Chocolat

2 godz. 1 min.
7,5 214 494
oceny
7,5 10 214494
42 820
chce zobaczyć
6,3 17
ocen krytyków
{"rate":6.2941175,"count":17}
{"type":"film","id":4545,"links":[{"id":"filmWhereToWatchTv","href":"/film/Chocolat-2000-4545/tv","text":"W TV"}]}

Rok 1960, małe miasteczko we Francji. Vianne Rocher z córką przenoszą się do miasteczka i otwierają sklep z czekoladą. Burmistrz miasta nie może pogodzić się z pozycją przybyszki i robi wszystko, by jej zaszkodzić, ale jej ciepła osobowość i umiejętność zarządzania sklepem, zyskują Vianne przychylność mieszkańców. Wiele się zmienia, kiedy grupa żeglarzy pod wodzą Roux, zatrzymuje się w mieście.

Rok 1959. Do małego francuskiego miasteczka wprowadzają się 2 nowe mieszkanki-matka i jej ośmioletnia córka. Zamieszkują wynajęte mieszkanie koło kościoła. Remontują starą cukiernię i zakładają tam sklepik który Francuzi nazywa "chocolatrie". Same wyrabiają i sprzedają tam wszystkie rodzaje tego przysmaku-czekolady. Burmistrz miasta- szanowany człowiek o wielkim autorytecie- hrabia Reynaud (Alfred Molina) wita je z początku serdecznie, lecz gdy dowiaduje się że mała Anouk jest nieślubnym dzieckiem nastawia się sceptycznie do nowych mieszkanek. Zbliżają się święta Wielkanocy, a Wielki Post staje się dla burmistrza kolejnym powodem do oczernienia sprzedawczyni czekolady w oczach innych mieszkańców. Operujący stereotypami, pseudo religijni ludzie z małego miasteczka odwracają się od kontrowersyjnej kobiety pod wpływem kazań wygłaszanych przez księdza co niedzielę, pisanych jednak również przez hrabiego. Vianne (Juliette Binoche) zyskuje sobie jednak kilku przyjaciół. Oni pomagają jej przetrwać trudny czas odrzucenia. Pewnego dnia do miasteczka przypływają "rzeczni piraci". Mają totalny zakaz wstępu do miasta, tylko wpuszcza ich do swojej cukierni. Pomiędzy bohaterkami i jednym z nich wytwarza się silna więź. Później mamy miłość, chwile grozy podczas pożary, smutne pożegnania, zwątpienie i wreszcie akceptację, na którą trzeba było długo pracować... 

GaGa
opis użytkownika

Rok 1960. Do małego miasteczka Lasquenet w południowej Francji przybywa Vianne Rocher (Juliette Binoche) wraz z kilkuletnią córką, Anouk. Otwierają one sklep z czekoladą. Dość liberalne poglądy Vianne nie podobają się burmistrzowi miasteczka, Comte de Reynaudowi, który poprzysięga sobie, że zamknie sklep i przepędzi Vianne. Będzie używać do tego najróżniejszych środków - począwszy od narzucenia młodemu księdzu - ojcu Henriemu, by wytykał "szatańskie praktyki" Vianne podczas kazań, aż do organizowania grupowego bojkotu, prowadzonego przez energiczną Caroline (Carrie-Anne Moss). Jednak jej wewnętrzne ciepło i niesamowite czekoladki przysporzyły jej w miasteczku sporo sojuszników. Wśród nich jest zahukana Josephine (Lena Olin), która uciekła od męża i pod opieką Vianne wreszcie odnajduje spokój. Jest też stara Armand (Judi Dench), skłócona z rodziną, która dopiero u Vianne odnajduje radość życia. Jest wreszcie młody Luc, który zamiast przebywać z surową matką Caroline, woli przebywać w towarzystwie nieuznawanej przez Caroline swojej babki, Armand. Naciski burmistrza nie ustają i Vianne ma zamiar poddać się i opuścić miasteczko. Ale sprawy zaczynają się komplikować, gdy do miasteczka przybywa grupa rybaków rzecznych, dowodzonych przez przystojnego Roux (Johnny Depp). Wkrótce między nim, a Vianne zaczyna kiełkować uczucie.

opis dystrybutora kino

Vianne Rocher wraz z córką, często zmieniają miejsce zamieszkania. Tym razem przeprowadzają się do małego miasteczka we Francji. Vianne specjalizuje się w wyrobach z czekolady, jest w tym świetna. W nowym miejscu zakłada cukiernię. Miejscowi ludzie krzywo na nią patrzą, uważają ją i jej wyroby za "wcielonego szatana", dlatego też nikt nie chce odwiedzać jej sklepu i kosztować jej wyrobów. Jak Vianne przypodoba się miasteczkowemu społeczeństwu??

dull
opis użytkownika

Do Lasquenet, małego miasteczka we Francji, przyjeżdża Vianne Rocher (Juliette Binoche) ze swoją córką Anouk (Victoire Thivisol). Nie są tu one mile widziane, ze względu na swoją "inność" - nie chodzą do Kościoła, a Vianne otwiera sklep z czekoladkami. Przez to burmistrz miasta i niektórzy jego mieszkańcy robią wszystko, by zaszkodzić głównej bohaterce. Jednak los płata figle: Vianne zmieni poglądy na życie wielu mieszkańców miasta. Dodatkowo spotka cygana Rouxa (Johnny Depp). . .

kanapka
opis użytkownika

Do małego francuskiego miasteczka przybywa z Andaluzji Vianne z córeczką Anouk. Podczas Wielkiego Postu chce założyć sklepik z czekoladą. Nie podoba się to konserwatywnemu burmistrzowi, który zaczyna wojnę ze spokojną kobietą. Podjudza przeciwko niej młodego księdza, aż ten zaczyna wygłaszać kazania negujące "szatańskie praktyki" Vianne. Mimo potępienia, sklepikarka (czy tylko?) zaczyna zjednywać sobie sojuszników. Pomaga maltretowanej przez męża Josephine i doprowadza do spotkań starej Amande z wnukiem. W pewnym momencie do miasteczka przybija grupa wędrownych Cyganów, którymi przewodzi Roux...

kaska
opis użytkownika

Akcja filmu toczy się w małym, francuskim miasteczku, którego mieszkańcy są poukładani i porządni. Odmienność nie jest tu akceptowana. Dzieje się tak za sprawą konserwatywnego burmistrza, który wyznaje zasadę, że "to, co dobre jest złe".
Pewnego dnia do miasta przebywa Vianne wraz z nieślubną córką, Anouk. Kobieta otwiera sklep z czekoladą. Jej smakołyki mają na ludzi niezwykły wpływ: skłócone pary godzą się, odnawiają się dawne przyjaźnie, miłości. To nie podoba się burmistrzowi. Boi się, że przez Vianne straci władzę w miasteczku. Robi, więc wszystko, aby się jej pozbyć. Wywiera wpływ na mieszkańców miasteczka, którzy zlęknieni odwracają się od Vianne. Kiedy kobieta rozważa opuszczenie miasta w jej życiu pojawia się piękny nieznajomy...

hekate_3
opis użytkownika

Lasquenet, francuskie miasteczko na przełomie lat 50 i 60 XX wieku. Do miasta przybywa z Andaluzji młoda kobieta Vianna Rocher (Juliette Binoche) z córką (Victoire Thivisol). Nie dość, że jest niezamężna, to na dodatek koło kościoła otwiera cukiernię. Sprzedaje tam wyroby czekoladowe produkowane według indiańskiej receptury. Wszystko to budzi poruszenie wśród małomiasteczkowej społeczności, a zwłaszcza mera - hrabiego Paula de Raynaud (Alfred Molina). Jakby tego było mało, do miasteczka przybywa grupa cygańskich rybaków rzecznych. Między ich przywódcą, Roux'em (Johnny Depp), a Vianną rodzi się uczucie. Tymczasem hrabia planuje wypędzić Viannę z miasteczka do świąt Wielkanocnych.

wuj_Jozef
opis użytkownika

Rok 1960. Do Lasquenet na południu Francji przybywa pochodząca z Andaluzji Vianne Rocher z nieślubną córeczką Anouk. Specjalnością Vianne są wyroby cukiernicze. Otwiera małą kafeterię z czekoladą. Trwa Wielki Post. Liberalne poglądy pani Rocher nie podobają się burmistrzowi miasteczka. Pobożny hrabia Paul de Reynaud podburza młodego księdza, ojca Henri, aby podczas kazań wytykał "szatańskie praktyki" Vianne. Podejmuje też inne działania, aby mieszkańcy bojkotowali sklepik z czekoladą. Jednak wewnętrzne ciepło Vianne i jej słodkie wyroby zaczynają zjednywać sojuszników. Pierwszymi sprzymierzeńcami są ekscentryczna starsza pani, Armande Voizin, i maltretowana przez męża Josephine Muscat. Pod wpływem Vianne starsi ludzie zaczynają wspominać młodzieńcze miłości, skłócone pary godzą się, a zwaśnieni sąsiedzi zostają przyjaciółmi. Jednak naciski burmistrza nie ustają. Część mieszkańców Lasquenet uważa Vianne za wroga publicznego. Młoda kobieta ma zamiar wyjechać. Sprawy komplikują się jeszcze bardziej, gdy nad rzeką zatrzymuje się cygański tabor. Jeden z Cyganów, przystojny wagabunda, Roux, odwiedza kafejkę Vianne.

domi_2
opis użytkownika

Akcja filmu rozgrywa się na przełomie lat 50. i 60. we francuskim miasteczku Lasguenet. Pewnego dnia przybywa tam z Andaluzji Vianne Rocher (Juliette Binoche), młoda i niezamężna kobieta, wraz z córeczką Anouk. Vianne wynajmuje lokal niedaleko kościoła i otwiera cukiernię, w której sprzedaje wyjątkowo pyszne wyroby czekoladowe, produkowane według indiańskich przepisów. Działalność i sama obecność Vianne w miasteczku wywołuje wielkie oburzenie i gwałtowną reakcję mieszkańców, a zwłaszcza mera, hrabiego de Reynaud, ponieważ Vianne nie chodzi do kościoła, a swoją działalność inauguruje w Wielkim Poście. Hrabia postanawia doprowadzić młodą kobietę do bankructwa i opuszczenia miasteczka jeszcze przed Wielkanocą. Vianne tymczasem dzięki swoim czekoladkom i miłemu usposobieniu zaczyna zdobywać zwolenników i przyjaciół; jednak naciski mera nie ustępują. Sytuacja komplikuje się jeszcze bardziej, gdy do miasteczka przybywa grupa wędrownych Cyganów, którym przewodzi Roux (Johnny Depp).

delilah
opis użytkownika