Amelia - introwertyczka?

Ostatnimi laty zaczelo sie bardzo duzo mowic o introwertykach i tym, nazwijmy to, 'zjawisku'. Czy tez zauwazyliscie, ze Amelia to typowa osobowosc introwetyka?

Poniewaz cechuje ja:

- gruntowna analiza sytuacji i przemyslane dzialanie
- zamykanie sie w "swoim swiecie" i umiejetnosc budowania swojego "swiata
wewnetrznego" oraz ucieczka w marzenia/sny
- nietypowe pasje i czerpanie radosci z drobiazgow, ktore dla ogolu nic nie
znacza
- uwazna (i czesto rowniez krytyczna) obserwacja swiata i zachowan ludzi
- ponadprzecietna wrazliwosc/empatia
- umiejetnosc sluchania innych oraz zdolnosc do budowy "glebokich ralacji" z
osobami, ktore darzy sie sympatia
- plochliwosc i nieokazywanie uczuc/emocji za zewnatrz, przy innych 'obych'
(przynajmniej w poczatkowej fazie znajomosci)
- konsekwentne (choc nie zawsze przebojowe) dazenie do wyznaczonego celu
- ... [wpisujcie CO jeszcze wg. Was]

Co o tym myslicie? Ja uwazam Amelie obok "Dnia swira" i "Zatrzymanego zycia" ("Still life") za jeden z najbardziej introwertycznych filmow w dziejach kinematografii; jest w nim ta "glebia", ktorej brakuje w amerykanskich produkcjach (europejskie filmy bija pod tym wzgledem USA na glowe). "Amelia" moim zdaniem doskonale pokazuje sposob myslenia, dzialania oraz zachowanie introwertykow.
Znacie podobne?
Moze jeszcze "Duren"?

3
 • Amelia ma typ osobowości INFP według klasyfikacji osobowości MBTI. To najbardziej "wycofany" i zamknięty w sobie ze wszystkich 16 typów socjonicznych. Ten sam typ ma m.in Ania z Zielonego Wzgórza.

  16personalities. com/pl/osobowosc-infp usuń spację przed com

  Zgadzam się, Amelia idealnie oddaje ten wewnętrzny świat introwertyczki-marzycielki. :)  • Zgadzam sie, ze Amelia wrecz idealnie ukazuje sposob myslenia i dzialania introwertykow, natomiast polemizowalbym z tym, ze typ osobowosci Amelii to ten najbardziej "wycofany", poniewaz do ultrasow introwertyzmu jej jeszcze dosyc daleko. Tacy "ultrasi" raczej nie szukaja kontaktu z ludzmi, bedac osobnikami raczej nad wyraz "plochliwymi"; czesto swiadomie wybierajacymi zycie w pojedynke az do grobowej deski.

   Moim zdaniem dobrym przykladem najbardziej "wycofanego typa" bylaby (co prawda niefilmowa/nieliteracka) postac Arthura Schopenhauera - z moich obserwacji wnioskuje, ze najbardziej wycofany typ osobowosci idzie juz w parze z mizantropia, Amelia z kolei mizantropkom raczej nie byla.

   • Miałem na myśli wycofany z rzeczywistości (pozytywnie, z głową w chmurach) :) , niekoniecznie wycofany z życia społecznego. Z typów MBTI właśnie mediator jest typem najbardziej skupionym na życiu wewnętrznym. Oczywiście to tylko szkielet osobowości i nie stanowi reguły a raczej daje wskazówkę. Niektórzy introwertycy są dość społecznymi osobami. INFP ogólnie jest typem najbardziej rozmarzonym, idealistycznym i na ogół lubi pomagać ludziom (moment kiedy Amelia oprowadzała bezdomnego) jednak na dłuższą metę ma swój świat i lubi spokój. Amelia była często dość płochliwa i zamyślona, chociaż nie była też socjofobem, miewała wręcz śmiałe momenty. Fascynująca, głęboka postać i doskonale zagrana. :)

    • Racja doskonaly film z "ta" wyjatkowa magiczna atmosfera, ktora podkresla muzyka. Podobny basniowy klimat jedyny w swoim rodzaju na miare "Amelii" (z rownie doskonala muzyka) ma jeszcze "Czekolada", choc tam glowna bohaterka raczej introwertyczka nie jest. Podobno jest rosyjska wersja "Amelii", "Rusalka", ale nigdzie nie moge znalezc, a chetnie bym zobaczyl.

     Podobno nie ma "czystych" intro- i ekstrawertykow, a jedynie u jednych przewazaja cechy intro- u drugich zas ekstrawertyczne. Miedzy nimi sa jeszcze ambiwertrycy, tacy fifty-fifty. Zas ci 'spoleczni introwertycy' musza na koniec dnia swoje w samotnosci "odchorowac"...

     • Muszę poszukać tej Rusałki, dzięki za info. Zgadzam się, nie ma skrajności w skupieniu swojej energii, jednak to jak określamy osobowość zależy od sposobu "ładowania" tej energii. Ekstrawertycy zaczynają żyć wśród ludzi, dzieląc z nimi przestrzeń, są najczęściej naturalnie charyzmatyczni. Introwertyk, jak mówisz - musi naładować się w samotności, żeby mieć siłę na spotkania z ludźmi. To jest zdeterminowane tzw. funkcjami - czy odczuwanie i myślenie jest skierowane do wewnątrz czy też na zewnątrz. O przykładowo Ofelia z Labiryntu Fauna również jest INFP. Klasyfikacja MBTI fajnie to wszystko opisuje.

      • Wlasnie! Jak moglem zapomniec o "Labiryncie Fauna" z introwertyczna Ofelia i tym dwuznaczym zakonczeniem, ktory mozna roznie interpretowac.

       Co ciekawe dzieci maja naturalna sklonnosc do introwertyzmu i uciekania w swiat basni. Niektorzy z tego wyrastaja, innym to zostaje; wszystko derterminuje zazwyczaj same dziecinstwo; w przypadku Amelii byl to brak czulego kontaktu z ojcem oraz jego zla diagnoza lekarska, przez ktora Amelia nie chodzila do szkoly i nie dorastala z rowiesnikami, rekompensujac to sobie stworzeniem 'swojego swiata'.

       • Takie czynniki właśnie kształtują tego typu osobowość, chociaż nie zawsze. Sporo dzieci szuka zabawy w grupie i nie ma skłonności do budowania świata wewnętrznego, różnie bywa. A często jest tak, że dzieci właśnie wrzucone w środowisko szkolne, widząc, że jest przytłaczające i szorstkie wycofuje się i skupia na swoim świecie. Ludzka psychika jest bardzo skomplikowana, podobnie jak złożone są okoliczności ją kształtujące.

        Ogólnie podejrzewam, że jesteś introwertykiem. Mam rację?

    • Owszem, mozna byc introwertykiem, ba nawet mizantropem i pomagac ludziom, miejac jednoczesnie pelna swiadomosc o ulomnosci gatunku ludzkiego, zgodnie z einsteinowskim powiedzeniem "Dwie rzeczy sa nieskonczone: wszechswiat i ludzka glupota, choc co do tego pierwszego pewny nie jestem". Mizantropia nie ozacza automatycznie checi mordu wszystkiego co porusza sie na dwoch nogach.

Zgłoś nadużycie

Opisz, dlaczego uważasz, że ten wpis nie jest zgodny z regulaminem serwisu: