Film

Vérités et mensonges

1973 1 godz. 25 min.
7,4 498
ocen
7,4 10 498
1 353
chce zobaczyć
7,8 5
ocen krytyków
{"rate":7.8,"count":5}
{"id":"35838","linkUrl":"/film/F+jak+fa%C5%82szerstwo-1973-35838","alt":"F jak fałszerstwo","imgUrl":"https://fwcdn.pl/fpo/58/38/35838/7941534.2.jpg"}
Dokument odsłania różne aspekty fałszerstwa oraz manipulacji. Więcej Mniej
{"linkA":"/zostanwdomu?ref=promo_stayAtHomeA","linkB":"/zostanwdomu?ref=promo_stayAtHomeB"}

Oszustwo, kanciarstwo, manipulacje i sztuczki - wokół tego obraca się cała akcja filmu. Ułuda i rzeczywistość mieszają się w dokumentalnych scenach i sekwencjach. Za pomocą wirtuozerskiej techniki montażu Orson Welles rozświetla szarlatanerię tzw. ekspertów, którzy uzurpują sobie prawo rozstrzygania, co jest słuszne. Inspirację doOszustwo, kanciarstwo, manipulacje i sztuczki - wokół tego obraca się cała akcja filmu. Ułuda i rzeczywistość mieszają się w dokumentalnych scenach i sekwencjach. Za pomocą wirtuozerskiej techniki montażu Orson Welles rozświetla szarlatanerię tzw. ekspertów, którzy uzurpują sobie prawo rozstrzygania, co jest słuszne. Inspirację do zrealizowania tego filmu Welles otrzymał od francuskiego reżysera Reichenbacha, który nakręcił film o fałszerzu sztuki Elmyrze de Hory. Welles włączył do swego dzieła aktualny przypadek sfałszowanej biografii Howarda Hughesa.

studio
Janus Film / SACI
data produkcji
1973
tytuł oryg.
Vérités et mensonges
inne tytuły
F jak fałszerstwo Polska
F wie Fälschung RFN
Hoax (tytuł roboczy) USA
F for Fake (tytuł roboczy) USA
Więcej...
Film kręcono w: Chartres, Houdan, Orly, Orvilliers, Paryżu i Toussaint (Francja); Las Vegas (Nevada, USA), Los Angeles i Beverly Hills (Kalifornia, USA); Rzymie (Włochy) oraz na Ibizie (Hiszpania).
Zdjęcia archiwalne Elmyra de Hory w całości zostały zaczerpnięte z wywiadu wykorzystanego w filmie dokumentalnym stacji BBC.
Od najlepszych
  • Od najnowszych
  • Od najlepszych