Eksperyment

Das Experiment

2001 1 godz. 59 min.
7,4 39 811
ocen
7,4 10 39811
21 823
chce zobaczyć
{"rate":6.5,"count":2}
powrót do forum filmu Eksperyment
  • Natala151210 ocenił(a) ten film na: 4

Nie podobaly mi sie zmiany ktore zostaly wprowadzone. Oczywiscie, ze musieli podkoloryzowac prawdziwa wersje, ale nie musieli totalnie wszystkiego zmieniac, jeszcze na niekorzysc. Zrobili z tego krwawa bajeczke, a historia jest bardzo ciekawa i mogli ja przedstawic o wiele lepiej, bardziej skupic sie na psychice bohaterow.
    Podczas trwania [rawdziwego eksperymentu nikt nie zginal i nie wymknal sie on spod kontroli. Po prostu uprzedzono ludzi, ze zostana pozbawieni pewnych praw i swobod, ale nie dojdzie do typowej przemocy fizycznej. Dlatego straznicy museli wykombinowac jak inaczej niz przez bicie palka zmusic wiezniow do posluszenstwa. Zaczeli ich dreczyc psychicznie, ponizac, zamykali w izolatce, glodzili(ale nie smiertelnie), kazali myc rekoma toalete, rozne takie, ale nie doszlo do zadnego aktu typowej przemocy fizycznej i o to w tym eksperymencie chodzilo.
    Polecam zaglebic sie w te historie poniewaz jest bardzo ciekawa. Profesor Zimbardo, ktory prowadzil eksperyment po kilkunastu dniach kiedy go przerwano przyznal, ze nie chodzilo o zadne wiezienie, ale o to jak zachowaja sie ludzie kiedy sa anonimowi moga robic co chca, bez konsekwencji. WIekszsc podczas trwania eksperymentu wykzala sie nadmierna agresja, ktorej nie poznano podczas badan przed cala sprawa.
    Historia interesujaca, film jak flaki z olejem.

• Natala151210 Dokładnie, ten eksperyment teraz trwa cały czas w internecie.

• olka963 Świetnie powiedziane...:)

• greenimagine ocenił(a) ten film na: 8

Natala151210 Może i odbiega od faktów, ale fabuła na tym polega. Ten film nie jest dokumentem. Tak dramatyczne zaniżanie oceny filmowi (w gruncie rzeczy całkiem niezłemu) tylko z powodu odbiegania od faktów, jest, według mnie, co najmniej nie na miejscu. Pozdrawiam.

• Lukasz_Raminos ocenił(a) ten film na: 2

greenimagine a ja chętnie zaniżę ocenę. Dałem 2, bo to jakie są fakty, a jaki film - po prostu kpina wg mnie. Obejrzałem najpierw film i pomyślałem "ja pierniczę, to naprawdę było aż tak źle?" i co? Chwila czytania w internecie wystarczyła, abym poczuł się totalnie oszukany myśląc, że w końcu oglądam film oparty na faktach.

• Frida_2 ocenił(a) ten film na: 8

Lukasz_Raminos Tak, oglądałeś film oparty na faktach, a nie inscenizację eksperymentu.

• anmara ocenił(a) ten film na: 9

Lukasz_Raminos Tak wyglądają właśnie filmy oparte na faktach. Muszą być podkolorowane, żeby przyciągnąć widzów i żeby film zarobił. Kilka razy sprawdziłam fakty na których są oparte filmy i już nie daję się nabrać. Jeśli chcesz wierne odwzorowanie faktów to tylko w filmach dokumentalnych.

• Regray ocenił(a) ten film na: 4

anmara W przypadku tak mocnego materiały wyjściowego, nie było potrzebne aż takie koloryzowanie. Wystarczyło bardziej skupić się na psychice, a mniej na przemocy.

• Votes ocenił(a) ten film na: 8

Lukasz_Raminos Obnizanie oceny z powodu odbiegania od faktow jest bezesensowne. Przeciez to nie jest dokument, nie jest powiedzianie, ze film opowiada o prawdziwych wydarzeniach. Ba, tworcy nawet nie probuja tego udawac, przecieza akcja dzieje sie w Berlinie. Film jest tylko INSPIROWANY prawdziwą historią!

• tenka ocenił(a) ten film na: 7

Lukasz_Raminos Przecież gatunek to: dramat/ thriller psychologiczny a nie dokument :)

• Natala151210 Większość mądrze napisałaś, więc dziwi mnie jak może to być dla Ciebie powód do tak niskiej oceny, skoro jest to THRILLER OPARTY na faktach, a nie film dokumentalny.

• Natala151210 TZW. eksperyment zimbardo, o którym piszesz to była naukowa fuszerka. Obecnie wychodzi na jaw, że twórca eksperymentu aktywnie zachęcał uczestników eksperymentu, odgrywających role strażników, do zachowań agresywnych wobec uczestników grających role więźniów co całkowicie wypacza wartość naukową eksperymentu i nie można już na jego podstawie twierdzić, że człowiek ma w sobie bestię, bo może i ma, ale potwierdzeniem takiej tezy nie jest nienaukowy eksperyment zimbardo, który bezpośrednio ingerował w relacje między uwięzionymi i strażnikami.

• Natala151210 ocenił(a) ten film na: 4

Natala151210 Po trzech latach i ponownym obejrzeniu filmu muszę stwierdzić, że nie jest tak zły jak go zapamiętałam. Po zapoznaniu się z prawdziwą historią tj. przebiegiem eksperymentu miałam po prostu wysokie oczekiwania względem filmu i liczyłam na dużo więcej. Podsumowując film byl dla mnie rozczarowaniem, bo wg mnie o wiele więcej by zyskał gdyby zostali przy prawdziwej wersji zdarzeń.
    Jednak macie rację, nie jest fair zaniżanie oceny dla całości jedynie przez rozczarowanie względem scenariusza.
    Tak więc zmieniam swoją ocenę z 2 na 4.