichy intelignetnie ukryto kilka wartościowych spostrzeżeń, obserwacji.
Smaczki:
- światem rządzi wojskowy rząd, zwykli "cywile" są pogardzani, na piedestał wynosi się obywateli "gotowych oddać życie za swoją ojczyznę", panuje wszechobecna propaganda, kult wojskowości - rządy faszystowskie
- walka w siłach zbrojnych gwarantuje obywatelstwo, szacunek i finansową niezależność - podobnie było w legionach rzymskich
- cukierkowi, przesłodzeni bohaterowie, z którymi trudno związać się emocjonalnie: celowa komiksowość postaci, przesunięta do granic możliwości, wynikający z tego komizm np. w scenie, w której rekrut bez hełmu dostaje taki postrzał, że rozwala mu głowę, a geniusz Rico krzyczy: MEDIC!, w następnych scenach słyszymy, że rekrut praktycznie pozbawiony głowy "wyliże się z tego";), a potem, że jednak nie żyje;
Dennise Richards jest okropna, przyznam się, że przez cały film życzyłem jej śmierci, strasznie głupia postać, niby pozytywna, ale strasznie irytująca;
- kobiety brylujące w futbolu amerykańskim - kpina z feminizmu
- robale wystrzeliwujące meteoryty z odwłoku: dowód na to, że nie należy traktować tego filmu poważnie
- tekst : "Kiedyś ta wojna dobiegnie końca" w ustach Doggie Howsera, taką samą kwestię wypowiada Kilgor w "Czasie apokalipsy";
- Doggie Howser w quasi-gestapo, które podobnie jak specjalne jednostki SS Himmlera badały zdolności paranormalne
- Buenos Aires w Ameryce?
- filmiki propagandowe: żołnierze pokazujący karabiny dzieciom - amerykański kult broni; matka i jej dzieci depcząca karaluchy, mimo, że te są "normlanymi" mieszkańcami Ziemi: II wojna światowa: Amerykanie japońskiego pochodzenia...;
- 100 tysięcy zabitych w dwie godziny...ja pier....
-postawa dziennikarza i kamerzysty podczas desantu: brawura i nieostrożność dziennikarza, żądza zdobycia super materiału: trafna wizja przyszłośći: dziennikarze ramię w ramię z żołnierzami walczącymi na froncie: Irak
- scena złapania mózgowca - ujęcie generałow, wygląda zupełnie jak zdjęcia z kampanii Afrika Korps w Afryce Północnej, zresztą mundury wojskowe, czapki wzorowane są na niemieckich mundurach z czasów II wojny światowej;
- karabin używany przez marines jest żywcem wyjęty z filmów o Alienie (karabin pulsacyjny z granatnikiem)
- marines również tacy sami jak z filmów o Alienie;
- niezrozumiała przeze mnie taktyka walki rodem z I wojny światowej;
- robal pożerający krowę w filmie propagandowym, tak jakby ludzie tego nie robili...
- "flota płynie, piechota ginie" - II wojna światowa;
- Michael Ironside w roli Raszczaka - klasyka!;
- wysysanie mózgu przez robale - zupełnie bezsensowne, ale jaki efekt!
- kontrola urodzeń (tylko obywatele mogą mieć dzieci) skąd my to znamy...?
- baza szkoleniowa floty o nazwie "Tierieszkowa"...Tirieszkowa była pierwszą kobietą w kosmosie
- scena, w której Raszczak nagradza swoich ludzi piwem i "zabawkami" przypomina podbną w "Czasie apokalipsy", gdzie był podobny motyw z Kilgorem;

To prawda, ja też zauważyłem podobieństwo do karabinów z "Aliens". I rozumiem, że film należy odbierać jako kpinę z absurdów współczesnego świata. Dla informacji: Buenos Aires jest w Ameryce... południowej!

użytkownik usunięty
Hagan

Chodziło mi o Stany Zjednoczone :)
-kara śmierci na żywo w telewizji...
- Michael Ironside oraz Calncy Brown; dwaj aktorzy którzy zagrali dwa pamiętne czarne charaktery (Kurgan oraz Katana) w dwóch pierwszych częściach "Highlandera" razem w jednym filmie...

Ja myślałem, że nie wytrzymam jak zobaczyłem tych SS-manów w czarnych mundurach! :-D No i jeszcze to, że za byle co dowódca może ci przebić rękę nożem i to, że za niewykonanie rozkazów WIESZAJA! Te filmiki lecące w tv są żywcem wzięte z amerykańskich filmów propagandowych z II wojny światowej.

użytkownik usunięty
Szlifara

Film zarąbisty. Niektórzy są ślepi, no ale widać już nie potrafią dostrzec jaj, ukrytych pod warstwą niewzruszonego idiotycznego schematyzmu. Przecież ten film wykpiwa wszystkie te głupawe schematy, eksploatowane do granic możliwości przez tandetnych reżyserów z USA!
A co do Buenos Aires w Ameryce - przecież akcja wszystkich filmów katastroficznych, sf-horrorow, itp. ZAWSZE musi dziać się w Ameryce, więc choćby to było Buenos, musi być USA :D:D:D
Oprócz ukrytego absurdalnego humoru doceniam tu również udane efekty specjalne - wiadomo, że te stwory wytworzono w kompie, ale bardzo profesjonalnie, lepiej, niż teraz się to robi - takie odnoszę wrażenie.

Cieszę się, iż któs potrafi ten film zinterpretować jako gorzką satyrę na stereotypy rządzące stylem życia Amerykanów, a już sam styl życia w szczególności. Poprzez celowo absurdalnie skonstruowaną fasadę filmu sci-fi Verhoeven pokazuje wpływ mass mediów na życie człowieka, wyśmiewa bezpłciowość charakterów współczesnej młodzieży, daje do zrozumienia, że prawdziwie wartościowi ludzie są obecnie na wymarciu.

ocenił(a) film na 10

- 100 tysięcy zabitych w dwie godziny...ja pier....
Tyle wykończyli Amerykanie w Japoni w 10 sekund...Zaś według scenariuszy 3WŚ w 2h zginełoby 2MLD Ludzi (z 5MLD w tamtych czasach)


Ja również film odbieram jako satyre i wykpienie wartości wciskanych przez TV, cóż wizytówką Verhouvena(sry za błędy) są ośmieszające współczesną TV, reklamy w filmach :)

- niezrozumiała przeze mnie taktyka walki rodem z I wojny światowej
Poprostu nas jest dużo...jak mrówek, jak robali :) i nie potrzebujemy jak one pojazdów, rakiet nuklearnych, zgnieciemy wroga ilosćią jak mrówki obłażące kilka razy większe od siebie żuki, modliszki itp.

Cały film ma fajny komiksowo-komputerowy charakter :) Co bardzo mi się podoba, film orginalny, krwawy(wojna jest krwawa i tak musi być przedstawiana), inny niż wszystkie filmy s-f :) 9/10

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones