PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=10040161}

Amerykańska fikcja

American Fiction
6,8 11 266
ocen
6,8 10 1 11266
6,5 39
ocen krytyków
Amerykańska fikcja
powrót do forum filmu Amerykańska fikcja

Już teraz rozumiem, dlaczego niektóre książki są nominowane do wszelkich możliwych nagród albo zdobywają niezwykłą popularność. Na szczęście można nakręcić film o Afroamerykanach bez ich niewolniczej golgoty, biedy, zbrodni, gangów i innych stereotypów. Wątek satyryczny zdecydowanie lepszy od rodzinnego.

ocenił(a) film na 9
Agatonik

z ciekawości - gdzie widziałaś ten film?

IronEgg

Od dzisiaj jest dostępny na Amazon Prime Video.

ocenił(a) film na 9
ravvvv

Wiem, wiem - już rano obejrzałem :)

IronEgg

jak nie chcecie płacić najbogatszemu łysolowi to jest jeszcze ev01.cc

Agatonik

To samo tyczy się filmów....

ocenił(a) film na 7
Agatonik

Były seriale i filmy o życiu Afroamerykanów, w tym komedie, sęk w tym, że te obrazy przedstawiały po prostu Amerykanów, z tym że o ciemniejszej skórze. Kultura, mentalność, tryb życia, wszystko to było podobne i typowo amerykańskie. Jednym z pierwszych takich seriali był Bill Cosby Show emitowany w latach 80. Czy rodzina Huxtable czymś się kulturowo różniła od typowej amerykańskiej rodziny z klasy średniej?
W międzyczasie kolejne rzesze Afroamerykanów kończyły studia, podnosiły status społeczny, osiągały sukcesy w dziedzinach do tej pory zarezerwowanych dla białych.
W sporcie dla białych najlepszym golfistą był Tiger Woods. W sporcie dla białych najlepszym rajdowcem był Lewis Hamilton. W sporcie dla białych najlepszymi tenisistkami były siostry Williams. A to dopiero początek, bo jednym z głównych szefów przygotowywanej misji marsjańskiej NASA jest Afroamerykanin. Wśród elitarnych pilotów wojskowych coraz więcej jest Afroamerykanów, którzy nie trafiają tam ze względu na jakieś parytety, ale dzięki swoim wybitnym wynikom. To jest tylko kwestia czasu gdy trzecie albo czwarte pokolenie Afroamerykanów ugruntowanych już w klasie średniej, wykształconych będzie miało dokładnie takie same warunki rozwoju, w tym te kluczowe społeczne, środowiskowe, jak biali z klasy średniej.

ocenił(a) film na 7
per333

I tak powinno być. Od dawna. Podałeś świetne przykłady. Mimo wszystko w dalszym ciągu występuje skłonność do stereotypizacji.

Agatonik

Stereotypy nie biorą się z powietrza.

ocenił(a) film na 7
Mroovkoyad

Oczywiście, że nie biorą się z powietrza. Biorą się z lenistwa - lepiej powtarzać po innych niż samemu się dowiedzieć, poznać, poczytać, potraktować różne przypadki indywidualnie. Jak się tego nie zrobi, to później pojawia się taki stereotyp, że każdy Polak, który pracuje na zachodzie zna się na hydraulice.

Agatonik

Nie. Nie z lenistwa, tylko z nadreprezentacji pewnych cech w danej grupie względem innych grup.

ocenił(a) film na 7
Mroovkoyad

Przynajmniej naukową definicję stereotypu byś przeczytał. Nie chce się? Stereotyp to fałszywe i niedostatecznie uzasadnione a dotyczące pewnej grupy osób przekonanie zbiorowe, zwykle niewrażliwe na argumentację. i źródła stereotypu nie leżą po stronie grupy ocenianej, ale po stronie oceniających.

Agatonik

Ale ja nie piszę o definicji stereotypu, tylko o jego źródle. To dwie zupełnie różne rzeczy.

ocenił(a) film na 7
Mroovkoyad

Stereotypy są wynikiem uproszczenia procesów poznawczych, służącym radzeniu sobie z ogromem informacji, jakie codziennie przetwarzamy. Czyli wynikają z intelektualnego lenistwa osób je wyrażających. Są nadgeneralizacją.

Agatonik

Wiem czym są stereotypy. Ja mówię o tym, co jest potrzebne do ich zaistnienia. A oprócz uproszczenia procesów poznawczych, o których piszesz, potrzebna jest też nadreprezentacja jakiejś cechy w danej grupie. Może na przykładzie będzie łatwiej:
- Nieprawdą jest, że każdy polski imigrant na Zachodzie jest hydraulikiem;
- Prawdą jest, że wśród polskich imigrantów na Zachodzie jest nadreprezentacja hydraulików w stosunku do całości lokalnego społeczeństwa.

ocenił(a) film na 7
Mroovkoyad

Ok, ma to sens:-)

Agatonik

W przypadku amerykańskich czarnych, tzw. stereotypy są po prostu obserwacją na temat genetycznych i kulturowych predyspozycji tejże grupy.

ocenił(a) film na 7
Mroovkoyad

Ilu znasz Polaków, złodziei samochodów?

Agatonik

on zapomniał wymienić O.J Simpsona

per333

"Demokraci" będą blokować ile się da emancypację murzynów.

Yodzinsky

To prawda. Ta partia ma długie tradycje rasistowskie.

ocenił(a) film na 7
Agatonik

Film miał swoje bardzo fajne momenty, ale też mielizny. Ogólnie brakowało tu błysku Małysza, ale ogólnie odebrałem to jako rzecz dobrą.

ocenił(a) film na 7
per333

To tak jak ja.

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones