Singin' in the Rain

opisy filmu

(5)
  • Stany Zjednoczone, koniec ery filmu niemego. Producenci jednej z większych wytwórni filmowych mają duże problemy z udźwiękowieniem swoich nowych filmów, gdyż ich wielka gwiazda, Lina Lemont (Jean Hagen), ma głos, który... przypomina skrzypiące drzwi. Mimo lekcji wymowy Lina nie brzmi dobrze - ani na ekranie, ani w życiu prywatnym. Jej filmowy partner, słynny amant Don Lockwood (Gene Kelly), poznaje bardzo interesującą młodziutką aktorkę, Kathy Selden (Debbie Reynolds), która zarabia, śpiewając na przyjęciach. Pomimo początkowej niechęci zaprzyjaźniają się i zakochują w sobie. Pozostaje już tylko jeden problem: głos Liny, który trzeba zastąpić cudzym.

  • Jest rok 1927. Don Lockwood zawdzięcza sławę amanta kina niemego pomyślnemu splotowi okoliczności i swej ekranowej partnerce Linie Lamont, osobie obdarzonej bardzo piskliwym głosem. Nadchodzą jednak czasy kina dźwiękowego i wytwórnia Monumental Pictures, której Don i Lina są gwiazdami, musi stawić czoło konkurencji, która wypuszcza "Śpiewaka jazzbandu". Zapada decyzja realizacji filmu dźwiękowego. W trakcie zdjęć Don zakochuje się w przypadkowo poznanej aktoreczce rewiowej, Kathy Selden. Początkowa wersja filmu okazuje się totalną klapą, głównie przez ówczesną jakość sprzętu, ale też za sprawą głosu Liny. By ratować produkcję, Don namawia wytwórnię, by przerobiła ją na musical.

  • Don Lockwood (Gene Kelly), gwiazdor filmu niemego, umykając przed tłumem natrętnych fanów, wskakuje do samochodu Kathy Selden (Debbie Reynolds), początkującej aktorki. Gdy wkrótce spotyka ją w studiu, zakochuje się w niej. Władze wytwórni, dla której pracują Don i Lina Lamont (Jean Hagen), muszą z konieczności nakręcić film dźwiękowy. Ale nakręcone sceny nie zyskują uznania z powodu okropnego akcentu Liny i rozmaitych problemów technicznych. By uratować film, Don i jego przyjaciel Cosmo Brown (Donald O'Connor) postanawiają przerobić go na musical, w którym głos Liny zastąpiono by głosem Kathy.

  • Don Lockwood (Gene Kelly) wraz z Liną Lamont (Jean Hagen) tworzą najsłynniejszy i najbardziej uwielbiany ekranowy duet. Prywatnie Don nie cierpi Liny z uwagi na jej specyficzne usposobienie, dla dobra wytwórni znosi jednak dzielnie jej humory. Właśnie trwają prace nad nowym filmem z ich udziałem, kiedy wybucha boom na filmy dźwiękowe. Wytwórnia nie ma wyboru i musi dodać do obrazu elementy mówione, co wcale nie okazuje się łatwe.

  • Para aktorów - Don i Lina - jest u szczytu sławy. Ich idealne życie zmienia się, gdy biorą udział w musicalu. Lina decyduje się na pomoc dublerki, która staje się jej rywalką w walce o uczucia Dona.

Ostatnio odwiedzone
wyczyść historię