PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=105073}

Człowiek zwany Ciszą

Il grande silenzio
7,6 2,7 tys. ocen
7,6 10 1 2668
8,4 7 krytyków
Człowiek zwany Ciszą
powrót do forum filmu Człowiek zwany Ciszą

Maraton wakacyjny 2009

ocenił(a) film na 8

W tym temacie dyskusję prowadzą uczestnicy wakacyjnego maratonu filmowego, co nie znaczy, że komentarze innych użytkowników portalu są niemile widziane - wręcz przeciwnie - włącz się śmiało do rozmowy, jeśli masz tylko ochotę :)

Więcej o maratonie wakacyjnym przeczytasz tutaj: http://www.filmweb.pl/blog/entry/494523/(+).html
_____________________

Uwaga!!! Komentarze w tym temacie mogą zawierać [SPOJLERY]

ocenił(a) film na 8
nawka

Namęczyłam się dobrą godzinę zanim nastała piękna erotyczna scena... Nie no żartuję ;P
Bardzo dobry film. Człowiek zwany Ciszą, bo Jean Louis Trintignant zgodził się zagrać w spaghetti westernie, pod warunkiem, że nie będzie musiał uczyć się żadnych dialogów i dlatego główny bohater filmu jest niemową... <za ciekawostką przy filmie> Coś takiego! :) Bohater, który nie odzywa się przez cały film. Przyciąga spojrzenie i Jean Louis Trintignant i Klaus Kinski - jakże by inaczej.

Na ogromny plus gra tych dwóch aktorów i jeszcze większy plus muzyka Ennio Morricone. Piękna muzyka. A i piękne zakończenie. Mniej piękne ujęcia miejscami, a miejscami bardzo piękne. Fabuła sensownie sklecona, zagadki motywów odsłaniane, charakter gasnącego Dzikiego Zachodu gdzieś w śnieżnych górach Utah prawdopodobnie wiernie oddany.

Mogła wyjść wstrząsająca poezja przy innym montażu i innych akcentach (coś na kształt Aguirre na przykład), ale jest i tak mocno i z wystrzałem w śniegu z wymianą spojrzeń upragnioną w finalnym pojedynku.
Prawo i forsa, zemsta i sprawiedliwość, łowca nagród i łowca łowców nagród. A kule latają. Polecam ten film.

ocenił(a) film na 9
nawka

A MILCZENIE ZŁOTEM

"Człowiek zwany ciszą" jest mocno przerysowany. i o to chodzi :) oglądając ten western wkraczamy w odrębny świat, to baśń, to fantasy, to inny świat. świat ozdobiony piękna muzyką i pięknymi plenerami oraz bardzo wyrazistymi postaciami, z Kinskim i Trintignantem-milczkiem na czele. to takie proste, a takie piękne! zamiast kurzu i pustyni śnieg i mróz i okryte białym puchem, odizolowane miasto. nie ma tu na pierwszy rzut oka czegoś takiego co by nam miało odjąć mowę, wszystko jest proste, ale znów z drugiej strony coś niezwykłego w sobie ma. wyrazisty to on jest na pewno. w przeciwieństwie do filmów Sergio Leone nie ma tyle swobody i poczucia humoru. film jest za to bardziej refleksyjny, a wręcz wstrząsający. wyrazisty i dosłowny do bólu tej w opowieści o honorze, zemście, bezwzględności, sprawiedliwości i niesprawiedliwości.

ocenił(a) film na 8
sten44

Jeszcze przed moim odlotem muszę napisać, że się zgadzam z każdym słowem :D Nawet po głębszym zastanowieniu acz z ociąganiem z tym, że mocno przerysowany. W sensie, że konkretne, wyraźne kreski bohaterów? Czy że fabuła wyraźnie naszkicowana? Fakt, że nie ma tutaj humoru - wszystko jest bardzo serio opowiedziane, ale z wielką klasą. Bardzo dobry film :)

ocenił(a) film na 9
nawka

wyjaśniam, że "przerysowany" nie ma w tym przypadku negatywnego zabarwienia :)

w sensie, ze konkretne i wyraziste. i to nie tylko postaci, ale i zdarzenia w filmie. wypadki są pokazane w sposób jak najprostszy, z przekazem bardzo wyraźnym i łatwo zrozumiałym dla każdego widza. przy tym wszystko dobitne i z jasnym przekazem.
ale też patrząc od drugiej strony - można powiedzieć, że zabójstwo tego czy tego, słowa takie czy takie któe padają - to jest nie tyle relacja czy opowiadanie o tym czy tamtym - to w znacznym stopniu symbole albo skróty myślowe. normalnie prawie jak jakaś mitologia :))) bo paradoksalnie przez to "przerysowanie", poza wierzchnią warstwą fabularną kryje się druga, uniwersalna i symboliczna - symboliczne są też postaci, reprezentujące dobro, zło, sprawiedliwość, honor, miłość, nienawiść itp.

ocenił(a) film na 8
sten44

Dobrze napisane :)

ocenił(a) film na 7
nawka

Moja opinia:

Zimowy western klasy B-takie słowa podsumowania przyszły mi na myśl po seansie. Wszak strona techniczna filmu nie powala, a raczej zawodzi. Nie spodobał mi się ten szeryf, taki misiowaty, nie pasował do roli twardego stróża prawa wierzącego w sprawiedliwość. Było też parę naiwnych tekstów, zwrotów akcji a szczególnie miłosny wątek absolutnie nie przekonuje.
Co na plus? muzyka Morricone, Klaus Kiński w roli bezwzględnego łowcy nagród, ukazanie zmierzchu dzikiego zachodu, konfrontacji upadku wartości z idealizmem Silence(świetnie rozstrzygnięte w ostatniej scenie)
7/10

Niedługo zobaczę Mały wielki człowiek z tej zabawy wakacyjnej to też coś napiszę:)

ocenił(a) film na 8
None200

Wątek miłosny wepchnięty jako nadbagaż. Takie klasyczne zagranie w westernie (niedawno widziałam Rio Bravo - tam to jest zupełnie nieprzekonujący wątek miłosny ^^). Tutaj nawet dosyć życiowo, bo czemu i nie? Szeryf-miś jako tło ujdzie. Schematycznie wyłożono powód z przeszłości milczka we wspomnieniach, ale samo to, że słowa nie mówi w filmie, sprawia, że jego postać jak i cała fabuła wydaje się pewnie mądrzejsza niż jest w rzeczywistości. A strona techniczna nie powala faktycznie. Nieperfekcyjność ujęć można jednak wybaczyć przy grze dwóch głównych aktorów. pzdr :)
p.s. a w przyszły czwartek ma śnieg padać :)

ocenił(a) film na 9
nawka

w Zakopcu już padał :)

mnie tam się technicznie wszystko podobało, tzn i zdjęcia i muzyka i scenografia i kostiumy. reszta już ma chyba drugorzędne znaczenie.

i ten film i Rio Bravo mają fabułę prostą. ale przecież i w jednym i w drugim nie o fabułę chodzi :) akurat Rio Bravo też mi się strasznie podobało. podobnie jak mi się podobał bardzo Człowiek zwany Ciszą ;)

btw, jak się ta zabawa skończył, bo chyba mi się urwał film. byli jacyś 'laureaci' jakieś nagrody, czy tak po prostu śmierć naturalna?

ocenił(a) film na 8
sten44

Do zdjęć można się przyczepić za niechlujstwo czy za jakość obrazu może?
A chcemy jakieś nagrody? Głosowanie? Mi się urwało to i owo ;) Ale to jest 30 filmów, ja mogę głosować, bo widziałam wszystkie :] Zaraz sprawdzę, kto mógłby w poszczególnych kategoriach się wypowiedzieć o laureatach. Skombinuję jakąś butelkę, gołębie i kawałek sznurka. :)

ocenił(a) film na 9
nawka

może i tak, ale to już chyba trochę według zasady, ze zawsze się można czegoś czepiać ;)