Film

Danton

1982
2 godz. 16 min.
7,7 8 251
ocen
7,7 10 1 8251
8 474
chce zobaczyć
7,6 8
ocen krytyków
Czasy Wielkiej Rewolucji Francuskiej. Jeden z jej przywódców, Danton, zostaje oskarżony o zdradę i spisek przeciwko krajowi. Więcej Mniej
Danton zobacz gdzie obejrzeć online

reżyseria

scenariusz

gatunek

produkcja

premiera

BAFTA
Film zdobył nagrodę BAFTA, 3 inne nagrody i 9 nominacji
Sprawdź wszystkie nagrody

W rewolucyjnej Francji szaleje terror. Na posiedzeniu Komitetu Ocalenia Publicznego Billaud Varenne oskarża Dantona i jego przyjaciół o działalność kontrrewolucyjną. Robespierre nie zgadza się wprawdzie na sądzenie Dantona, ale inni członkowie Komitetu przytaczają wciąż nowe argumenty przeciwko niemu. Jednocześnie dochodzi do konfiskatyW rewolucyjnej Francji szaleje terror. Na posiedzeniu Komitetu Ocalenia Publicznego Billaud Varenne oskarża Dantona i jego przyjaciół o działalność kontrrewolucyjną. Robespierre nie zgadza się wprawdzie na sądzenie Dantona, ale inni członkowie Komitetu przytaczają wciąż nowe argumenty przeciwko niemu. Jednocześnie dochodzi do konfiskaty redagowanej przez Desmoulinsa gazety dantonistów "Vieux Cordelier". Wkrótce Danton otrzymuje poufne ostrzeżenie, że rząd nosi się z zamiarem aresztowania go.

na podstawie
studio
Film Polski (udział) / Gaumont (koprodukcja) / Les Films du Losange / Więcej...
inne tytuły
Role w filmie zostały podzielone w ten sposób, że Robespierre'a i jego stronników grają Polacy, zaś "dantonistów" - Francuzi.
Zdjęcia do filmu realizowano Jossigny, Wersalu (park wersalski oraz budynek Grande Écurie), Paryżu, zamku w Guermantes oraz Senlis (Francja).
Film został wycofany z konkursu FPFF w Gdańsku ze względu na to, iż jury uznało, że nie jest on polskim filmem.
Andrzej Wajda kojarzony jest z kinem do granic możliwości polskim. W swoich filmach często bazuje na największych klasykach rodzimej literatury lub na wydarzeniach znaczących dla historii naszego kraju. Na tle najbardziej znanych filmów tego reżysera obraz z 1982 bardzo się wyróżnia. Jest francuskojęzyczny, oparty na zdarzeniach rewolucji... więcej
Od najlepszych
  • Od najnowszych
  • Od najlepszych