Film

1986 2 godz.
7,5 48 632
oceny
7,5 10 1 48632
28 591
chce zobaczyć
8,1 15
ocen krytyków
{"rate":8.06667,"count":15}
{"id":"1085","linkUrl":"/film/Blue+Velvet-1986-1085","alt":"Blue Velvet","imgUrl":"https://fwcdn.pl/fpo/10/85/1085/7466037.2.jpg"}
Jeffrey znajduje ludzkie ucho i zanosi je znajomemu detektywowi. Dowiedziawszy się od jego córki o piosenkarce pracującej w nocnym klubie, rozpoczyna śledztwo na własną rękę.
reżyseria
scenariusz
gatunek
produkcja
premiera
Independent Spirit Najlepsza aktorka w roku 1987 dla Isabella Rossellini
#ZOSTAŃWDOMU
Sprawdź filmy, seriale i gry, które warto nadrobić
7 wspaniałych 90 komentarzy
David Lynch

Tom Beaumont dostaje zawału podczas podlewania trawnika. Jego syn Jeffrey, wracając ze szpitala znajduje odcięte ucho ludzkie, które przekazuje detektywowi Williamsowi. Jego córka, Sandy, opowiada chłopcu o pewnej piosenkarce klubu nocnego, której osoba wiąże się z dochodzeniem prowadzonym przez ojca. Zaintrygowany Jeffrey dostaje sięTom Beaumont dostaje zawału podczas podlewania trawnika. Jego syn Jeffrey, wracając ze szpitala znajduje odcięte ucho ludzkie, które przekazuje detektywowi Williamsowi. Jego córka, Sandy, opowiada chłopcu o pewnej piosenkarce klubu nocnego, której osoba wiąże się z dochodzeniem prowadzonym przez ojca. Zaintrygowany Jeffrey dostaje się podstępem do mieszkania Dorothy, ta odkrywa jego obecność i grożąc nożem zmusza go do erotycznych zabaw. To dopiero początek dziwnych zdarzeń... Główny bohater, Jeffrey, prowadząc na początku rutynowe śledztwo, odsłania coraz więcej tajemnic, aż w końcu odkrywa sam siebie. Ulokowany w pozornie sielankowej i prowincjonalnej scenerii film, opowiadający o inicjacji w świat seksu i zbrodni, zdumiewa siłą i wieloznacznością obrazu.

boxoffice
$8 551 228 w USA
budżet
$6 000 000
dystrybucja
studio
De Laurentiis Entertainment Group (DEG) (przedstawia)
tytuł oryg.
Blue Velvet
inne tytuły
Blue Velvet Polska
Więcej...
Wielu aktorów odmówiło roli Franka, ponieważ była to postać zbyt odpychająca i głęboka. Dennis Hopper z kolei stwierdził: "Muszę mieć rolę Franka. Frank to ja!".
Rola Jeffrey'a najpierw została zaoferowana Valowi Kilmerowi. Odrzucił ją, ponieważ jego zdaniem scenariusz był zbyt pornograficzny. Później jednak stwierdził, że zagrałby w "Blue Velvet", gdyby scenariusz dany mu na początku był taki, jak ostateczna wersja filmu. 
To Molly Ringwald najpierw zaoferowano rolę Sandy. Odrzuciła jednak rolę po tym, jak matka przekonała ją o zbytniej brutalności filmu.  
Soczyście zielona trawa, idealnie błękitne niebo, śnieżnobiałe domki, zadbane ogródki, życie toczące się niespiesznym tempem. Prowincjonalna Ameryka. Taka, która rządzi w ... więcej
zdaniem społeczności pomocna w: 92%
Szanowny Widzu, co byś zrobił, gdybyś podczas spaceru po zielonej łące, przypadkowo dostrzegł w trawie odcięte ludzkie ucho? Czy przeszedłbyś obojętnie dalej, wmawiając ... więcej
zdaniem społeczności pomocna w: 72%
Test wiedzy

David Lynch

Jak dobrze znacie filmy Davida Lyncha?
Od najlepszych
  • Od najnowszych
  • Od najlepszych