PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=5228}

Duch

Poltergeist
6,9 38 483
oceny
6,9 10 1 38483
6,2 11
ocen krytyków
Duch
powrót do forum filmu Duch

Dwa filmy Spielberga (odpowiednio-reżyser, producent, scenarzysta) z tego samego roku, oba w podobnym, familijnym klimacie, dziejące się niemal w tym samym miejscu (ach te urokliwe amerykańskie przedmieścia), za to nieco odmienne w tonie-uroczego stworka z kosmosu, zastąpił złośliwy duch. Film niemniej klimatyczny, niż jego "kosmiczny" brat, z dodatkiem dreszczyku emocji, z równie nienachalnym przesłaniem. Fantastyczna obsada aktorska, na czele z JoBeth Williams-genialna w roli zrozpaczonej, zdeterminowanej Matki. Film ociekający klimatem lat 80-tych, może stanowić wzór tamtych czasów w Kinie. Ogląda się świetnie do dziś.

ocenił(a) film na 8
kinoman77_filmweb

Fakt, film fantastyczny, nie jest nachalny jak dzisiejsze kino. Jest czas i miejsce na pokazanie ulicy, przyrody, zdjęcia są kręcone niespiesznie. Zdziwiło mnie że Spielberg kręcił ET i Ducha w tym samym czasie na tej samej ulicy ! Ale wracając do filmu to strasznie miło sie go ogląda, może nie jest to taki horror jakie znamy, rzekłbym taki obyczajowy z dreszczykiem i bez tej napiętej muzyki ;)

ocenił(a) film na 8
ocenił(a) film na 7
kinoman77_filmweb

Oj, ale za reżyserię "Ducha" to akurat odpowiada Tobe Hooper, ten od oryginalnej "Teksańskiej masakry piłą mechaniczną" :)

ocenił(a) film na 8
snake_plissken84

Wiem, dlatego napisałem w nawiasie, że Spielberg, odpowiednio, w kolejności (w domyśle) odpowiadał za reżyserię "E.T", a za scenariusz i produkcję w "Duchu". Choć jeśli chodzi o "Ducha" to znana jest historia, zdjęcia z planu to potwierdzają, że Spielberg nie tylko czuwał nad realizacją bezpośrednio na planie, ale wręcz wyreżyserował kilka scen, o co zresztą Hooper miał do niego żal. "Duch" od samego początku był "dzieckiem" Spielberga-on go wymyślił i napisał większość scenariusza. Prawdopodobnie by go też (oficjalnie) wyreżyserował, gdyby nie był zajęty przy "E. T" Tak czy inaczej, "Duch" przesiąknięty jest jego stylem opowiadania. Dla mnie osobiście to zawsze był bardziej film Spielberga, niż Hoopera, z całym szacunkiem dla tego ostatniego.

ocenił(a) film na 7
kinoman77_filmweb

Rozumiem. Nie miałem na celu "czepiania się" . Po prostu inaczej zinterpretowałem, to co napisałeś.

ocenił(a) film na 8
snake_plissken84

Ok. No bad feelings, Snake:)

kinoman77_filmweb

Mnie tam akurat nie interesuje kto co wymyślił i ustawiał na planie. Widzę, że reżyser jest taki to film przypisuje jemu. Zdecydowanie drugi najlepszy film Hoopera. Potem Siła witalna czyli bliski kuzyn Gatunku i Pod skórą.

kinoman77_filmweb

Nie wiem czy czasem ten film nie ma jednak jakiejś głębi a nie jest tylko dobranocką. Duch to może nawet rozwinięcie sielanki z naiwnej filozofii Nolana z Interstellara - zanim ten w ogóle powstał. Zamiast ludzkich makiet bez duszy z kosmicznej bajki - żywi ludzie, a złośliwe duchy to esencja ich skrzywionych cech ( robotnicy ekscytują się dziewczyną, może któryś z nich to skryty gwałciciel? Brzmi to bardziej przekonująco niż "wszyscy w istocie swych trzewi jesteśmy dobrzy" ). Bo czym są te zjawy? Wybudowane na indiańskim cmentarzu ale może to coś z ukrytej natury mieszkańców tego osiedla? Coś z nich samych. To byłoby lepsze rozwiązanie niż zemsta duszków zza grobu.

Tak czy siak w swej kategorii - horror familijny - jest najlepszy i żadne To czy Gremliny nie dorównują.

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones