Anna Dymna 

Anna Dziadyk

8,0
20 320 ocen gry aktorskiej
Anna Dymna
Anna Dymna przyszła na świat jako Małgorzata Dziadyk w Legnicy. W wieku 10 lat zaczęła chodzić na zajęcia teatralne prowadzone przez jej sąsiada, aktora Jana Niwińskiego, który zażądał, aby spróbowała dostać się do Szkoły Teatralnej. W 1969 roku zadebiutowała na scenie teatralnej odgrywając podwójną rolę Isi i Chochoła w "Weselu" Stanisława Wyspiańskiego, a w 1971 roku po raz pierwszy pojawiła się na ekranie w obyczajowej komedii "150 na godzinę". 2 lata później poślubiła swojego pierwszego męża Wiesława Dymnego, aktora, scenarzystę i poetę. 

Popularność zdobyła rolą Ani Pawlaków-ny w kultowej komedii "Nie ma mocnych" i jej kontynuacji "Kochaj albo rzuć", będących częściami słynnej trylogii Sylwestra Chęcińskiego o Kargulu i Pawlaku. Kolejnym kinowym przebojem z udziałem aktorki była dokonana w 1981 roku przez Jerzego Hoffmana ekranizacja melodramatu "Znachor", w którym Dymna spotkała się na planie z wybitnym aktorem Jerzym Bińczyckim w roli profesora Rafała Wilczura i Tomaszem Stockingerem jako jej filmowym partnerem.

Dzięki swojej urodzie 20-letnia Dymna zaliczana była obok Poli Raksy,
 Małgorzaty Braunek i Barbary Brylskiej do grona najpiękniejszych polskich aktorek. Dlatego również często występowała u boku amantów polskiego kina takich jak: Andrzej Łapicki ("Jak daleko stąd, jak blisko")
 Jerzy Zelnik ("Epitafium dla Barbary Radziwiłłówny") czy Marek Perepeczko ("Janosik"). 
 
W 1993 roku jako już doświadczona aktorka została laureatką Złotych Lwów Gdańskich za kreację alkoholiczki Katarzyny w dramacie "Tylko strach" w reżyserii Barbary Sass. W 2001 roku wcieliła się w postać kapłanki Nenneke w superprodukcji "Wiedźmin". Mimo, iż próba przeniesienia losów bohatera stworzonego przez Andrzeja Sapkowskiego okazała się klęską to krytycy kolejny raz docenili talent aktorki, dając nominację do Orła dla najlepszej roli kobiecej. Nagrodę tę otrzymała w 2016 roku za kreację w komedii Janusza Majewskiego "Excentrycy, czyli po słonecznej stronie ulicy".

Oprócz bycia jedną z najpopularniejszych polskich aktorek Anna Dymna jest słynną działaczką społeczną. Jej fundacja "Mimo wszystko", założona w 2003 roku, pomagająca osobom niepełnosprawnym fizycznie i intelektualnie, otrzymała wiele wyróżnień i odznaczeń.
Więcej

Dane personalne:

wiek:

data urodzenia: 20 lipca 1951

miejsce urodzenia: Legnica, Polska

Orzeł
Zdobyła Orzeł, 5 innych nagród i 10 nominacji
Sprawdź wszystkie nagrody
trzykrotnie zamężna: 1. Wiesław Dymny (1972 - 12.02.1978, jego śmierć); 2. Zbigniew Szota (1982 - 1989, rozwód); syn Michał (ur. 15.11.1985); 3. Krzysztof Orzechowski
Otrzymała następujące odznaczenia: 
- 1989 r. - Srebrny Krzyż Zasługi;
- 2000 r. - Medal św. Brata Alberta;
- 2002 r. - Order Uśmiechu;
- 2004 r. - Krzyż Oficerski Orderu Odrodzenia Polski;
- 2005 r. - Złoty Medal "Zasłużony Kulturze Gloria Artis", Order Ecce Homo;
- 2006 r. - Medal św. Jerzego;
- 2007 r. - Medal "Milito Pro Christo";
- 2014 r. - Krzyż Komandorski Orderu Odrodzenia Polski.
W 1973 roku ukończyła Wydział Aktorski Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej im. Ludwika Solskiego w Krakowie (Polska).
Miklós Jancsó chciał powierzyć jej główną rolę kobiecą w swojej "Węgierskiej rapsodii", ale z powodu nieszczęśliwego wypadku samochodowego aktorka nie mogła jej zagrać. Ostatecznie Dymna pojawiła się w filmie węgierskiego reżysera tylko w małym epizodzie.
Od najlepszych
  • Od najnowszych
  • Od najlepszych