PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=28}

Cienka czerwona linia

The Thin Red Line
7,6 96 543
oceny
7,6 10 1 96543
8,0 28
ocen krytyków
Cienka czerwona linia
powrót do forum filmu Cienka czerwona linia

1. Morfina, którą dano temu żołnierzowi, który według medyka "nie miał szans, wykrwawi się". Ona była w paczkach? Ten dowódca podał umierającemu dwie, trzy paczki (tamten mówił "więcej, więcej") Jak ją się podawało, doustnie w formie tabletek?

2. Co "Witt" (to chyba był on) trzymał w ręce, jak siedział w deszczu, po czym ręce zaczęły mu się trząść i wyrzucił to na jakąś kupkę innych rzeczy?

3. Ostatnia scena walki, gdy przerwano kabel od telefonu. Ciekawi mnie to. Żołnierze ciągnęli kabel, od "bazy wypadowej", za sobą? Zawsze myślałem że te duże "cegły" to jakieś radiotelefony. A tutaj mówią, że "przerwali kabel", a potem "ktoś musi sprawdzić gdzie przerwali kabel".

Mam nadzieję że wiecie o jakich scenach mówię, dzięki za odpowiedzi :).

ocenił(a) film na 9
Writer

I jeszcze jedno: Tytułowa cienka czerwona linia, czym może być? Granica pomiędzy życiem a śmiercią, pomiędzy dwoma walczącymi ze sobą żywiołami (początek filmu), jak myślicie?

ocenił(a) film na 10
Writer

Mówią: „Tommy to i Tommy tamto,
Tommy, co z twoją duszą?”
Lecz to jest: „Cienka czerwona linia bohaterów”,
Gdy bębny warcząc ruszą
KIPLING

Jest tylko cienka czerwona linia
między rozsądkiem a szaleństwem.
- Stare powiedzenie ze
Środkowego Zachodu

DEDYKACJA
Książkę niniejszą dedykuję z radością tym
najwspanialszym i najbardziej heroicznym
ze wszystkich ludzkich przedsięwzięć,
WOJNIE i WOJOWANIU; by nigdy nie przestały dawać nam przyjemności, podniecenia i adrenalinowych
bodźców, których potrzebujemy, ani dostarczać nam bohaterów, prezydentów i przywódców, a także pomników
i muzeów, które im wznosimy w imię POKOJU.

Pierwsza strona "Cienkiej czerwonej linii" Jamesa Jonesa.

ocenił(a) film na 9
patyczak1232

Dzięki za zacytowanie tego :).

patyczak1232

Kipling z kolei nawiązał do określenia z wojny krymskiej, gdy szkocka piechota uformowana w linię powstrzymała rosyjską szarżę pod Bałakławą. Jak widać, jest to cała sekwencja wojskowej tradycji, podobnie jak w przypadku określenia "kompania braci" ("tha band of brothers", cytat z "Henryka V" Szekspira, z mowy w wigilię św. Kryspina, przed bitwą pod Azincourt).

Writer

1.W medycynie używany jest chlorowodorek morfiny w formie tabletki oraz siarczan morfiny do iniekcji. Stosuje się podskórnie, domięśniowo i doustnie,(Wikipedia)
2.Ząb żołnierza japońskiego(?), jest jakby przypomnienie przez krótką chwilę.

ocenił(a) film na 9
User123

Rzeczywiście, jest tam takie przypomnienie. Tylko po co zabrał ten jego ząb?

Writer

Pewno był złoty i zatrzymał sobie "na pamiątkę".

ocenił(a) film na 9
User123

Okay, dzięki za wyjaśnienie tych dwóch spraw :).

Writer

1. Tutaj masz wyjaśnienie o morfinie. Tyle że po angielsku.
http://en.wikipedia.org/wiki/Syrette

2. To był kapral King a nie Witt. Trzymał woreczek ze złotymi zębami. Powód wyrywania japońskim trupom złotych zębów jest oczywisty - po powrocie do kraju można je było spieniężyć.

3. Radiotelefony w powszechnym użyciu w jednostkach US Army pojawiły się w drugiej połowie 1943 r. Podczas kampanii na Guadalcanalu używano jeszcze głównie łączności kablowej.

ocenił(a) film na 9
dr Machino

Okay, dzięki za wyjaśnienie :). Trochę ciężko sobie wyobrazić tą łączność, szedł jakiś człowiek, i ciągnął kabel za oddziałem, przez jakiś tam dystans. A potem trzeba było to zwijać o0.

ocenił(a) film na 8
Writer

A wyobraź sobie, że jeszcze wcześniej posłaniec biegał z ustnym przekazem. A może i to ciężko sobie wyobrazić? ;)

ocenił(a) film na 9
lenka96

Ale wiesz, posłaniec z ustnym przekazem nie zaplącze się gdzieś w krzakach. ;) Łatwiej mi wyobrazić sobie posłańca niż ciągnięcie za sobą kabla. :D Ale właściwie, mamy linie telefoniczne, więc dlaczego nie dałoby rady ciągnąć takiego kabla na ziemi.

ocenił(a) film na 3
Writer

ad.1
W czasie wojny pewna amerykańska firma farmaceutyczna opracowała i wprowadziła na rynek szybką i skuteczną metodę dawkowania morfiny.
Miała ona na celu zapobieganie zaaplikowania większej dawki leku niż niezbędna.
Tak została wynaleziona tubka-dozownik nazwana Syrette, która zawierała ściśle wymierzoną dawkę morfiny.
Aby wstrzyknąć zawartość, należało połączyć dozownik z igłą, która jednocześnie przebijała zabezpieczenie tubki i wbić ją bezpośrednio w udo czy ramię rannego.
Po wstrzyknięciu leku, pacjentowi przypinano pustą tubkę do nieśmiertelnika, co pozwalało na uniknięcie pomyłki powtórnego zaaplikowania morfiny, lub rysowano kredą literę M na oparciu łóżka.
Wydaje mi się, że właśnie tak porcjowane dawki morfiny otrzymał umierający. Wyraźnie widać jak wbija sobie jedną z nich w udo.

ocenił(a) film na 9
qpon83

Tak, to wygląda na takie coś. Na początku zdawało mi się że brał coś do ust, ale po prostu krzyczał z bólu, potem widać jak wbija sobie coś w udo. Również dzięki za szczegółowe wyjaśnienie :).

ocenił(a) film na 10
Writer

Była podawana w formie tubki z sztucznego tworzywa z igłą.Jeszcze na zajęciach z PO w latach 80tych pokazywano nam podobne zestawy wojsk chemicznych.

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones