PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=5329}

Dżentelmeńska umowa

Gentleman's Agreement
7,2 1 969
ocen
7,2 10 1 1969
6,8 5
ocen krytyków
Dżentelmeńska umowa
powrót do forum filmu Dżentelmeńska umowa

to to jednak nie jest. Oba filmy bezceremonialnie rozliczją się z antysemityzmem w Ameryce, ale ELIA KAZAN zwraca się w stronę humanistycznych wartości. Ocalenia poszukuje pośród ludzi wykształconych, mądrych.
EDWARD DMYTRYK wychodzi na ulice, daje głos zwykłym ludziom, policjantom, żołnierzom, dziwkom, im każe opowiedzieć się po jednej ze stron, nie popada przy tym w łopatologiczny, patetyczny ton (co zdarza się Kazanowi).
Posługuje się czynami, a nie słowami.
Dmytryk więc wygrywa. Ale Kazan też pokazuje charakter.

Oba głosy w dyskusji są ważne, ale głos Dmytryka jest po prostu czystszy, szczerszy.

ocenił(a) film na 5
AutorAutor

Tego drugiego jeszcze nie widziałam, ale co się tyczy "Dżentelmeńskiej umowy" to Kazan w taki ton nie popada, ale zapodaje go niemal bez przerwy. Bombastyczne to i sztuczne (niektóre kwestie bohaterów brzmiały jak rodem wyjęte z socrealistycznych produkcyjniaków - treść oczywiście inna, ale chodzi mi o sposób), tanie chwyty, uproszczenia i przesadny sentymentalizm.
Realizatorzy mieli z pewnoscią dobre chęci i film ma mądre przesłanie, ale jak dla mnie zrobione za "grubymi nićmi".

ocenił(a) film na 6
AutorAutor

"Krzyżowy ogień" wcale nie jest o antysemityzmie, tylko o homofobii. Rzecz w tym, że taki temat był w tamtych czasach absolutnie niecenzuralny i dlatego przerobiono scenariusz.

ocenił(a) film na 8
rpm100

Nie, jest o antysemityźmie.
Faktycznie pierwotnie miał być o homofobii, ale o niej nie jest. Tego nie ma na ekranie.
Oceniajmy skończone dzieło filmowe, nie to hipotetyczne.

ocenił(a) film na 6
AutorAutor

Niby nie ma, ale jest. Dla mnie to "film z kluczem", a nie dzieło hipotetyczne - trochę jak "Niebieski żołnierz" w kontekście masakry w My Lai, której też nie wolno było wtedy pokazać wprost.

ocenił(a) film na 8
rpm100

To trochę inne przypadki.
"Niebieski żołnierz" jest przenośnią masakry w My Lai,
tymczasem antysemityzm w "Krzyżowym ogniu" nie jest przenośnią homofobii, jest antysemityzmem.

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones