Orson Welles 

George Orson Welles

8,5
4 523 oceny gry aktorskiej
Orson Welles
Amerykański aktor i reżyser filmowy i teatralny, jeden z najwybitniejszych twórców w historii kina. W latach 1925-1926 uczył się w szkołach w Madison i Woodstock, gdzie w Tood School założył zespół teatralny, występując jako aktor i inscenizator. W 1930 roku porzucił szkołę i podjął indywidualne studia u rosyjskiego malarza Borisa Anisfielda, następnie w Chicago Art Institute. W 1931 roku wyjechał do Irlandii. Od października 1931 roku do stycznia 1932 roku występował w dublińskim Gate Theatre. Po powrocie do Nowego Jorku zajmował się własnymi próbami dramatycznymi, odbył teatralne tournée po USA jako aktor.

W 1934 roku wydał w nakładzie 90 tys. ilustrowany przez siebie zbiór dramatów Szekspira oraz zorganizował festiwal teatralny w Woodstock. W końcu roku - dzięki Johnowi Housemanowi - debiutował na scenie Broadwayu. W 1935 roku zaczął reżyserować w Theatre Group w Phoenix i nagrywać audycje radiowe dla NBC. W 1937 roku wraz z Johnem Housemanem otworzył w Nowym Jorku słynny Mercury Theatre. Pierwszym spektaklem był szekspirowski "Juliusz Cezar", poprzedzający serię znakomitych przedstawień, w których Welles grał również główne role. Wraz z tym zespołem realizował od połowy 1938 roku cykl słuchowisk radiowych dla CBS, adaptując znane utwory literackie, m.in. "Wojnę światów" H.G. Wellsa, która wśród słuchaczy została odebrana jako rzeczywisty reportaż inwazji Marsjan na Ziemię i wzbudziła panikę.

Wiosną 1939 roku, po zapewnieniu sobie warunków korzystnej współpracy z wytwórnią RKO, przystąpił do realizacji dwóch projektów - "Jądra ciemności" Josepha Conrada i "The Smiler with the Knife" Nicholasa Blake'a. Zdjęcia nie doszły jednak do skutku.Nieśmiertelność na kartach historii kina zyskał filmem "Obywatel Kane". Po zrealizowanym w 1941 roku filmie "Wspaniałość Ambersonów", kilka projektów zostało przerwanych w trakcie realizacji. Film "Podróż do krainy strachu" ukończył Norman Foster, a RKO zrezygnowała z usług reżysera. W 1943 roku Welles poślubił Ritę Hayworth, z którą w roku rozwodu nakręcił "Damę z Szanghaju". Jesienią 1947 roku wyjechał do Europy, pracował we Włoszech i Anglii. W ostatnich 20 latach życia był aktywny jedynie jako aktor.

W 1966 roku otrzymał nagrodę specjalną za wkład w kinematografię światową na MFF w Cannes zaś w 1970 roku dostał specjalnego Oscara za wkład w rozwój filmu. W 1975 roku został wyróżniony Life Achievement Award Amerykańskiego Instytutu Filmowego, natomiast w 1982 roku nagrodą specjalną MFF w Wenecji. Orson Welles zmarł w Hollywood 10 października 1985 roku. Zapisał się na stałe w pamięci na kartach historii światowego kina. Był postacią obdarzoną niezwykłym talentem i charyzmą.
Zobacz pełny opis

dane personalne:

data urodzenia: 6 maja 1915

data śmierci: 10 października 1985

miejsce urodzenia: Kenosha, Wisconsin, USA

wzrost: 187 cm

Oscar
Zdobył Oscar, 11 innych nagród oraz 14 nominacji
Sprawdź wszystkie nagrody
trzykrotnie żonaty: 1. Virginia Nicholson (14.11.1934 - 01.02.1940, rozwód), córka Christopher (ur. 27.03.1938); 2. Rita Hayworth (07.09.1943 - 01.12.1948, rozwód), córka Rebecca (ur. 17.12.1944); 3. Paola Mori (od 08.05.1955 do jego śmierci), córka Beatrice (ur. 13.11.1955)
Odrzucił propozycję zagrania generała Ursusa w filmie "W podziemiach planety małp". Angaż otrzymał James Gregory.
Miał podkładać głos Darth Vaderowi w "Gwiezdnych wojnach", jednak George Lucas zrezygnował z tego zamiaru, gdyż uważał że jego głos będzie zbyt rozpoznawalny. Angaż dostał James Earl Jones.
Zmarł na atak serca w Los Angeles (Kalifornia, USA). Jego prochy zostały złożone w posiadłości Antonia Ordóñeza w Rondzie (Hiszpania).
Od najlepszych
  • Od najnowszych
  • Od najlepszych

www.iluminator.webpark.pl

użytkownik usunięty

18 lat minęło od śmierci tego niezwykłego geniusza. Chciałbym dziś w tą rocznicę uczcić jego pamięć, na tej stronie zapalam znicz, i chciałbym aby jego płomyk rozświetlił twarze współczesnym reżyserom a także ludziom, którzy kochają kino- on jest dla mnie mistrzem mimo tego że zmarł 18 lat temu...

Najlepsze według was.

Welles jest wielki na wieki. A w dodatku miał zaajebistą gadanę :D
Jakby ktoś znalazł jakiś cytat z tego "potencjalnego geniusza" może wrzucić.

Gdyby ktoś chciał posłuchać audycji z udziałem Wellesa, wystarczy wpisać w wyszukiwarce "The Mercury Theatre on the Air".

- Clinton Heylin "Pod Prąd: Orson Welles kontra Hollywood",
- Josh Karp "Orson Welles's Last Movie: The Making of the Other Side of the Wind",

Polecam.

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones