1408

2007 1 godz. 52 min.
6,8 262 466
ocen
6,8 10 262466
61 266
chce zobaczyć
6,0 9
ocen krytyków
{"rate":6.0,"count":9}
{"type":"film","id":208687,"links":[{"id":"filmWhereToWatchTv","href":"/film/1408-2007-208687/tv","text":"W TV"}]}
powrót do forum filmu 1408
  • Niesamowity film! Psychodeliczny, nie tak obfity w przerażające, czy krwawe sceny, bardziej uderzający w czuły punkt wewnątrz głowy. Najbardziej przeraził mnie tekst w stylu: "Nawet jeśli opuścisz ten pokój i tak nie opuścisz tego pokoju". Można uznać, że 1408 to metafora naszego życia pełnego rozterek i problemów, nawet jeśli rozwiążesz jakiś problem i tak nie rozwiążesz żadnego problemu. Koło się zamyka.

• goldendagger ocenił(a) ten film na: 9

Rosa55 Albo jeśli rozwiążesz problem, to pojawi się następny, tak jak bohatera nękały coraz to nowe zjawy

• drill90 ocenił(a) ten film na: 9

Rosa55 Ogólnie jest to jeden z fajniejszych horrorów, które oglądałem i które rzeczywiście mają w sobie to coś. Z krókiego opowiadania Kinga trio Alexander, Greenberg & Karaszewski odpierdzielili kapitalny scenariusz. Bohater nie jest tylko imieniem i nazwiskiem, jak to miało miejsce w pierwowzorze, ale naprawdę zgorzkniałym poniekąd kolesiem, który po śmierci córki chce zaprzeczyć wszystkiemu, co nadprzyrodzone.

Do każdego filmu każdy poniekąd moze sobie dorobić daną interpretację. "Metafora życia" bla, bla, bla i inne takie... Lubię rozkminiać filmy, ale lubię też, kiedy reżyser zostawia widzom pewne wskazówki, tak jak Aster robił to w "Hereditary". Wg mnie "1408" dla Mike'a jest odtrutką na jego odrzucenie wiary w pozazmysłowe rzeczy, co dobitnie pokazuje kinowe zakończenie (to w którym Mike przeżywa, i puszcza żonie nagranie z nadpalonego dyktafonu, gdzie słychać jego rozmowę z córką co potwierdza wydarzenia, tkórych Mike doświadczył). Jest to paradoksalnie najciekwaszy finał, jakie nakręcił Hafstrom (te alternatywne zakończenia są raczej słabe i nie pasują trochę do historii). Ogólnie film polecam, pomimo 12 lat na karku wciąż robi dobrą robotę.