Czas Cyganów

Dom za vješanje

1988 2 godz. 22 min.
8,0 13 123
oceny
8,0 10 13123
16 143
chce zobaczyć
{"rate":9.0,"count":3}
{"type":"film","id":4788,"links":[{"id":"filmWhereToWatchTv","href":"/film/Dom+za+vje%C5%A1anje-1988-4788/tv","text":"W TV"}]}
powrót do forum filmu Czas Cyganów
 • sysunia22 ocenił(a) ten film na: 9

  Czy jest na sali jakiś student filmoznastwa, albo człek ogarniający jakoś wybitnie symbolikę, albo przeciętny zjadacz chleba który mógłby się podzielić analizą symboliki zwierząt? Praktycznie w każdym kadrze się przewijają, ktoś wie o co chodzi?

  Sam film świetny. Cygańska metafizyka zmieszana z Tarkowskim i o dziwo z dużą ilością Ojca Chrzestnego! Od takiego miksu mogłoby się zakręcić w głowie, ale Kusturica pięknie wszystko ogarnął.

  Ostatnia scena, z przewracającym się Jezusem. Bergman w Odwrocie

 • delhi_lbn ocenił(a) ten film na: 7

  sysunia22 Popieram prośbę.

 • sysunia22 Ja na swój rozum to odczytuje to tak: kot kojarzy się z czarną magią, grzechem, był wtedy kiedy główny bohater odkładał w swoje miejsce zarobione w nieuczciwy sposób pieniądze. Indyk na początku był także, podobno symbolizuje bogactwo. Były chyba tam jakieś inne zwierzęta nie pamiętam. Ale to tylko taka moja interpretacja :)

 • Iwayarl_1 ocenił(a) ten film na: 9

  sysunia22 Symbolika zwierząt ma na celu pokazanie źródeł Romów, którzy żyli w zgodzie z naturą i to zaprzepaścili. Na początku indor potrafił rozwijać skrzydła pod wpływem namów głównego bohatera, był jego przyjacielem (a indyki nie tak łatwo okiełznać) - pod koniec filmu kot topił się razem z jego "złociszami".