PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=532614}

Brud

Filth
7,2 47 498
ocen
7,2 10 1 47498
5,8 19
ocen krytyków
Brud
powrót do forum filmu Brud

Rewelacyjny

ocenił(a) film na 10

Nie widzialam tak dobrego filmu od lat. Wiem, wiem, nie czytalam ksiazki, to co ja moge wiedziec.
Z doswiadczenia jednak wiadomo, ze rzadko kiedy, a moze i nigdy film dorownuje ksiazce. Ten
film zachecil mnie do przeczytania ksiazki ( nie wiem czemu nie zrobilam tego przed). I moze
dobrze, ze wlasnie w tej kolejnosci. Film jest jak to mowia "weird and wonderful" dziwaczny i
piekny, wulgarny, brutalny, brudny, ale tez zabawny i fascynujacy. Zaryzykuje stwierdzenie, ze lepszy niz kultowy Trainspotting, a James McAvoy genialny. Polecam tym, co maja zakrecony
gust jak ja :)

ocenił(a) film na 6
izolda.vet

Ja zaś przeczytałem książkę. Wiadomym jest że ekranizacja musi uszczuplić, sprasować książkę, by zmieściła się w formacie około dwóch godzin. Sztuką jest jednak dobre wyważenie. Trailler, filmki reklamujące były pięknie zmontowane i tego oczekiwałem od filmu. Dostałem spłycenie. Uproszczenie nie musi być przecież spłyceniem. Zgadzam się jednak że rzadko kiedy film przewyższy książkę i w takim razie sie pytam, po co robic ekranizacje, jeżeli książka wystarczająco jest dobra? Po to by ułatwić prace uczniom, by zamiast czytanej lektury mogli ją sobie obejrzeć? Po to by człowiek nie tracił czasu, na ślęczenie nad książką, tylko obejrzał jej około dwu godzinną interpretacje?
Muka była dobra, dobre stare kawałki. Ale nawet chore wizje są jarmarkowym tetrzykiem. Nie dorówna to nigdy Nagiemu Lunchowi na przykład - a miałem nadzieję że bardziej w tą stronę to pójdzie.
BARDZO NIEBEZPIECZNY SPOILER: Dlaczego ofiarą morderstwa byl Azjata, podczas gdy w książce był czarnoskóry syn wysoko postawionego dyplomaty, człowiek który miał romans z żoną głownego bohatera. Dlatego przecież Bruce w przebraniu młotkiem dokończył żywot skatowanego przez chuliganów/gangsterów meżczyznę, kochanka swojej żony.

ocenił(a) film na 6
kksz

Pytanie: Po co robić ekranizację?
Odpowiedź: Dla miłośników kina.

kksz

też nie rozumiem tego motywu o którym piszesz w spojlerze. bardzo mi się to nie podobało. zdecydowanie można było to jakoś pokazać. i osobiście film się podobał. moim zdaniem McAvoy świetnie zagrał. jednak no faktem jest, że spłycili ten film trochę. mogło być lepiej.

ocenił(a) film na 6
kksz

no to zaoszczędziłeś mi czytania książki, spodziewałem się spoilera filmu, który już widziałem, a tu bęc! :)

użytkownik usunięty
izolda.vet

Mogłabyś napisać gdzie widziałaś film? Nie mogę go nigdzie znaleźć..

ocenił(a) film na 10

Ja widzialam ten film w Anglii, nie mam pojecia gdzie go graja w Polsce. Ja czekam teraz na dvd :)

użytkownik usunięty
izolda.vet

No trudno. Dzięki za odpowiedź. W końcu się doczekamy :)

izolda.vet

po co robić ekranizacje: ponieważ wiele ludzi ma odmienne gusta jeśli chodzi o filmy i książki. Ja na przykład przez powieści Irvine'a Welsha nie jestem w stanie przebrnąć (po części pewnie przez szkocki, ale nie tylko), natomiast filmy w tym klimacie uwielbiam. Nie myślę nawet o ekranizacjach większości moich ulubionych książek, gdyż jako filmy wydaje mi się, że byłyby nudne (choć kto wie, może ktoś kiedyś mnie zaskoczy). Ot i tyle - inne wymagania co do kina, inne co do literatury.
PS. Jest co najmniej kilka, jeśli nie całkiem sporo, ekranizacji lepszych od książek. Nie starajmy się na siłę udawać intelektualistów - niektóre książki są po prostu słabe lub przeciętne.
PPS. Nawet jeśli film jest gorszy niż książka, należy go oceniać oddzielnie. Idąc do kina na film nie trzeba odrabiać pracy domowej - nieważne, że dzieło jest na podstawie książki, ma się obronić samo.

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones