PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=569242}
4,3 17 733
oceny
4,3 10 1 17733
5,4 20
ocen krytyków
Cosmopolis
powrót do forum filmu Cosmopolis

Jest niewiele filmów i książek, których nie skończyłem. Cosmopolis skojarzył mi się z
Ulissesem Joyce'a, którego też nie dałem rady skończyć, chociaż zmęczyłem więcej, bo są
lepsze dialogi. Nie mogę powiedzieć, że Ulisses, to ch... powieść, bo dostrzegłem coś więcej,
poza tym, krytycy jednak coś tam wiedzą ;) Z tym filmem mam problem. Być może jest bardzo
dobry, być może mówi o czymś więcej, niż o zepsutym świecie, upadku kultury zachodniej,
pustce bogacenia się (jakby bogacenie się w Starożytnym Rzymie było inne niż obecnie) i
pewnie o wielu innych sprawach. Doceniam, że to film artystyczny, itd. Ale jak dla mnie forma
jest nie do zniesienia. Jest na podstawie książki, książkę adaptowano, stworzono scenariusz,
czyli rodzaj sztuki. Reżyser dostaje taką sztukę/scenariusz i coś z nią robi. Tu moim zdaniem
zrobił lipę. Sądzę, że można było to zrobić bardziej dynamicznie. Podobało mi się sporo filmów,
których akcja rozgrywa się, w jednym miejscu, w jednym czasie, a mimo to te filmy posiadają
dynamikę. Jak chociażby Rzeź, Polańskiego ( z ostatnich, jakie widziałem). To chyba pierwszy
film jakiego nie ocenię, bo sądzę, że niska ocena będzie niesprawiedliwa.

użytkownik usunięty
TomaszO1983

Literacki pierwowzór też nie ma bardziej zagęszczonej akcji, a mimo to czytałem jak zahipnotyzowany. Polecam książkę. Może lektura ułatwi seans. Sam jestem lekko skołowany i nie wiem czy wszystko zrozumiałem tak jak trzeba i chcę ponowić seans, więc daruję sobie publiczną analizę. A każda ocena będzie sprawiedliwa, byle szczera i nie narzucana innym. Pozdrawiam i gorąco polecam ponowne zmierzenie się z filmem.

TomaszO1983

Ja wylaczylem juz na poczatku. Szef MFW dajacy wywiad dla polnocnokoreanskiej telewizji?? Ten sam szef MFW na dodatek zapowiadajacy upadek jednej z glownych swiatowych walut??? Upadek yuana, gdy bank centralny Chin dysponuje najwiekszymi na swiecie rezerwami dewizowymi????!!! Obalenie yuana przez indywidualnego miliardera, maluczkiego przy skali calego panstwa?? Litosci, kto to wymyslil! Ja wiem, ze w kontekscie filmu to pewnie byla tylko jakas nieznaczaca fabularnie wstawka, ale sa jakies granice debilizmu i filmowego odpowoednika "nie znam sie, to sie wypowiem".

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones