PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=1286}

Amadeusz

Amadeus
8,1 123 362
oceny
8,1 10 1 123362
8,7 41
ocen krytyków
Amadeusz
powrót do forum filmu Amadeusz

KOCHAM!!!! ten film

ocenił(a) film na 10

W "Amadeuszu" M. Formana zakochałam się od pierwszego wejrzenia kilka lat temu. Od tego czasu widziałam sporo świetnych filmów, ale żaden nie zrobił na mnie tak piorunującego wrażenia.

Ideał.

-wspaniała gra aktorska nie tylko obu głównych bohaterów; również wszyscy pozostali: Stancy, Józef II, kompozytorzy z dworu cesarza, Leopold Mozart, nawet postacie drugoplanowe jak Katerina,ksiądz czy służąca wydają się wręcz stworzeni do swoich ról

-muzyka. Ktoś bardzo trafnie powiedział, że ten film jest jak muzyka Mozarta. Jest idealnie dobrana do poszczególnych scen filmu. W pewnej recenzji przeczytałam, że sięgając po muzykę Mozarta twórcy z automatu mieli świetną muzykę do filmu. Nie do końca. Bardzo ważne jest takie dopasowanie jej do poszczególnych scen i to się udało rewelacyjnie.

-niesamowita skala emocji. Jest wszystko od farsy/komedii po tragedię.

-bardzo podoba mi się, że film można odczytywać na wielu poziomach: jako fabularyzowaną biografię Mozarta, ukazanie obyczajów epoki (znakomite kostiumy, swoboda flirtu:D-jakże odległa od epoki wiktoriańskiej z kolejnego stulecia), ale też jako film o geniuszu, przeznaczeniu, relacji z Bogiem.

-genialne sceny, do których można wracać w nieskończoność, a i tak za każdym razem wbijają w krzesło od kompa:). Sama takich mam całkiem sporo:
-rewelacyjny początek do wizyty księdza i słów "Wolfgang. Amadeusz. Mozart",
-scena w pałacu arcybiskupa, gdy Salieri po raz pierwszy patrzy w partyturę napisaną przez Mozarta i "słyszy głos Boga"
- Salieri przeglądający przyniesione potajemnie przez Stanzi partytury "słyszy Boga" po raz kolejny i jest pod takim wrażeniem, że rękopisy wypadają mu z rąk
- oczywiście pisanie "Reguiem" w ostatnich chwilach życia
-moment, gdy Stanzi widząc Salierego przy nieżyjącym mężu zdaje sobie sprawę, że to on jest jego złym duchem i pogrzeb
-ostatnia scena, gdy Salieri rozgrzesza "wszystkie miernoty tego świata", których patronem się czuje

…sceny zabawne”
-pierwsza wizyta Mozarta u cesarza Józefa II (uwielbiam to wyczucie taktu...towarzyskiego u Wolfganga Amadeusza :D) gdy gra marsz Salierego z pamięci po czym na poczekaniu tworzy jego wariację
-bal maskowy, na którym Mozart parodiuje Salierego

…lekko, finezyjnie i przyjemnie:)
-koncert fortepianowy, który Mozart wykonuje w plenerze wraz z orkiestrą (bodajże koncert nr 22)
-piosenka Papagena i Papageny
-lekcję Salierego z Kateriną, którą chwilę później możemy zobaczyć na deskach opery gdy śpiewa u "Uprowadzeniu z Seraju" (te ruchy łapkami w czasie dyrygowania :D ) i ekspresja Mozarta przy partii Kateriny) i finał turecki
(wiem, odwróciłam nieco kolejność, ale od koncertu 22 finezja aż bije)


poważnie..:
-przeskoki od dziecięcych wygłupów przez portretem ojca do pierwszej z upiornych wizyt tajemniczego gościa w kostiumie Don Giovanniego
-scena, w której Mozart dyryguje w czasie I arii Królowej Nocy z "Czarodziejskiego fletu" na którym jest do momentu omdlenia podczas piosenki Papageno

...a śmiech Amadeusza będzie mi dźwięczał w głowie chyba już na zawsze ;))

ocenił(a) film na 9
vivi86

Do poważnych scen jeszcze można zaliczyć operę Don Giovanniego na cześć zmarłego Leopolda :)

ocenił(a) film na 10
Kamileki

...zakończonej uknuciem planu zabicia Mozarta.
Zdecydowanie tak i bardzo dziękuję za tą uwagę:)

ocenił(a) film na 9
vivi86

To tylko malutkie uzupełnienie Twojej ciekawej recenzji :)

vivi86

Przeukochuję ten film.
Za każdym razem jak wiem, że będzie w TV, to oglądam, na przykład teraz.
Uwielbiam opowiedziane w tym filmie historie, emocje, te kostiumy..
A śmiech Mozarta mi tak poprawia humor.. :D
Podpisuję się obiema kciukami w górę pod tą świetną recenzją!

ocenił(a) film na 10
vivi86

Ta, to rzadkość żeby film był poza wszelkimi ocenami. Także rola Toma Hulce. Nigdy już tak nie zagrał. Nie mógł, nie chciał, czy nie było mu dane? Nie wiadomo. Ale ta rola jest ponad wszystko. Byłem na polskiej premierze filmu.

crashoverride007

Ojej!
W jakim kinie i kiedy? :)

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones