PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=106376}

Batman - Początek

Batman Begins
7,6 361 799
ocen
7,6 10 1 361799
7,3 32
oceny krytyków
Batman Początek
powrót do forum filmu Batman - Początek

Twórcy poszli pod prąd serii, zmienili wiele tak, że nie da się tego zaakceptować. Dodali od siebie sporo i mocno udziwnili. Batmobil powinien wyglądać jak w pierwszej części, jednakże postanowiono pójść z duchem czasu. Zresztą nie tylko w przypadku pojazdu człowieka-nietoperza, ale także jego inne gadżety, kostium także nie prezentuje się najlepiej. Dobrze przynajmniej, że macha sztucznymi skrzydłami, jak kiedyś. Zdradza też jednej osobie własną tożsamość. Nie pomogły głośne nazwiska (Bale, Caine, Holmes, Hauer, Freeman, Wilkinson). Gary Oldman jako jedyny trzyma klasę i to właśnie on swoją rolą ratuje ten film.

Shiloh

Fakt.

ocenił(a) film na 10
Shiloh

Ja mam odwrotnie. Nolan stworzył wreszcie takiego Batmana, który ma jaja i dorównuje ( a nawet IMO) przewyższa potencjałem postaci złoczyńców. A tego nigdy nie było u Burtona, tam pierwsze skrzypce grały wyłącznie czarne charaktery, Batman/B.W. zostali zepchnięci na boczny tor i sprowadzeni do roli gumowych kukiełek.
Nolan ustawił wszystko na swoje miejsce. W końcu od początku do końca kibicuje Batmanowi i chce a wręcz żądam by zło zostało pokonane i obleczone w pasiastą koszulkę.

WhiteDemon

Ta. Szczególnie w TDK gra pierwsze skrzypce jak cholera. Przecież w centrum filmu jest tam cały czas Joker.

ocenił(a) film na 10
neo_angin

Okej, mimo to wciąż jest obecność jest wyraźnie zaznaczona, ten Batmanowy duch. Nie potrzeba było od groma scen z nim żeby ją odczuć. U Burtona to bym jego sceny najchętniej przewijała. No ale możliwe że fani zakochani w Jokerze/Ledgerze tego nie dostrzegą.

ocenił(a) film na 8
Shiloh

Jak obejrzałem po raz pierwszy też mnie nie rzuciło na kolana - uważałem, że Keaton z Nicholsonem to batmanowskie mistrzostwo i nic temu nie dorówna.
Ostatnio jednak obejrzałem "nową trylogię" od końca: Mroczny Rycerz Powstaje, Mroczny Rycerz i dzisiaj Batman - Początek i uważam, że Nolan wcale nie musi dorównywać Burtonowi, bo stworzył nową jakość, która mi się podoba i mam nadzieję na kolejną część :)

ocenił(a) film na 10
Shiloh

Ja tu rozumiem że każdy ma swój gust ale pisząc takie coś = jesteś kompletnym idiotom ...

nea_filmweb

Właśnie wyszedłeś na kompletnego idiotę z tym babolem czyli "idiotom".

Shiloh

Tumbler jako pojazd Batmana prezentuje się rewelacyjnie. Wygląda potężnie i wiarygodnie. W przeciwieństwie do Batmobilu Burtona, który jest niczym transformer.

Strój Ci nie pasuje? A co konkretnie? Bo według mnie jako jedyny przypomina kombinezon dający jakąś ochronę. Ten z filmów Burtona to zwykła guma i lateks. ze sztucznym kaloryferem na brzuchu :)

Rozumiem, że różne są gusta, ale serio tylko 2/10? Czyli według Twojej oceny ten sam poziom co gniot Max Payne.

Shiloh

Mam nadzieję, że to prowo? Tak? Proszę powiedz, że tak jest.

MASAKRA. Co wy ludzie macie w głowach, żeby gniot Burtona stawiać wyżej niż genialne arcydzieło Nolana. Co to w ogóle ma być. Przecież Batman Burtona to jest infantylny, przewidywalny do bólu, kiczowaty film gdzie odbiorcami filmu są głównie dzieci bo żaden dorosły, normalny człowiek nie obejrzy tego syfu z przyjemnością. A Batman Nolana to poprzeczka zawieszona tak wysoko, że Burton, który moim zdaniem powinien kręcić filmy tylko dla dzieci, nigdy tam nie dosięgnie. Batmana Nolana oglądają wszyscy i nawet ci co nie mięli nic wspólnego z filmami o komiksowych bohaterach (właśnie dlatego, że te filmy o nich były tak głupie i denne), a Batmana Burtona tylko zapaleńcy i rodzice z dziećmi ew.

Tutaj Batman jest człowiekiem, nie jakimś pajacem w lateksie, którego ludzie Gotham wzywają reflektorem na niebie, a prawdziwym człowiekiem, dobrym człowiekiem, który czuję tak jak inni. Widz może się z nim utożsamiać albo go podziwiać, a Burtona co ja mogłem czuć do Keatona? Chyba tylko zażenowanie widząc po raz kolejny jego głupią minę kiedy odgrywa Bruce'a Wayne'a, albo politowanie kiedy stara się być Batmanem mając 176 cm wzrostu, gdzie Batman zawsze był przedstawiany jako kawał chłopa.

Reasumując, moim subiektywnym zdaniem: Batman Burtona - 2/10 (i te 2 tylko za aktorów), Batman Nolana 10/10 (za wszystko).

ocenił(a) film na 2
kubafilmoogladacz

Nie to nie prowokacja. I powinienem dodać jeszcze jedną rzecz (znowu pod prąd serii - w "Batman Forever" Bruce Wayne wyjaśnił, iż do dołu nietoperzy wpadł po śmierci rodziców i one stały się jego przyjaciółmi i inspiracją; tutaj wpada do dołu podczas zabawy w "znalezione - nie kradzione" jeszcze za życia rodziców i od tej pory panicznie boi się nietoperzy - więc co to za człowiek-nietoperz, pytam się; zarażanie złych ludzi swoim strachem - co za głupi pomysł). Przegapiłem pewnie jeszcze niejedno. I powtarzam: to nie prowokacja. A Burtonowi należy się szacunek za dwa pierwsze "Batmany" i nie tylko.

użytkownik usunięty
Shiloh

Zgadzam się z tobą. Nie rozumiem zachwytów nad tymi nowymi Batmanami. One nie mają tego swego mrocznego klimatu co te w reżyserii Burtona. Uważam, że ci co uważają tą trylogię za lepszą niż dwie części z lat 1989 i 1992 to z pewnością jest kiepskim znawcą. Widząc tyle gniotów Nolana na jego koncie to wiem, że już nigdy nie zrobi dobrego filmu.

użytkownik usunięty
Shiloh

Udziwnili? Raczej "unormalnili". Stara koncepcja batmanowych przygód prezentowała się teatralnie. Jedni, powodowani sentymentem, będą kręcić nosem na filmy Nolana. Ale tym podobne zastrzeżenia są całkowicie subiektywne.

"I powinienem dodać jeszcze jedną rzecz (znowu pod prąd serii - w "Batman Forever" Bruce Wayne wyjaśnił, iż do dołu nietoperzy wpadł po śmierci rodziców i one stały się jego przyjaciółmi i inspiracją; tutaj wpada do dołu podczas zabawy w "znalezione - nie kradzione" jeszcze za życia rodziców i od tej pory panicznie boi się nietoperzy - więc co to za człowiek-nietoperz, pytam się; zarażanie złych ludzi swoim strachem - co za głupi pomysł).
W powyższym fragmencie Twojej wypowiedzi nie ma pytania. A motyw przekucia własnej słabości w siłę nie jest ani głupi, ani tym bardziej nowe.

ocenił(a) film na 8
Shiloh

nie dorównuje Burtonowi, bo go przewyższa

Wpis został zablokowany z uwagi na jego niezgodność z regulaminem

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones