2 godz. 4 min.
7,4 49 147
ocen
7,4 10 49147
15 684
chce zobaczyć
7,0 8
ocen krytyków
{"rate":7.0,"count":8}
{"type":"film","id":740,"links":[{"id":"filmWhereToWatchTv","href":"/film/Elizabeth-1998-740/tv","text":"W TV"}]}
powrót do forum filmu Elizabeth
  • Gówno ma wspólnego z historią ten film. Najprostszy argument? Pokazanie królowej Mary i samej Elżbiety. Ani pierwsza nie była tak demoniczna i pomylona, ani druga nie była tak tolerancyjna jak to przedstawia film. Film pokazuje normalną i zwyczajną wojnę polityczną i ideologiczną pomiędzy katolikami a anglikanami w XVI w. w Anglii jako obronę oświeconej Elżbiety i jej jeszcze bardziej, niekiedy, oświeconych popleczników przed oszolomami z KK. Historia nie jest tak prostacka jak w tym filmie przedstawiona. No i ten, pożal się Boże, romans, który jest głównym wątkiem tego filmu (co jest kolejnym zarzutem na jego historyczność, bo więcej w nim cakania niż faktów), a nie ma nic wspólnego z rzeczywistością, która miała miejsce w XVI wieku.

• kwiatek1984 Ta, ale ten film wie, że nie ma wiele wspólnego z historią. I o to chodzi. W tym jest jego być może największa wartość - że tworzy historię na nowo. To film fabularny, nie dokument ani program jakiegoś kanału historycznego.

• Davus Historii się nie tworzy, historia się wydarzyła, a film ja zakłamuje, bo się przedstawia jako hsitroyczny. I dlatego przedstawia dla mnie małą wartość. Tyle w temacie.

• kwiatek1984 Historię zawsze się tworzy. Nawet w podręcznikach historii i książkach historycznych. :) Przecież wiadomo, że historia w gruncie rzeczy niczym się nie różni od powieściowej fikcji.
    Radzę sięgnąć po "Prozę historyczną" Haydena White'a.

• Davus Pan mówi o narracji historycznej tudzież polityce historycznej, których ten film jest przejawem, a ja o historii jako nauce, która tworzona nie jest, a odkrywana bądź ustalana na podstawie badań. Radzę sięgnąć do któregokolwiek podręcznika do wstępu do badań historycznych. Pozdrawiam.

• Rajwant ocenił(a) ten film na: 6

kwiatek1984 Podbijam.
    Absolutnie TAK.

• Davus Jak mozna tworzyc historie na nowa jak pokazuja scieme w filmie?

• kwiatek1984 To film fabularny a nie dokument.. Podkolorowanie rzeczywistości to nie od razu jej falszowanie..