Alice in Wonderland

1 godz. 48 min.
7,1 361 305
ocen
7,1 10 361305
32 298
chce zobaczyć
5,2 17
ocen krytyków
{"rate":5.2352943,"count":17}
{"type":"film","id":465818,"links":[{"id":"filmWhereToWatchTv","href":"/film/Alice+in+Wonderland-2010-465818/tv","text":"W TV"}]}
powrót do forum filmu Alicja w Krainie Czarów
  • Marta101 ocenił(a) ten film na: 9

Pióro moi drodzy. Pióro.

• użytkownik usunięty ocenił(a) ten film na: 9

Marta101 na to nie wpadłam O.o

I tak przy okazji, w oryginale jest kruk, a nie gawron.

Niestety ja mam pecha trafiać ciągle na dubbing.

• Wuka92 ocenił(a) ten film na: 8

Marta101 Mam takie wrażenie, że gdybym posłuchał Deppa zamiast Pazury, to uśmiałbym się bardziej. A Marta 101, pogratulować dedukcji:)

Wuka92 Ja najbardziej żałuję, że nie mogłam usłyszeć boskiego głosu Alana Rickmana jako niebieskiej gąsienicy. A co do Pazury, faktycznie jego głosik z cudnych ust Depp'a jakoś tak kole.

• OptimusPrimefilmaniak ocenił(a) ten film na: 9

Marta101 nigdy bym sie nie do myslal

Marta101 Ja byłam w kinie z napisami i oryginalny dźwięk jest zdecydowanie lepszy niż dubbing.

Tak myślałam, że coś koło tego, z atramentem mi się skojarzyło.

• aurusandi ocenił(a) ten film na: 7

Marta101 Niestety, nie chodzi tu o pióro. Aby rozwikłać tę zagadkę trzeba odwołać się do angielskiej wersji tej zagadki. Odpowiedź jest taka: Gawron to po angielsku rook. Rook to również określenie jednej z figur szachowych (wieży), na szachownicy jest kilka innych figur, między innymi goniec (również po angielsku biskup - bishop). Jedna z form sekretarzyka (bez nadstawki z szufladkami) jest nazywana Mazarinem. Została ona wymyślona przez francuskiego kardynała (biskupa) Jules'a Mazarina, który przy takim biureczku został znaleziony martwy. To GRA słów, w dodatku mistrzowska.

• panna_sekretnego_okna ocenił(a) ten film na: 7

aurusandi Dobrze powiedziane. Gdzieś o tym czytałam, a zagadka znakomita

• aurusandi Taa, przekleiłeś odpowiedź z pewnego bloga i piszesz, że nie chodzi o pióro.
    Pióro to bardzo prosta odpowiedź a ten gucio pokombinował z biskupem i wyszła mu bardzo naciągana odpowiedź.
    Pióro i każdy wie o co chodzi.
    "Nie, to nie pióro. To: <i tu kilku zdaniowa naciągana odpowiedź" buhaha

• aurusandi ocenił(a) ten film na: 7

kendo777 Nigdzie nie sygnowałem swojej wypowiedzi własnym nazwiskiem i tak, przytoczyłem cudzą odpowiedź, bo wydała mi się ciekawa i prawdziwa.

• użytkownik usunięty ocenił(a) ten film na: 7

aurusandi Absolutnie nie. Chodzi o pióro. Motyw z beeshopem to nadinterpretacja, wymysł i przekłamanie.

• Cheated ocenił(a) ten film na: 10

aurusandi Może nawet by o to chodziło i ta gra słów byłaby 'mistrzowska', jednak w oryginalnej wersji jest kruk (ang. raven) a nie gawron (ang. rook). Szczerze mówiąc, mnie na rozwiązaniu tej zagadki akurat średnio zależy ale wszystkie propozycje (te z piórem i próbowaniem skojarzenia z szachami) wydają się ciekawe. Cóż, próbujcie dalej.. ;)

• użytkownik usunięty ocenił(a) ten film na: 10

Marta101 Jak miałam 8 czy 9 lat i pierwszy raz przeczytałam tą książkę , zastanawiałam się nad tym pytaniem i wiecie co głupiego wymyśliłam ? Że łączy je kolor . Kruk jest czarny , a biurko można pomalować na czarno . Głupie rozwiązanie , nie ?

• Calm0 ocenił(a) ten film na: 9

tak

• Tak, zgodzę się.

• Zwariowana003 Twoje rozwiązanie jest nieco... dziwne...

• użytkownik usunięty

Zwariowana003 Bo to było kiedy miałam 8 lat.

• użytkownik usunięty

Nie. Też mi to przyszło do głowy.

• Przynajmniej coś wymyśliłaś/eś. Ja od dziecka się nad tym zastanawiałam ale nigdy żadna odpowiedź nie przychodziła mi do głowy xD

• Marta101 Ale masz rację, to może być pióro... Sekretarzyk to takie stare biurko, więc pisano przy nim piórem. A gawron [w oryginale kruk] to rzecz jasna ptak.

• Marta101 Nie pomyślałbym o_O

• Marta101 Odpowiedz "pióro" oraz to z szachami mimo że brzmią ciekawie są moim zdaniem błędne. Błąd wziął sie z błędnego tłumaczenia tekstu i nieuprawnionego uzycia słowa "łączy". W oryginale pytanie brzmi "Why is a raven like a writing desk?" Czyli czemu kruk jest jak sekretarzyk. W takim brzmieniu odpowiedz "pióro" jest niezrozumiala. Mysle ze to pytanie nie miało z góry obmyslonej odpowiedzi. Natomiast ludzie wymysleli wiele ciekawych i pasujacych, wystarczy wejsc na strony anglojęzyczne. Sam autor Alicji , Lewis Caroll podobno odpowiedzial na to pytanie następującym cytatem "Because it can produce a few notes, tho they are very flat; and it is never put with the wrong end in front!". Przy czym napisał to z bledem pisząc zamiast "never" -"nevar" co jest anagramem "raven". Mnie osobiscie to nie przekonuje, odnosze wrażenie że autor zacytowaną odpowiedz wymyślili po tym jak pytanie stało się sławne.

• spiritusmovens_2 Witajcie, jak dla mnie (niezależnie czy raven czy rook) kruk/gawron to ptak, tak jak sekretarzyk (writting desk) a z łaciny sagittarius serpentarius - ptak drapieżny. Sekretarz pochodzi z arabskiego "Saqr-et-Tair" co przekłada się również jako "sekretarzyk".
    Zatem zarówno odpowiedź "pióro" jak i to, że oba to ptaki, jest wg mnie właściwa. Łączenie przez szachownicę jest trochę naciągane ale też mi się podoba.
    A może by pójść dalej w tych dywagacjach i pokojarzyć przez rook = szuler/oszukiwać??? I tłumaczenie byłoby:

"Dlaczego oszust jest jak drapieżny ptak?" - Dlaczego oszust jest drapieżnikiem?

pozdrawiam