PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=23}
6,9 12 160
ocen
6,9 10 1 12160
6,9 17
ocen krytyków
Celebrity
powrót do forum filmu Celebrity

... widziałem ich wprawidzie coś poniżej 20, więcj nie mam spojerzenia na całokształt twórczości Allena. Ten jak dotąd umieszczam na samym dole. Nuda w cholerę. Wiem, że to ma być szydera z życia gwiazdeczek, ale jakoś się to nie klei jak dla mnie. Znowu to samo- romansiki, rozwody, lody, związki w krzywym zwierciadle- pojawia się to praktycznie w każym jego filmie. A tutaj jeszcze w tak nieśmiesznej i bezsensownej formie. Filmik miał być lekki z założenia, ale dotrwałem do końca wyłącznie dzięki silnej woli. W dupie jaki wątek jak się skończy, zero zainteresowania bohaterami.
Chyba muszę zrobić sobie przerwę od Allena.

jakub_1987

No (niestety) się zgodzę.
Szczerą i bolesną prawdę o tym filmie napisałeś...

ocenił(a) film na 2
kwadracik

Jestem nowy jeśli chodzi o Allena.
Niestety właśnie tym filmem wszystko zacząłem.
Film był nudnawy... czasami tracił też na głębszym sensie.

Moje pytanie:
Czemu film był czarno-biały?

użytkownik usunięty
fariago

nie jestem ekspertem ale pewnie dlatego, ze nagrywali go na monochromatycznej tasmie filmowej. jakby chcieli kolorowy pewnie by taki byl.

ocenił(a) film na 2

..no właśnie czemu chcieli mieć czarno-biały film się pytam?

użytkownik usunięty
fariago

bo taka wizje mial rezyser. film to opowiadanie obrazem, wiec mozesz sobie opowiadac w jaki sposob chcesz. mozna by pytac van Gogha dlaczego niebo na jego obrazie ma taki kolor, albo czemu Michal Anol uzywal akurat takiego kawalka marmuru, ale chodzi poprostu o forme. nawet jak opowiadasz komus jakas historie, to nadajesz jej jakas forme, a w silmie masz o wiele wiecej mozliwosci nadania formy.
jak dal mnie w "Celebrity" zdjecia sa naprawde dobre i taka forma obrazu mi pasuje. nie chce mi sie zastanawiac nad tym dlaczego akurat czarno-biale, jakby mogly byc kolorowe to by byly, ale wtedy historia byla by opowiedziana inaczej i bylby to inny film. calkiem inaczaj oglad sie i odbiera film czarno-bialy i kolorowy, nie mowiac juz o montazu itp.
dla mnie sprawa jest oczywista. mozliwe jakbys sam kiedys sprobowal zrobic film to widzial bys to lepiej.

ocenił(a) film na 2

Upraszczając - mial taka zachcianke..
A idąc dalej - nie masz pojęcia.

Takie zabiegi czemuś służą, zawsze. Najprostszym wyjaśnieniem mogłoby byc przedstawienie w ten sposób jakiegoś symbolu, ale ja go nie dostrzegłem.

Dlatego dalej czekam na odpowiedź, tylko poproszę o to jakiegoś krytyka lub znawcę.

użytkownik usunięty
fariago

nie rozumiesz. to nie jest zachcianka, ale wizja rezyserska. A idac dalej zabieg estetyczny. forma zazwyczja sluzy przedstawienu tresci, to jak ja odbierasz zalezy glownie od Ciebie. im wiecej filmow widziales tym mozesz interpretowac z szerszer perspektywy.
oczywisc, ze nagrywanie filmu na tasme czemus sluszy. jak juz mowilem opowiadaniu historii. pytanie powinno byc jak przyjeta przez rezysera forma, wplywa na opowiadan historie i jej odbior. wiec jesli ogladales to wiesz. inna sprawa jak rezyser chcial wplynac na widza i dalczego uzyl takich form przekazu. uwazam, ze na to nie ma jednoznacznej odpowiedzi, bo jesli by byla to po co robic film? po co opowiadac historie obrazem, skoro mozna ja opowiedziec?
dlaczego film jest czarno-bialy? tylko slaby i nedzny rezyser, stosuje zabiegi formalne majace slucyc czemus okreslonemu. przedstawienie historii w czarno-bialy zdjeciach nadaj jej specyficzny charakter. mozna by tutaj pisac, ze kolorowy swiat gwiazd itp w czarnobialej scenerii, wyraziste zdjecia podkreslaja... itd ale to nie odpowie na pytanie dlaczego, bo w sumie jest ono dosc lamerskie

ocenił(a) film na 2

Az tak mi na odpowiedzi nie zalezy.
Odpuszczam sobie.

@sulinar_2
Nie chciałem Cię urazić. : )

użytkownik usunięty
fariago

spoko. lubie pisac o filmach. przedstawilem to z mojego punktu widzenia, pewnie sa tez inne, ale jak dla mnie to rownie dobrze moglbys zapytac: dlaczego dany film jest kolorowy? i jak cel mial taki "zabieg".

ocenił(a) film na 7
fariago

"Takie zabiegi czemuś służą, zawsze."
skoro jesteś taki pewien, że zawsze czemuś służą, to sam sobie odpowiedz, czemu służyło to w tym konkretnym przypadku. Zresztą czemu miało by służyć kręcenie filmu w kolorze?

ocenił(a) film na 2
kangur_msc_CM

To już było tak dawno temu.
Wydaje mi się, że film stracił przez to na uroku..
Cel zabiegu? Zgaduję!
Jeśli dobrze pamiętam, pokazane w nim było wiele pięknych smaczków , tj. krajobrazów i budynków.

Niestety film do mnie nie przemówił, a zawsze oglądam filmy z największą uwagą.

Pamiętam, że film był ponury, trochę depresyjny, ale bardzo prawdziwy (tylko momentami sztuczny, ale łatwo można było to zignorować).
Niestety nie wzbudził we mnie żadnych emocji - ani smutku, ani zafascynowania, ani radości.
Nudziłem się i co chwila byłem niemile zaskakiwany rozczarowaniem.

Pozdrawiam. : )

ocenił(a) film na 9
fariago

Sądzę, że wyrażanie tak tragicznie silnych krytycznych opinii na temat jakiegokolwiek filmu znanego rezysera, jest co najmniej nie na miejscu.

Myślę, że można wystosowac tutaj w takim razie pytanie podobnej treści. Dlaczego "Manhattan" (O dziwo jak dla niektórych jeden z jego najlepszych filmów) jest czarno-biały?

Odpowiedź jest prosta dla każdego, kto rozumie jego filmu i nie narzeka na to, że jest za dużo dialogów, albo film jest czarno-biały. Zaskoczę was. "Cienie we mgle" też są czarno-białe. "Wspomnienia z gwiezdnego pyłu" są czarno-białe.

Jestem ogromnym miłośnikiem jego filmów. Obejrzałem 40. Mam ich w domu 38. Miewał przyznaję lepsze lub gorsze filmy, ale krytyka która krąży wśród ludzi na temat tych pozornie słabszych filmów, wynika z takiej a nie innej reklamy tych filmów. "Poznasz przystojnego bruneta" (reklamowany jako rewelacyjna komedia, dla mnie jest filmem bardzo dobrym tylko źle reklamowanym. To nie jest komedia. To jest gorzko-słodki film o tym co ludzie przeżywają w pewnym momencie w swoich życiach i że to, o czym marzymy nie zawsze jest tym na co zasługujemy.

Ogólnie chciałbym pozdrowić speców od marketingu, którzy reklamowali "Co nas kręci, co nas podnieca" jako "film reżysera Vicky Cristina Barcelona". Jakby to Allen nakręcił jeden film, który odniósł sukces. Boże, miej litość nad debilami, z którymi ja się na co dzień muszę użerać.

Jestem na świeżo po obejrzeniu "Celebrity" i uważam ten film za rewelacyjny. Jest dokładnie taki jaki powinien być Allen jako krytyk otaczającej go rzeczywistości.

A film był czarno-biały, żeby powkurzać domorosłych krytyków i pokazać jak piękny jest Nowy Jork. Żeby nie odciągać uwagi widza od przekazu tego filmu. To jest głęboki film o tym, że ludzie się gubią, bo nie wiedzą czego chcą.

Teraz tylko czekam na 30 odpowiedzi, jak to ja się nie znam, jestem mało inteligentny, uważam się za niewiadomo kogo.

ocenił(a) film na 7
Bobby_Darin

Oglądanie Allena począwszy od tego filmu nie jest dobrym pomysłem - lepiej oglądać chronologicznie, bo on kręci o sobie. Ja jego filmy lubię i zawsze mam ubaw a Celebrity odebrałem jako kpinę ze środowiska, do którego Allen nigdy nie miał ochoty "przyklejać się". Te wszystkie puste gwiazdeczki, chwilowi uniesienia, lizodupstwo i sztuczna fama jaką tworzą media wokół aktorów i całej reszty tego dziwnego światka. Scena, w której Lee wjeżdża samochodem w sklepową szybę, nauka robienia loda na bananie..., uwielbiam takie naginanie rzeczywistości u Allena.

ocenił(a) film na 10
fariago

Nie wiem ale aby podać Ci przykład Manhattan był nagrywany na taśmie monochromatycznej ponieważ Allen uważał, iż w ten sposób lepiej zostanie oddany Nowy Jork. Czyli masz rację - jakiś powód być musiał.

fariago

pewnie taka odpowiedź nie wyda się zadowalająca, ale w filmie była scena, w której Mantegna przybliża Davis postaci osób na przyjęciu (wtedy, kiedy po niedoszłej operacji Davis idzie ona z nim pierwszy raz na wernisaż) i w pewnym momencie mówi o reżyserze, że jest zblazowany i kręci czarno-białe filmy - wydaje mi się, że miało to służyć nawet nie tyle samokrytyce co autoironii, którą można zaobserwować u Allena, ale to tylko moja koncepcja

ocenił(a) film na 8
jakub_1987

Dla mnie jest genialny. Wspaniały film o przewrotności losu.

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones