PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=833810}
6,7 58 745
ocen
6,7 10 1 58745
6,1 26
ocen krytyków
Furioza
powrót do forum filmu Furioza

Świetna gra aktorska wszystkich głównych postaci. Oczywiście Damięcki majstersztyk.
W filmie ukazano część prawdziwych zdarzeń. Na początku ustawka Arki z Lechią w lesie sprzed lat oraz walka o wpływy narkotykowe na Pomorzu i w Krakowie. Motywacyjne dialogi w lesie są niemal identyczne do tych, które miała Arka Gdynia Rugby.
Kolejna to śmierć Dziada, przywódcy Cracovii jest również w taki sam sposób pokazana. Zastawiona pułapka, gonitwa z maczetami i dobicie widłami przy śmietniku. Dodatkowo, podobnie jak w rzeczywistości, kontrolowany wyciek filmiku do sieci.
Doszukałem się również podobieństwa ze skrojonymi flagami Lecha przez kibiców Widzewa w Poznaniu. Tutaj akurat Furioza chwali się tym dokonaniem.
Z kolei oklep piłkarzy przez kibiców to sytuacja z Legii.
Czy ktoś znalazł jeszcze inne podobieństwa? Chętnie się dowiem.

ocenił(a) film na 6
Tibor74

Motyw pustego autobusu zeby zrobić w konia policję podobny do tego z Około Futbola...

Z innym podobieństw to Damięcki z gadki i aparycji przypomina mi... Starucha;D

Se szczegółów to na - nazwanie małej flagi sektorówka... no i że spłonęła w lokalu nie na stadionie (w ogóle brak scen na obiekcie sportowym, poza wjazdem z brama)

ocenił(a) film na 8
giedeef

Tak. Gdzieś kojarzyłem ten motyw z pustym autobusem ale nie mogłem sobie przypomnieć. Dzięki :)

ocenił(a) film na 9
Tibor74

Scena świetna

giedeef

Około Futbola to chodzi o film kibolski świat bo ja nie w temacie?

Tibor74

Zaciągnięty ręczny hamulec w pociągu, też zapożyczony z kikolskich sytuacji. Mogę się mylić, ale w sytuacje które zdarzyły się kilkanaście lat temu, są wplątane dzisiejsze realia. Widzimy dawne życie kiboli, pomieszane z dzisiejszymi smartfonami i tekstami typu " brała bym go jak 500+"

Tibor74

Przecież w realu Rybak z Arki przemawiał w lesie przed ustawką z Legią. A motym jak uciekał kaszub w filmie, to w realu, jak uciekał master z cracovi i goniła go Wisła. Zabili kaszuba jak człowieka z cracovi przy śmieciarce na osiedlu.

ocenił(a) film na 7
Pepesz1899

dokładnie tak jak piszesz

ocenił(a) film na 8
Pepesz1899

Oki, dzięki. Dawno temu bawiłem się w kibicowanie, sporadycznie wyjazdy ale aż tak dobrze nie pamiętałem tych sytuacji.

Pepesz1899

A zabity z Cracovii to nie był Człowiek? Przy śmieciarce na Kurdwanowie.

ocenił(a) film na 7
Tibor74

była jeszcze w filmie mowa o Grabiszyńskiej

ocenił(a) film na 6
lkz

też zauważyłem, słynna ustawka Śląska z Arką gdzie Miku(?) dostał kosę w plecy

ocenił(a) film na 7
lewakpawel_v2

Mari, łatwo zapamiętać bo było śpiewane "czary mary, gdzie jest Mari" ;p

Tibor74

Ten kibol cracovi miał pseudonim człowiek

Tibor74

Wjazd z bramą podczas meczu to ewidentna sytuacja z meczu Bełchatów - Raków.

ocenił(a) film na 7
faith18

xD to sytuacja z co 3 meczu na przestrzeni lat 2005 - 2016

ocenił(a) film na 6
Tibor74

W 2011 pseudokibice Cracovii w zaatakowali 23-latka. Odcięli mu rękę maczetą i wykrwawił się na śmierć. Scena podobna jak gdy mrówka kazał odciąć rękę za współpracę z policją.

Tibor74

Jest też moment z przeszukaniem hali "Furiozy" w celu znalezienia flag ukradzionych ze stadionu. To chyba motyw Ruchu i Wisły. skradzionych flag GKS Katowice.

ocenił(a) film na 5
Tibor74

A cała Furioza nie nawiązuje do TeddyBoys z Legii? Ja miałem takie skojarzenie, tatuaże z nazwą ekipy i rokiem założenia

ocenił(a) film na 6
AdamZgr

Oj nie... Tatuaże? Rok zalozenia jest inny

ocenił(a) film na 7
Tibor74

Na początku filmu, ustawka w lesie, nawiązanie do Rybaka z Arki Gdynia jak motywuje przed walką i jednemu sprzedaje bombę na korpus.
"Pamietajcie, wchodzimy w nich na pełnej kvrvie"
"Jest nisko głowa i jest puff puff"
https://youtu.be/6Tmk_4o4LlM?t=79

Tibor74

"Czujka" w pociągu, to dosyć popularne zjawisko. Legia dotkliwie się kiedyś o tym przekonała, gdy skrojono im flagę w trakcie wyjazdu pociągiem. Z takich realnych wątków, można zaliczyć chociażby interesy, które kręcą ze sobą chuligani zwaśnionych klubów. Motyw kobiet na wyjazdach jest też jakby znajomy (nie mówię tu o fanatyczkach, tylko o przypadkowych dziuniach, które przyciągają faceci, a nie sam mecz). Same ustawki są realizowane bardziej profesjonalnie, niż wielu mogłoby się wydawać: opieka medyczna, taktyki, obserwatorzy (czy jak to tam wolicie, "sekundanci"), etc. - zupełnie jak w profesjonalnych sportach kontaktowych.

Tibor74

Jest jeszcze nawiązanie do zadymy na Grabiszyńskiej we Wrocławiu, gdzie Śląsk z Wisłą ustawił się z Arką. Kibic Arki dostał wtedy kosę od gościa z Krakowa (w filmie tekst o tym, żeby było honorowo, nie jak na Grabiszyńskiej)

ocenił(a) film na 6
Tibor74

Sektorówki były kradzione wielokrotnie. Piłkarze dostawali po mordzie od kibiców w prawie całej Polsce.

użytkownik usunięty
Tibor74

Nie znam co prawda faktów ani ludzi, których losy były przedstawione w tym filmie, ale zauważyłam taki drobiazg, że kibice śpiewali piosenkę dla dzieci "Ogórek". W czasie którychś z mistrzostw Europy polscy kibice spotkali kibiców z Irlandii, ubranych na zielono i śpiewali do nich tę piosenkę, co zostało nagrane i umieszczone w internecie, więc przypuszczam, że stąd ta piosenka w filmie.

ocenił(a) film na 7

Lechia ma zielone stroje to jest ogorek

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones