PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=666135}

Cicha namiętność

A Quiet Passion
6,2 1 101
ocen
6,2 10 1 1101
7,8 5
ocen krytyków
Cicha namiętność
powrót do forum filmu Cicha namiętność

Film opowiada o nudzącej się, egocentrycznej starej pannie, której problemem był nadmiar czasu oraz brak poważnych problemów. Istny postrach otoczenia - nieznajomość prawdziwego życia i czepianie się za nic kogo można... Dialogi są zestawem paradoksów i aforyzmów, co jest dość niespotykane i może się podobać osobom, która mało czytają. Przytoczone cytaty z wierszy Emily Dickinson nie zachęcają do lektury jej utworów - są naiwne i słabe pod każdym względem. Film polega na tym, że ubrana w nieładną suknię z epoko Cynthia Nixon mówi nieprzyjemne rzeczy wszystkim po kolei, bo ma pretensję do całego świata o to jaka jest. Poza tym nic się w ogóle nie dzieje. Mimo to wytrwałam do końca - film ratują nieco efektowne zdjęcia. Gra aktorów - nic specjalnego.

ocenił(a) film na 6
RatnaDevi

A moze po prostu wrażliwa i odważna, by się sprzeciwić konformizmowi? Z ogromnym dystansem do siebie i poczuciem humoru. Z bezinteresowną sympatią do bratowej. Bystra, inteligentna, wyprzedzająca swiją epokę.

RatnaDevi

Zapewne nie przepadasz za postacią Emily albo nie znasz jej historii. Film świetny, a właśnie przytaczanie fragmentów jej poezji dodaje urok filmowi, to samo miało miejsce "W drodze" Kerouac'a. Aczkolwiek nie besztam - każdy ma swoje gusta.

qqlele88

Usiłowałam przeczytać "W drodze" i wymiękłam, bo takie nudziarstwo bez treści rzadko się spotyka. Do tego, co za ubogi język! O czym to jest - że koleś nie ma co robić więc się włóczy z pijakami? Tam nie ma jednej poważnej rozmowy, która by mogła zainteresować. tak jak w tej "Niby-namiętności" - pseudobroblemy dla dojrzewającej gimbazy. Ktoś nie ma nic kompeltnie do powiedzenia - czyli grafoman... Moim zdaniem Kerouac jest przereklamowany (homoseksualne lobby?) Dostrzegam ten sam problem co w filmie o Emily Dickinson (której historii rzeczywiście nie znam) - autor męczy nas psychologią kogoś, kto niewiele przeżył i tylko zachwyca się sobą. Słabe dziełko o kimś nudnym kto szuka wrażeń bo nie ma prawdziwych problemów.

RatnaDevi

Tak jak pisalem wczesniej, każdy ma swoje gusta. Ale niesprawiedliwe jest ocenianie kogoś lub czegoś bez przeanalizowania jego motywów. Co do Keuraca, Ginsberga, Burroughsa to należą do awangardy. Akurat ten nurt charakteryzuje sie wulgarnoscia i wolnoscia slowa, jest to bunt przeciwko spoleczenstwu konsumpcyjnego i tzw bialych kolnierzykow wszystko to wynikalo z nastepstw wydarzen po latach 20 XX wieku. Zapoznaj sie z historia bitnikow i beat generation. "W drodze" jest ich biblia i historia zycia. Nie bede sie rozpisywal na temat Skowytu i innych utworow bo to temat rzeka, mimo swojej wulgarnosci i rozpasania hedonizmu byly to postanie lagodnie i altruistycznie nastawione do spoleczenstwa i otaczajacego swiata. Ogarniala ich frustracja odnosnie zasad jakimi rzadzony byl/jest swiat, uwazali, ze nie tedy droga.
Co do Emily, zdiagnozowano u niej agrofobie i to byl jej glowny problem ksztaltujacy cale jej zycie. Niestety malo zachowalo sie swiadectw jej zycia, sam wizerunek jest znany jedynie z dagerotypu. Mimo, ze powstalo ponad 40 anglojezycznych biografii to dalej istnieje mnostwo luk w jej zyciorysie. Moze wydawac sie nudna, stara dewota ale jak dla mnie film ukazuje ja z innej perspektywy, duzo ciekawszej niz Twoja. Chociaz z drugiej strony jej wiersze (1800) sa szczatkowym zapisem jej zycia. W szerszej perspektywie mozna sporzadzic scenogram jej stanu psychicznego z konkretnych wierszy, ktore pisala w konkretnych latach.
Z tym, ze zaznaczam o gustach sie nie dyskutuje :p odnosze sie tylko do twoich merytorycznych argumentow "przeciwko".

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones