Gene Kelly I

Eugene Curran Kelly

8,4
2 257 ocen gry aktorskiej
Gene Kelly I
Eugene Curran Kelly urodził się w wielodzietnej rodzinie 23 sierpnia 1912 roku w Pittsburgu. Razem z rodzeństwem już od dzieciństwa uczęszczał na lekcje tańca i śpiewu. Występował też podczas amatorskich wieczorków tanecznych. Gene początkowo pragnął zostać gwiazdą sportu, trenował pływanie, hokej na lodzie, futbol amerykański oraz baseball. Chciał rozpocząć karierę profesjonalnego baseballisty. I choć początkowo nie znosił cotygodniowych lekcji tańca, na które posyłali go rodzice, w końcu przekonał się do nich. Szczególnie, kiedy dzięki swoim umiejętnościom stał się popularny wśród dziewcząt. Wraz z bratem Fredem występowali w zespole "The Kelly Brothers", starali się też nie przegapić występu żadnej gwiazdy wodewilu. Podczas występów uczyli się nowych kroków.

W 1932 roku rodzina otworzyła Gene Kelly Studio of the Dance. Rodzice prowadzili księgowość, rodzeństwo zaś nauczało tańca. Uczniowie wspominali Gene po latach jako oddanego i pełnego entuzjazmu nauczyciela. Poza nauczaniem Gene studiował ekonomię i prawo na uniwersytecie w Pittsbutrgu. W 1938 roku porzucił szkołę, aby rozpocząć karierę na Broadwayu. Jego pierwszym spektaklem był "Leave It to Me". Przełom w jego karierze nastąpił po sztuce Williama Saroyana "The Time of Your Life", która odniosła niesamowity sukces i przez 22 tygodnie nie schodziła z listy najlepszych spektakli. Zanim Gene przeniósł się do Hollywood, pracował nad choreografią i wystąpił w kilku spektaklach, m.in. w niesłychanie udanym "Pal Joey".

Na dużym ekranie zadebiutował u boku Judy Garland w "For Me and My Gal". Otworzyły się przed nim drzwi do sławy. Wraz ze swoją żoną Betsy Blair postanowił wtedy na trwałe osiąść w Hollwood. Po kilku występach w filmach klasy B, Gene zaczął święcić sukcesy. Wystąpił m.in. w "Modelce" z Ritą Hayworth. Jego karierę na krótki czas przerwała wojna, Gene zaciągnął się do marynarki wojennej, aby służyć ojczyźnie. Po wojnie jego kariera znów nabrała tempa. Wystąpił w "Amerykaninie w Paryżu" i słynnej "Deszczowej piosence" z Jean Hagen i Donaldem O'Connorem.

Następnie Gene przeniósł się na 18 miesięcy do Europy. Jego kolejne produkcje nie okazały się niestety przebojami i nie przyciągnęły do kin rzeszy fanów. Koniec lat 80. również nie okazał się dla niego korzystny; rozwiódł się z żoną oraz zakończył współpracę z jednym ze swoich najlepszych współpracowników, reżyserem Stanleyem Donenem. Niedługo potem poślubił swoją byłą uczennicą, Jeannie Coyne, z którą doczekał się dwoje dzieci. Niestety kilka lat później Jeannie zmarła na raka. Gene został samotnym ojcem i swój wolny czas poświęcał głównie dzieciom, Nie udzielał się już tak aktywnie zawodowo jak niegdyś. Po ślubie z Patricią Ward w 1990 zajął się pisaniem swojej autobiografii, której nie zdążył dokończyć. Zmarł 2 lutego 1996 roku w Kalifornii.
Zobacz pełny opis

dane personalne:

data urodzenia: 23 sierpnia 1912

data śmierci: 2 lutego 1996

miejsce urodzenia: Pittsburgh, Pensylwania, USA

wzrost: 170 cm

Oscar Specjalny
Zdobył Oscar Specjalny, 2 inne nagrody oraz 5 nominacji
Sprawdź wszystkie nagrody
trzykrotnie żonaty: 1. Betsy Blair (22.09.1941 - 03.04.1957, rozwód), córka Kerry (ur. 1942); 2. Jeanne Coyne (06.08.1960 - 10.05.1973, jej śmierć); 2 dzieci: Bridget, Tim; 3. Patricia Ward (od 20.07.1990 do jego śmierci)
Ma czworo rodzeństwa - braci Jamesa i Freda oraz siostry Joan i Luise.
W 1959 roku był członkiem jury obradującego w trakcie 12. Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Cannes (Francja).
W 1933 roku uzyskał tytuł magistra ekonomii na Uniwersytecie Pittsburskim (Pensylwania, USA).
Od najlepszych
  • Od najnowszych
  • Od najlepszych

On się urodził po to żeby grać w musicalach, uwielbiam go za to nie widzę go w żadnym
innym gatunku, a Wy? znacie jakieś filmy, odmienne od tej tematyki z nim w roli ?

Wpisujcie Wasze rankingi filmów, które wyreżyserował.

Uwielbiam tych "wariatow"

nikt tak jak on nie potrafi stepować i śpiewać. jest mistrzem!! trzeba jednak przyznac, że zawsze ma ten sam przyklejony uśmiech ;))

...jednak Gene miał ten niezastąpiony urok.

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones