PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=1085}
7,5 55 841
ocen
7,5 10 1 55841
8,2 34
oceny krytyków
Blue Velvet
powrót do forum filmu Blue Velvet

wspaniałe

ocenił(a) film na 10

Nie będę się porywała na analizowanie Lyncha (on jest nie-analizowalny), ale to jest - obok "Dzikości serca" - mój ulubiony film tego reżysera. Jest genialny, jest to dzieło skończone i robiące z mózgu (a dokładniej z podświadomości i zmysłów) piękną miazgę.
Lyncha nie można streszczać ani opowiadać, trzeba go po prostu oglądać i chłonąć, ale, w dużym skrócie: mamy tu kryminalną baśń, z typową walką Dobra i Zła (ten film jest bardzo "dualny", a bohater krąży pomiędzy Czarnym a Białym), z bohaterami, których nie da się zapomnieć i z kilkoma scenami, na których z zachwytu piszczy się z radości. Moment, gdy bandyci wyciągają Kyle'a z samochodu, w tle gra ta niesamowita muzyka, na samochodzie tańczy tania dziwka a Hopper ze swoim aparacikiem astmatyka dostaje SZAŁU jest jedną z najcudowniejszych scen jakie widziałam w kinie.
Arcydzieło.

ocenił(a) film na 8
magdalith

Zgadzam się, zgadzam.
Przez jakiś czas nie mogłam ustosunkować się do twórczości Lyncha, krążyłam między dwoma skrajnościami, pomiędzy absolutnym zachwytem dla jego wyobraźni, niekonwencjonalności a podejściem lekceważącym, gdzie wyobraźnia stawała się chorymi majakami.
Lynch nadal jest dla mnie nie do ogarnięcia, a przez to tak cudowny. Wydaje się, że robi filmy, ot tak - od niechcenia, trochę niedokładnie, ale to tylko pozory. Nawet najmniej znaczące elementy mają swoje znaczenie - choćby niepozorne kotary poruszające się pod wpływem wiatru. Do tego autostrada nocą.

ocenił(a) film na 10
Cosette_2

Tak, tak! Zresztą kotara jako taka ciągle się przewija u Lyncha (w Twin Peaks jest chyba najważniejsza). Albo poruszane na wietrze gałęzie drzew. Lynch może nie robi tego "od niechcenia", ale sam się przyznał, ze nie wie, czemu niektóre rzeczy robi tak, a nie inaczej - po prostu daje się ponieść podświadomości i pomysłom, które przychodzą mu nie wiadomo skąd :) Bardzo często zapytany "O co tu chodziło?" odpowiada "Ja sam nie wiem" ;)

magdalith

"Lynch bardzo często zapytany "O co tu chodziło?" odpowiada "Ja sam nie wiem""

I to jest najlepszy dowód na to, ze zachwyty jego filmami są zwykłym bałwochwalstwem. Jeżeli się czymś zachwycasz ale nie potrafisz powiedzieć, dlaczego jest dobre, to znaczy, że nie jest dobre a Ty po prostu udajesz.

Jeżeli potrafisz rzeczowo i bez paplania ogólników udowodnic że nie mam racji, to bedziemy dyskutowac dalej.

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones