1 godz. 53 min.
7,7 203 950
ocen
7,7 10 203950
92 505
chce zobaczyć
7,4 16
ocen krytyków
{"rate":7.375,"count":16}
{"type":"film","id":5158,"links":[{"id":"filmWhereToWatchTv","href":"/film/Donnie+Darko-2001-5158/tv","text":"W TV"}]}
powrót do forum filmu Donnie Darko
 • Martini__90 ocenił(a) ten film na: 10

  Czytałam wiele teorii na filmwebie nt filmu, ale nie znalazłam się z podobnymi odczuciami do moich. Bo czwarty wymiar, dwa równoległe wszechświaty, artefakty etc to bardzo ciekawe i fascynujące teorie, ale czy rozwiązanie nie jest dużo bardziej prostsze i przyziemne?
  Może reżyser nie zabiera nas w podróż w czasie, a w podróż do umysłu Donniego?
  Darko jest inteligentnym i bystrym chłopakiem, którego ponadprzeciętna zdolność rozumowania deklasuje styl rówieśników i tym samym, sprawia, że jest przez nich traktowany jako dziwak i odludek. Nie ma zbyt wielu kumpli, a ci, z którymi się spotyka po prostu go nie rozumieją. Z filmu dowiadujemy się, że Donnie dużo wcześniej, zanim poznał Franka, ma problemy z opanowaniem swoich emocji, podpala jakiś dom i przez to zostaje wysłany do specjalisty. W pewnym momencie swojego życia poznaje Gretchen - dziewczynę, która dostrzega w nim coś więcej. Podczas imprezy przebieranej grupą wybierają się do starej wariatki Sparrow, a tam dochodzi do incydentu, w trakcie którego dziewczyna ginie potrącona przez Franka. Całe to zdarzenie powoduje silne załamanie nerwowe Donniego, który od śmierci dziewczyny stwarza sobie wyimaginowany świat oraz postać Franka, który staje się jego przyjacielem i powiernikiem. Jako, że to Frank zabił Gretchen, Donnie wszystkie swoje złe czyny, przypisuje jemu, "on mnie zmusił, on mi kazał". Cała seria dalszych poczynań Donniego to nic innego jak walka z rzeczywistością. Coś na kształt fightclubowego "jeśli stracisz wszystko to jesteś zdolny do wszystkiego". Donnie niczego się nie boi i robi wszystko to, na co nigdy by się nie zdecydował będąc sobą. Zaczynając od pyskówki z nauczycielami, kończąc na zalaniu szkoły i podpaleniu budynku. W pewnym momencie dochodzi do krytycznego punktu wyjścia-śmierci Gretchen i "ratuje się" swoją własną odrealnioną śmiercią (przygniatający go silnik samolotu we własnym domu). W rzeczywistości Donnie budzi się i cykl się powtarza.
  Jeśli popatrzymy na to w ten sposób to całość zaskakująco przypomina "Wyspę Tajemnic" M. Scorsese. Nie będę spoilerować Wyspy tym, którzy jej jeszcze nie widzieli, ale myślę, że ten kto oglądał dobrze wie o czym piszę. Tragizm postaci bardzo podobny. W takiej wersji interpretacji filmu, pojawiają się też odpowiedzi na pytania, w których poprzednie teorie znaleźć nie mogły, mianowicie:
  Kim była chinka i jaką rolę pełniła? Donnie w Chince zobaczył siebie - wyalienowaną, nieakceptowaną społecznie osobę, która żyje w swoim świecie, więc pocieszając ją, pociesza sam siebie.
  Skąd wiedział o sekretnym pokoju Jima? I tu bomba. Bo sam był przez niego molestowany w dzieciństwie. Nigdy nikomu się nie zwierzył, bo może bał się reakcji, może nie potrafił tego powiedzieć, a śmierć Gretchen była zapalnikiem do działania. Podpalając budynek wiedział, że sprowadzi policję wprost do pokoju i zdemaskuje Jima, a sam jednocześnie uniknie niewygodnym pytań i rozmów. Cel wykonany.
  Czy książka Sparrow była w takim razie bzdurą? Bardzo możliwe. Nie wiemy o niej nic, poza tym, że kiedyś była zakonnicą, odbiło jej i totalnie się zmieniła, po czym napisała książkę. Może sama miała problemy psychiczne i pewnego dnia nią zawładnęły a może po prostu przestała brać leki ;)
  Które sceny filmu są fikcją i wizją Donniego, które są realnymi scenami z przeszłości/przyszłości to reżyser pozostawia tylko dla oceny widza.

 • Martini__90 Bardzo ciekawa teoria, jeszcze nic podobnego nie czytałam i podoba mi się te nowatorskie podejście.

 • ja_pierdole ocenił(a) ten film na: 10

  Martini__90 Zawsze mi się wydawało, że bliżej temu filmowi do gatunku psychologicznego niż tak jak jest na stronie Dramatu, ulokowanego w 2 różnych czasoprzetrzeniach i do tej pory nie rozumiem dlaczego jest uważany za film tego typu. Dlatego po części się z Tobą zgadzam ale nie do końca ;) Według mnie większość filmu to wspomnienia Donniego interpretowane wyobraźnią gościa ze schizofrenią, który w szkole był uważany za odmieńca właśnie przez schizofrenię albo odmieniec dzięki lunatykowaniu cudem uniknął śmierci pod silnikiem samolotu i wtedy mu odbiło. Tak naprawdę nie był inteligentniejszy od innych ale za takiego się uważał, kochał się w Gretchen i dlatego wg jego wspomnień z nią chodził, a naprawdę ona wcale nie znała Donniego, co uświadamia nam reżyser w ostatniej scenie. Szkoły oczywiście też nie zalał. Jima Cunninghama nie lubił więc do prawdziwych wspomnień dodał, że podpala mu dom i ,,podłożył'' mu dziecięcą pornografię, z ojcem dobrze się dogadywał więc pamiętał go takiego co śmieje się ze wszystkiego czego nie powinien, przeklinającego rozmawiając z Donniem. Franka w przebraniu królika też sobie wyobraził (jak to schizofrenik) i umieścił go w swoich wspomnieniach, bo jako jego prawdziwy wymyślony przyjaciel przecież tam był :D Za to naprawdę dostał od nauczycila (albo nabył z innego źródła) książkę Sparrow, ale też nie wydaję mi się, żeby rozmowa między nimi była na tak wysokim poziomie, z tekstami typu ,,Nie jestem w stanie kontynuować tej rozmowy"...,,Mógłbym stracić pracę", dlatego wszystko co przeczytał w książce umieszczał w swoich wspomnieniach, czyli takie 'co by było, gdyby ta książka była o mnie' i to wszystko miało miejsce właśnie w jednej z końcowych scen, kiedy kończył czytać książkę. Dalej już w ogóle popłynął z wyobraźnią...koniec świata pod silnikiem samolotu, takie tam :) Skąd się wziął silnik? Donnie tego nie wiedział więc nikt nie wiedział, albo w ogóle nie było incydentu z silnikiem ;)

 • ja_pierdole ocenił(a) ten film na: 10

  Martini__90 Być może spadający silnik jest końcem jego normalnego świata jako wrażliwego chłopca, nie lubianego przez większość swoich rówieśników, który tak przeżywa incydent, że zaczyna mieć swój świat, w którym zaprzyjaźnia się z królikiem...ale to jest tylko moje gdybanie jak wszystkie teorie tutaj ;)