PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=695399}

Geograf przepił globus

Geograf globus propil
7,3 8 076
ocen
7,3 10 1 8076
7,0 8
ocen krytyków
Geograf przepił globus
powrót do forum filmu Geograf przepił globus

... targana uczuciami, kochająca poezję, rzewne pieśni, zdolna do niezwykłych poświęceń nie tracąc jednocześnie poczucia humoru i oczywiście podlewana obficie wódką (główny bohater, pijąc wódkę oświadcza, że chce zostać świętym, który nikomu nie będzie przeszkadzał) . Trochę przejadł mi się prezentowany od dawna w twórczości naszych sąsiadów taki obraz "prawdziwego" Rosjanina, którego zrozumieć może tylko drugi Rosjanin. Uwielbiam rosyjską sztukę (kino, literaturę i malarstwo) ale za bardziej odpowiadającą rzeczywistości uważam charakterystykę Rosjan dokonaną przez generała Pattona (tu: http://pl.wikiquote.org/wiki/George_Patton).

dekiel69

Z całym szacunkiem, ale jeżeli uważasz, że ten film w którymkolwiek miejscu pretenduje do bycia jakąś analizą rosyjskiej duszy tudzież "prawdziwej rosyjskości", to chyba jeszcze dużo tej kultury, nie tylko rosyjskiej, będzie Ci potrzebne, bo tu naprawdę nic o tym nie było: żaden z bohaterów nie serwuje nam dogłębnych analiz na temat swoich pobratymców, a też samo grono postaci nie jest aż tak rozległe, żeby można było podejrzewać reżysera o chętkę scharakteryzowania rosyjskiego społeczeństwa jako całości.
Przeciwnie, myślę, że wielką zaletą tego filmu jest jego uniwersalizm: tytułowy geograf, jego sposób widzenia świata i - lepsze czy gorsze - próby radzenia sobie z tym światem, wcale nie są typowe dla Rosji: Rosja jest tu tłem, a całość równie dobrze mogłaby się dziać np. w Rumunii. Że jednak nasz bohater jest alkoholikiem, a rzecz dzieje się w Rosji - pije on dużo wódki (acz nie tylko). Myślisz, że z kuflem Paulanera byłby bardziej przekonujący ?

A z tym Pattonem to mam nadzieję, że żart, jednak jeśli nie, to w ogóle możesz sobie wszelką kulturę darować - tego typu "złote myśli", dające złudne poczucie prawdy, smakują tym bardziej, im mnie się o świecie wie. Także, jak to powiedział pewien świeży klasyk: nie idźcie tą drogą. Czołem !

ocenił(a) film na 6
pantograf

To nie był żart. Podobne "złote myśli" miał też Napoleon. Jak pokazała historia były one bardzo bliskie prawdy. I nie będę przywoływał tu Katynia jak czynią to narodowcy (tak a propos "moje serce bije po lewej stronie") ale np. pseudoobronę Kijowa czy Krymu, gdzie pozostawiono na pewną śmierć tysiące własnych obywateli czy też obecne traktowanie przez władzę "zwykłych" Rosjan (tutaj polecam obejrzeć filmy dokumentalne, w tym kręcone również przez Rosjan np. "Putin's game - Soczi: Igrzyska Putina" albo "Pussy Riot: A punk's prayer"). A za najbardziej uniwersalny obraz Rosji (w tym jej obywateli) uznaję "Gruz 200" nieodżałowanego Bałabanowa. Natomiast za żart uważam wytykanie komuś braku kultury po jednej jego wypowiedzi. Mamy się teraz licytować co kto przeczytał, obejrzał, w jakich muzeach bywał i co tam podziwiał?

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones