PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=32488}

Ciemność

Darkness
6,2 12 847
ocen
6,2 10 1 12847
5,7 3
oceny krytyków
Ciemność
powrót do forum filmu Ciemność

„Ciemność” jest jednym z tych filmów, z którymi mam duży problem przy pisaniu recenzji i wystawianiu oceny. Dlaczego?

Ponieważ z jednej strony jest horrorem, który ogląda się całkiem dobrze. Nie nudzi, choć akcja rozwija się bardzo powoli, a napięcie rośnie niespieszne. W tym czasie poznajemy kolejne części mocno skrywanej tajemnicy domu i coraz częściej widujemy dziwne zjawy. W tle słyszymy całkiem porządną muzykę, co ważne dobrze brzmiącą w mocniejszych scenach, podobnie dobrze wypadają zdjęcia i dźwięk. Aktorzy grają na przyzwoitym poziomie, choć ku mojemu zaskoczeniu lepiej spisali się młodzi członkowie obsady, niż dorośli. Ponadto twórcy oferują nam kilka jump-scenes, oraz kilka momentów w czasie których wstrzymujemy oddech w oczekiwaniu na to co nadejdzie. Do tego pokazują nam naprawdę okropne zdjęcie, na które lepiej nie patrzeć i odrobinę pokazówki na zakończenie. Wydawałoby się, że w związku z tym film jest naprawdę dobry i ciekawy.

Z drugiej jednak strony sama historia jest zlepkiem pomysłów, które widzieliśmy już wiele razy - szalony ojciec, dziecko, któremu nikt nie wierzy, obojętność rodziców, dochodzenie prowadzone na własną rękę. Całe szczęście twórcy połączyli te elementy w dość sprawny sposób i nie rzucają się one aż tak bardzo w oczy. Kolejny problem to zbytnie rozciągnięcie całej historii, która o mały włos stałaby się nudna. „Ciemność” poza tym jest dość przewidywalnym horrorem - przynamniej na kilka minut przed daną sceną mniej więcej wiemy co się w niej stanie. Przez to film oglądamy raczej w spokoju, bez większych zaskoczeń. Ponadto brakowało mi większej ilości strasznych scen - tak jak pisałem kilka spełnia swoje zadanie ale to zdecydowanie za mało. Zawiodło mnie także trochę bezsensowne rozwiązanie całej zagadki oraz zakończenie, które choć nie jest happy endem, to jednak nie wbija w fotel.

6/10

milczacy

"Do tego pokazują nam naprawdę okropne zdjęcie, na które lepiej nie patrzeć..."

Jakie niby straszne zdjęcie? No chyba nie chodzi o to ze staruszkami? Niech mi to ktoś wyjaśni...

ocenił(a) film na 6
aquashe

Chodziło mi o zdjęcie z trzema dziwnymi postaciami. No chyba nie powiesz mi, że było ono miłe... ;)

milczacy

Miłe nie było... ale nie aż tak, żeby nie można było na nie patrzeć:D Pewnie mało horrorów oglądasz;)

ocenił(a) film na 6
aquashe

Hmmm wydaje mi się, że całkiem sporo i raczej mało który mnie straszy. A to zdjęcie jakoś wyjątkowo mi się nie spodobało :p

milczacy

W sumie może rzecz gustu...

Ale słuchaj skoro tak wiele ich obejrzałeś, to może polecisz mi jakis dobry? Ja też obejrzałam ich dużo i już nie wiem co oglądać:D

ocenił(a) film na 6
aquashe

Niestety mało jest teraz horrorów, które jednocześnie były by w miarę sensowne i dobrze straszyły...
Ostatnio najbardziej bałem się na oryginalnym "Shutterze". Podobno wchodzący teraz do kin Rec, także jest straszny.

Pozdrawiam.

ocenił(a) film na 9
milczacy

ja tam na recu z nudów nie dawałem rady. ot takie bez sensu, kolejny film z serii zombiaki zarażają. mało sie da wymyśleć w tym nurcie.

profix

Absolutnie się zgadzam... obejrzałam rec i byłam mega zawiedziona tym filmem... zaskakujące jest to jak reklamowali go jako "jeden z najlepszych filmów dekady" albo "film tak dobry, że podsumowuje dokonania w dziedzinie horrorów w ostatnim czasie" - śmiech na sali... Był tak nudny, że głowa mała. Ani jednej strasznej sceny, ja nie wiem jak oni zdołali tak to spartolić.

Druga sprawa, że też nie lubię takich filmów o zombiakach co zarażają, razem z horrorami o potworach, wilkołaki i wampiry też niezbyt;/ Obecnie to musiałoby mi sie nieźle nudzić, żebym obejrzała któreś z tych.

ocenił(a) film na 5
aquashe

Jak dla mnie po prostu średni film..duża obietnica na początku potem niestety nie wyszedł poza schematy...natomiast co do rec...Jedynka naprawdę dobra druga ot taka jak "ciemność"

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones