PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=1315}

Egzorcysta

The Exorcist
7,5 129 845
ocen
7,5 10 1 129845
8,3 29
ocen krytyków
Egzorcysta
powrót do forum filmu Egzorcysta

Oglądając dziś film po raz pierwszy dostrzegłam pewne nieścisłości. Od początku widz utwierdzany był w
przekonaniu, że dziewczyna jest opętana przez demona. Dziwi mnie zatem scena, w której opętana zostaje
polana wodą z kranu i zaczyna rzucać się w bolesnej agonii. Był to swego rodzaju test czy przypadkiem
dziewczyna nie jest chora psychicznie, który częściowo to potwierdził. Czyżby demon nie potrafił odróżnić
wody święconej od zwykłej kranówy? Druga kwestia: demon zapytany o panieńskie nazwisko matki
Karrasa nie udziela odpowiedzi... Prowokacja? W innej scenie z kolei nie chce po raz drugi otworzyć szafki.
Czyżby pogrywał sobie z księdzem czy faktycznie nie był tak wpływowy jak kreuje go współczesne kino?

Rozbawiła mnie scena rozmów w różnych językach między Karrasem a opętaną. Jesteśmy przyzwyczajeni
do tego, że demony posługują się dziwnym, niezrozumiałym językiem (najczęściej pradawnym). Być może
"przesiąkłam" współczesnymi horrorami o tej tematyce, ale demon mówiący "bonjour" był dla mnie
zwyczajnie śmieszny :)

Zastanawia mnie też dlaczego w najnowszej części Egzorcysty z 2004 roku (a teoretycznie mówiącej o
początkach) o. Merrin udaje się wygnać demona z dziewczyny, skoro w pierwowzorze z '73 ginie przy
drugim podejściu. Czyżby zatem nie był jednym z najlepszych egzorcystów?

Ostatnie pytanie: Dobrze zrozumiałam, że w nagraniach, które odsłuchiwał Karras demon przewidział, że
będzie egzorcyzmowany przez Merrina?

Zapraszam do dyskusji :)

użytkownik usunięty
NP93

Demon zachowuje się jak rasowy demon czyli kipi gniewem i jest kompletnie nieprzewidywalny. Poza czystą nienawiścią do człowieka trudno powiedzieć jakie inne motywy nim kierują i jaką wiedzę posiada. Wersję z 2004 najlepiej uznać jakby jej po prostu nie było, jest to tak fatalny film że aż brak słów. To co mnie rozbawiło podczas oglądania to że księża trochę inaczej stali się postrzegani ostatnio a to za sprawą licznych grzeszków jakie wyszły na jaw, chodzi mi tu m.in. afery pedofilskie, wypowiedzi o homoseksualistach i pławienie się w luksusach. Z kolei w Egzorcyście księża to skromni, biedni wrażliwcy poświęcający się dla drugiego człowieka. Trąci to myszką trochę.

ocenił(a) film na 10
NP93

Jeśli chodzi o nagrania to wydaję mi się , że diabeł po prostu przewidział , że to będzie Merrin. Jak wiadomo już raz się spotkali wiele lat wcześniej i diabeł chciał zabić Merrina. A Merrin był jednym z najlepszych egzorcystów.

ocenił(a) film na 6
NP93

Z tą wodą kranową to mógł z nich sobie jaja porobić ten demon.. Poprostu udawał że go parzy zwykła woda.

ocenił(a) film na 10
NP93

Diabeł chciał go w ten sposób przekonać, że to opętanie to bzdura a dziewczynka jest po prostu walnięta i tyle.

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones