PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=211364}
7,7 43 436
ocen
7,7 10 1 43436
6,6 16
ocen krytyków
Control
powrót do forum filmu Control

Dla wybranych

ocenił(a) film na 8

Na pewno nie będę obiektywna. Kocham Joy Division, uwielbiam Iana. Ale jak powiedział pan Allen "W świecie ludzi tylko subiektywność jest obiektywna" postaram się zlepić pare zdań.
Anton Corbijn - tego człowieka kojarzę głównie jako fotografa i później reżysera czarno-białych teledysków dla Depeche Mode. W obu funkcjach spisuje się wyśmienicie. Po dowiedzeniu się, że Anton zabrał się za film o Ian'ie Curtis'ie nie miałam obaw. Temat trafił w dobre ręce.
Czytając opinie ludzi - są bardzo podzielone. Starsi fani krytkują, że samobójstwo Iana zostało sprowadzone jedynie do płaszczyzny rozdarcia między dwoma kobietami. Młodszym sie podoba. Ja należę do tych drugich. Nie było mnie jeszcze, kiedy Joy Division zmieniali historie muzyki - 2 płytami przeprowadzili rewolucję. Aż strach pomyśleć, co byłoby bez nich. Nie byłoby muzyki, ktorą tak lubię. Ale pomińmy ten temat. Biorąc na siebie ciężar legendy, jaką był Curtis, Corbijn stworzył dzieło wybitne. W mej subiektywnej opinii... Niesamowicie trudno jest przedstawic psychikę tak wrażliwego chłopca (bo młodym mężczyzną przecież był) na ekranie. Druga płyta JD "Closer" wydana już po śmierci jest swego rodzaju testamentem. Przez ich piosenki przepływa wszytko co Corbijn chciał pokazać. Czy się udało - do was należy odpowiedź.
Niezwykle wymowne dialogi. Sądzę, że świetnie oddają jego stan ducha w danym momencie. Rozdarty pomiędzy 2 ukochanymi kobietami, pomiędzy lojalnością względem żony, a namiętnością i miłością do kochanki. I wcale nie jest tak, że obwiniamy którąkolwiek ze stron. Przeciwnie, nie wiemy co zrobić. Jak my byśmy postąpili? Bardzo utożsamiłam się z osobą Curtisa. Chyba również wybrałabym śmierć niż skrzywdzenie 2 osoby. Rozpacz potęgowały jeszcze nasilające się ataki epilepsji. Rosnąca popularność z którą nie do końca umiał sobie poradzić.
Brzmi to wszystko jak schemat? Owszem. Dlatego dla większości ludzi, którzy za Joy Division nie przepadają, nie znają lub po prostu są im obojętni. W tym filmie nie zobaczą nic, dosłownie NIC co by ich zachwyciło. Jednak dla kogoś kto kocha muzykę, kocha ten zespół... Jest to niezwykle wzruszająca, emocjonująca i piękna historia. Historia człowieka, młodego chłopca - zbyt wrażliwego by żyć w brutalnym, ludzkim świecie.
I przepiękna scena kiedy Ian siedzi na lekcji chemii i przekształca swoje imię z IAN na IAM.

ocenił(a) film na 9
Revenga

Z wielkim zainteresowaniem przeczytałem twoją wypowiedź.
"Dlatego dla większości ludzi, którzy za Joy Division nie przepadają, nie znają lub po prostu są im obojętni. W tym filmie nie zobaczą nic, dosłownie NIC co by ich zachwyciło. Jednak dla kogoś kto kocha muzykę, kocha ten zespół... Jest to niezwykle wzruszająca, emocjonująca i piękna historia. "
No więc - nawet nie słyszałem wcześniej o tym zespole. Teraz jestem pod wrażeniem tej muzyki i przede wszystkim samego filmu. Jest po prostu świetny i daje do myślenia. Nie trzeba kochać tego zespołu czy samej muzyki, ażeby być pod wrażeniem tego filmu.
czapki z głów przed twórcami.
ppozdrawiam.

ocenił(a) film na 8
Juskowiakk

Oh, w takim razie przepraszam za tamto uogólnienie. I wielki szacunek dla Ciebie. Joy Division to wyśmienity, rewelacyjny i niesamowity zespół. Fajnie, że przez ten film przybywa im fanów. Bo starych na pewno nie ubywa. A jesli nawet to odchodzą jedynie głupcy ^^
Dzięki za docenienie mojego tekstu.

ocenił(a) film na 10
Revenga

melduje sie nowy fan joy division.poznałem ich dzieki filmowi control

ocenił(a) film na 8
duende_2

Ohoho! Jeszcze paru się zjawi i będę musieć samobójstwo popełnić przez te stereotypy na górze ;)
Ale dobrze, dobrze... Niech będzie nas dużo, jeszcze więcej i więcej! ;)

ocenił(a) film na 10
Revenga

Polubiłam ich teraz, jednak najpierw poszłam na film.
Zapewne nie usłyszałabym o nim, gdybym nie dostała zaproszenia, ale liczy się że w końcu go widziałam.;)
Osoba Ian'a przedstawiona w bardzo doraźny sposób, jego choroba, tragedie.
I chciałam coś jeszcze napisać o jego samobójstwie do autorki tematu; tak czy inaczej skrzywdził ludzi, nie chcąc, ale jednak..

ocenił(a) film na 8
summerdeath

Sądzę, że krzywdziłby ich jeszcze bardziej żyjąc. Zniszczyłby życie 3 kobietom (żona, kochanka, córka) + zmarnowałby swoje. A tak dał im chociaż skrawek nadziei na normalne funkcjonnowanie. Jego prywatne tragedie niszczyłby zespół. Nie mówię, że dobrze zrobil. Absolutnie prosze tego tak nie odebrać! Ale juz nawet od strony takiej czysto... ekhm, aż się boje i brzydę to napisać: czy Joy Division byłoby tak znane i wielkie jak dziś?

ocenił(a) film na 10
Revenga

ciezko powiedziec jak potoczylaby sie ich kariera. widomo ze mieli pojechac na koncerty do usa-choc trzeba przyznac ze niewiele zespołów z tamtych lat i z tamtego srodowiska jest znanych dzisiaj. ale przeciez joy division byli inni. a co do sprawy samobojstwa i niszczczenia zycia bliskim to mysle ze podobne spekulacje sa bez sensu-czy ktos cierpial przez iana czy nie. tak naprawde to nikt nawet jego zona czy tym bardziej annik nie wie jak to z nim było

ocenił(a) film na 10
duende_2

tak, to jest jednak prawda, że zespoły z których ktoś przedwcześnie odszedł są znane i uznawane za wzory, za tych, co wyznaczyli nowe szklaki. taki sztandarowy przykład Kurt z Nirvany, albo chociażby Jim Morrison z The Doors.
mam nadzieję wyrzeźbić sobie większe zdanie na linii Debbi-Ian czytając jej książkę.Szczęśliwa jestem, bo dziś przypadkiem znalazłam ją w księgarni i musiałam kupić. ;)

ocenił(a) film na 8
summerdeath

Ale masz fajnie, u mnie nie ma tej książki... Moja wspaniała metropolia.
Masz rację, nie nasza rola sądzić, czy stało się dobrze czy źle.

ocenił(a) film na 10
Revenga

powiem szczerze, że warto jest tej książki poszukać. Zawiera również zdjęcia Iana; jako małego chłopca, zdjęcie ze ślubu, z Natalie, zespołu oraz teksty piosenek i jego niedokończone szkice różnych rzeczy, zarówno po angielsku jak i przetłumaczone na polski.

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones