PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=647176}
6,5 37 062
oceny
6,5 10 1 37062
4,1 14
ocen krytyków
Dywizjon 303. Historia prawdziwa
powrót do forum filmu Dywizjon 303. Historia prawdziwa

Do tego historycznie też średnio - dlaczego nie pokazano żadnego z największych sukcesów dywizjonu z 7 czy 11 września?! Nie ma żadnej walki z formacjami bombowców, żadnej dramaturgi skoku z płonącej maszyny, ma się wrażenie, że 2 Niemców walczy z kilkoma Polakami. Na szczęście pomijając historię dobrze ogląda się walki powietrzne i Adamczyk dużo lepiej oddał postać W. Urbanowicza, dlatego oceniam ten film wyżej od angielskiej konkurencji, ale ogólnie uważam, że mimo wszystko zmarnowano potencjał jaki ma w sobie historia Dywizjonu 303.

Nieujarzmiony

Producent i scenarzyści nawet nie musieli pisać żadnej historii. Wystarczyło nieco się wysilić, wybrać ze wspomnień pilotów najważniejsze wydarzenia i połączyć w jeden logiczny ciąg, ale jak widać nawet tak proste zadanie przerosło grono scenarzystów. Jestem pod ogromnym wrażeniem, że mając do dyspozycji książkę, którą podpierali się w materiałach promocyjnych zmarnowali temat i zrobili taką chałę. Widocznie miał to być tylko i wyłącznie ruch marketingowy, by zagrać na wspomnieniach ludzi, którzy ją przeczytali.

ocenił(a) film na 5
PanKracjusz

Z książki to był tu tylko tytuł... Mogli to nazwać inaczej i może nie byłoby takich oczekiwań. A tak czekam na te "tłuste Dorniery" czy krąg obronny 110`ek i się nie doczekałem...

ocenił(a) film na 5
Nieujarzmiony

Zgadzam się z Pańskim zdaniem w pełni. Fabuła szalenie chaotyczna, masa retrospekcji, nie wiadomo, co się dzieje. Także druga sprawa, o której Pan mówi - z filmu można wywieść wniosek, że tych pilotów faktycznie było pięciu. Także brakowało mi skoków ze spadochronem - takie akcje przecież miały miejsce. Za to całkiem zaskoczony byłem grą aktorską(nie wiem czemu Zakościelny otrzymał tak niską notę, może dlatego, że na Zumbacha zbyt przystojny). Poza paroma wyjątkami(np. Anna Prus, czy początkowa scena Królikowskiego) ekipa aktorska wypadła bardzo porządnie. No i efekty specjalne - generalnie dobra robota, jedna scena tylko raziła, kiedy niemiecki samolot spadł do wody, nie najlepiej było to wykonane. Bardzo ładne dźwięki(karabiny Hurricanów naprawdę nieźle brzmiały.
Jaka jest konkluzja? Mamy niezłych aktorów, niezłych techników, ale tego, czego nie mamy to porządnego scenarzysty lub pisarza(poza paroma wyjątkami), którzy potrafią stworzyć fabułę NAWET na miarę całkiem drewnianej fabuły w Dunkierce.

ocenił(a) film na 5
megorian

Mogę się tylko podpisać obiema rekami pod Twoim postem bo zgadzam się 1 do 1. Cieszę się, że ktoś myśli podobnie. Pozdrawiam!

Nieujarzmiony

Ale lepiej, ze to zrobili niż nie

grzechu877

Oczywiście, spoko film

ocenił(a) film na 2
Nieujarzmiony

W jak Wojna, tak ja widze tego typu produkcje, smutne toto, ale jak nie cyrk w sejmie to kupa w TV ;]

ocenił(a) film na 5
_Master_of_Disaster_

Co zrobić...

_Master_of_Disaster_

A dlaczego ciebie ten film tak boli??? Komu on szkodzi? może lepiej kolejne Pokłosie zrobić, co? Żenujący jesteś

ocenił(a) film na 6
PanKracjusz

Zgadzam się w zupełności. Film przypomina 90 minutowy zwiastun filmu. Wystarczyło dać to lepszemu reżyserowi. Były zdjęcia, muzyka, efekty specjalne, aktorzy nienajgorsi (nawet Królikowski mnie nie irytował jak zwykle) i pozostała wydmuszka. Ani film fabularny , ani akcja, ani historyczny, ani melodramat. Szkoda zmarnowany wielki potencjał. Ciesze się 7 letniemu synowi się podobał.

ocenił(a) film na 6
Nieujarzmiony

Nie pisz tak, bo mnie jeszcze bardziej serce boli.... Długo mógłbym pisać jak wyglądała historia z powstaniem tego filmu..

ocenił(a) film na 5
Pilot_friend

Czytałem trochę w Twoim poście... no co zrobić

ocenił(a) film na 8
Pilot_friend

Ale czy efekt końcowy jest zły? Mnie się podobał

ocenił(a) film na 2
minoshers

Mnie nie.

Leszy2

Dla mnie średni, ale wizualnie lepszy od tego angielskiego

ocenił(a) film na 5
Nieujarzmiony

Mimo kilku niezłych ujęć, to czułem się jakbym obejrzał dwa odcinki z rzędu "Czasu honoru" (zresztą nawet obsada dość zbliżona).

ocenił(a) film na 5
Barco

Niestety muszę się przyłączyć do krytycznych uwag. Brak mi rozmachu, formy, która w takich filmach tez jest ważna no i wciągajacej fabuły

Nieujarzmiony

Przepraszam bardzo ale film ten nie może mieć wciągające fabuły jeżeli został zrealizowany na podstawie dokumentu. To cud że udało się stworzyć tutaj jakąkolwiek fabułę, bo w książce takowej nie było, a film miał być jaknajwierniejszym oddaniem książki

ocenił(a) film na 7
WeraNikakinomaniak

Masz trochę racji chociaż nawet na podstawie książki i relacji pilotów fabułę można było pogłębić

ocenił(a) film na 5
WeraNikakinomaniak

Możliwe ale można było skleić super ciekawe historie pilotów w jedną ciekawa historię. Tego mi zabrakło

ocenił(a) film na 7
Nieujarzmiony

Mnie też, ale widocznie nie za bardzo im na tym zależało

ocenił(a) film na 1
Nieujarzmiony

Ten film tak naprawdę niczego nie pokazuje. Znośnie efekty specjalne plus chaotyczna historyjka o jednym(!) Polaku.

ocenił(a) film na 5
GunMeat

Niestety muszę się zgodzić. Oczekiwania były wielkie, a wyszło... jak zwykle

ocenił(a) film na 8
GunMeat

1? To chyba jakaś prowokacja. Za tak fajne zdjęcia już powinno być z 8.

ocenił(a) film na 1
minoshers

Fajne zdjęcia? Chyba te w pubie.
Bo same bitwy to zupełnie błędnie przedstawione.
Tylko efekty specjalne znośne.

ocenił(a) film na 2
minoshers

Fajne zdjęcia? Wszystkie na jedno kopyto. Te same chmurki na błękitnym, angielskim niebie, te same błyszczące fale morza...

GunMeat

Z tym że to historia jednego Polaka w sumie mógłbym się zgodzić, ale w książce na podstawie której film został zrealizowany również została wyszczególniona postać Jana Zumbacha.

Nieujarzmiony

Myślę że jest to pochopne stwierdzenie. Czytałem Dywizjon 303, zapoznałem się z jego historią i stwierdzam że film bardzo dobrze ją oddaje. Poza tym książka Dywizjon 303 jest dokumentem a film musiał być połączeniem dokumentu i filmu fabularnego

ocenił(a) film na 1
WeraNikakinomaniak

Chyba kpisz sobie? Poza kawałkiem o tym jak to Frantiszek zostaje "gościem dywizjonu" nic z książki nie pojawiło się w filmie.

ocenił(a) film na 5
GunMeat

Dokładnie! Tyle, że nawet nie wiadomo skąd nagle ten Frantisek się tam wziął

ocenił(a) film na 5
WeraNikakinomaniak

Wera, sorry, ale wskaż mi JEDEN fragment z książki pokazany w filmie! znam ją na pamięć i gdyby się książki trzymali film mógł być naprawdę fajny

Nieujarzmiony

"Zdzisław" Samojłowicz w roli Goeringa (wuahaha) powoduje, że w filmie pojawia się element parodystyczno-komediowy, ale o dziwo, nie wypadł najgorzej.

ocenił(a) film na 5
rallycan

W sumie prawda... Ale poczytałem kilka postów Pilot Frienda i on tam dużo pisze o kulisach powstania tego filmu, w tym o Samojłowiczu również:)

ocenił(a) film na 3
Nieujarzmiony

Dawno nie widziałam równie złego filmu o niczym... ze scenariuszem napisanym na kolanie. Ja rozumiem, że to miała być „prawdziwa historia” , ale w takim razie po co te żałosne nic nie wnoszące retrospekcje ( chyba tylko, żeby pokazać drewniana Prus), żenujący wątek romansowy, a przede wszystkim dlaczego nie zawarto więcej faktów historycznych?
Kiepścizna i zmarnowany potencjał.

ocenił(a) film na 10
alicjadsd

Ja się tutaj zgadzam. film potrzebny, ale fabuła słaba

ocenił(a) film na 5
alicjadsd

Niestety masz rację. Po prostu szkoda tematu, ale tak to jest jak producenci nie mający pojęcia o temacie biorą się za kino tematyczne

Nieujarzmiony

Ale i tak lepszy niż ten angielski

ocenił(a) film na 5
big_army

Tu to się zgadzam zwłaszcza jeśli chodzi o efekty bo w tamtym to te walki naprawdę wyglądały jak w starej grze komputerowej

Nieujarzmiony

Wstyd, że takie coś puścili jako film kinowy. To bardziej jak teatr telewizji wyglądało. A nasi dali radę, bo polska firma robiła efekty!

ocenił(a) film na 5
big_army

Kiedy producenci ścigają się o kasę jakość filmu schodzi na drugi plan niestety

Nieujarzmiony

To jest niestety główny trend ostatnich lat. O dziwo dawniej jak kasa na filmy była państwowa to stawiano na jakość

ocenił(a) film na 5
big_army

Komuna nie liczyla się z kosztami jeżeli chodziło o propagandę

ocenił(a) film na 7
big_army

Ale przyznasz, że mogli tam samą historie chłopaków lepiej pokazać

Udet

No mogli, ale dramatów to jest wiele, a tu najważniejsze, ze o naszych ktoś film w ogóle zrobił

big_army

Prawda

użytkownik usunięty
Nieujarzmiony

Miałem podobne odczucia po pierwszym Pitbullu. Film poruszał wątki i je zrywał a po premierze okazało się, że szykowali od początku serial, który okazał się jednym z najlepszych. Może tu będzie podobnie, zrobić z tego mini serial i dać do TVOD. To mogłoby się udać.

ocenił(a) film na 6
Nieujarzmiony

niestety ten chaos w scenach też mnie denerwował i to chyba największy minus tego filmu.To i pojawianie się bohaterów i ni kończenie wątków.A nie dało się opowiedzieć ,jak autor wątku wspomniał, historii od początku do końca.Mocno kibicowałem tej produkcji ale jednak Bitwa o Anglię pod tym względem lepsza.Choć tu podobało mi się to ,że pokazano zarówno iż Niemcy potrafili być delikatnie mówiąc niehonorowi ale byli tacu którym się takie zachowania nie podobały i nie byli bezdusznymi mordercami i fanatykami choć niestety tych drugich było oczywiście więcej.Tu także płeć piękna się według mnie, bo Jagoda zagrana prze Annę Prus wygląda pięknie i zapada w pamięć.Ale to tyle.Nie dało się tu przywiązać do nikogo i nikogo polubić.Ten chaos fabularny zgubił ten film.

ocenił(a) film na 5
romek_krakow

Nic dodać nic ująć, widzę, że mamy dokładnie takie samo zdanie. Polecam poczytać posty pod tematem Pilot` Frienda, bo on miał kontakt z pomysłodawcą powstania tego filmu i z jego postów można się dowiedzieć o kulisach i wielu szczegółach powstania tej produkcji, m.in. również o tym, dlaczego ta fabuła jest tak chaotyczna i niespójna

ocenił(a) film na 5
romek_krakow

Może taki był plan ale mija 3 rok od premiery i kurcze cisza na temat serialu

Nieujarzmiony

Ja bym się tam już w fabułę nie zagłębiał - dobre zdjęcia, pozytywna historia, nasi bohaterami i jest dobrze

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones