PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=163903}

Gra Endera

Ender's Game
6,4 79 163
oceny
6,4 10 1 79163
5,5 13
ocen krytyków
Gra Endera
powrót do forum filmu Gra Endera

Po raz kolejny ciężko mi zrozumieć dobór aktorów odgrywających postacie z książek. Card wyraźnie zaznaczał, że Ender ma 6 lat i jest wyraźnie niższy od swoich rówieśników. Z tego co widzę Butterfield ma 16 lat, a na niektórych zdjęciach z filmu widać, że nie tylko jest jednym z wyższych chłopków to jeszcze jest niewiele niższy od Forda. Czy na prawdę tak ciężko jest znaleźć młodego aktora posiadającego wystarczające zdolności aktorskie i w przybliżonym wieku do głównego bohatera? Piszę 'w przybliżonym wieku'. Nie chodzi o to żeby miał dokładnie 6 lat, ale chociaż 9-10, ale nie 16! Cardowi wyraźnie chodziło o to, że Ender nie tylko jest wyjątkowo młodym geniuszem ale na dodatek jednym z bardziej 'wątłych' wśród swoich rówieśników. Butterfield ewidentnie mi do tego opisu nie pasuje. Ode mnie poważny minus na starcie.

ocenił(a) film na 6
mpc_homer

Nie wyobrażam sobie, aby dzieciak dobrze poradził sobie w ekranizacji nie znając materiału źródłowego- a ja na pewno nie dałbym 10 latkowi "Gry Endera" do przeczytania. I oczywiście o jakichkolwiek brutalniejszych, mroczniejszych, albo trudniejszych scenach nie byłoby mowy. Wyobrażasz sobie 6 albo 10 latki podczas kręcenia scen z Bonzem? Zapomnij. To samo walkami w stanie nieważkości - nikt nie dopuściłby takich dzieciaków do kaskaderki A takie duże sekwencje zrobione w 100% za pomocą CGI rzadko wychodzą dobrze.

JaszczurXP

Jest to zaiste mocny argument. Rzeczywiście nie wyobrażam sobie tych brutalniejszych scen w wykonaniu 10 latków. Co jednak nie zmienia faktu, że światowa kinematografia widziała już 'młodocianych' aktorów odgrywających wymagające role. Przykładem może być H.J.Osment w Szóstym Zmyśle (11 lat) lub nawet tak banalna aczkolwiek wymagająca rola Redcliffa w HP (12 lat). Nie zmienię swojego przekonania, że aktor odgrywający Endera mimo wszystko powinien co najmniej być najniższy z obsady.

ocenił(a) film na 8
mpc_homer

To sie zdziwisz, bo zdecydowanie najniższym z obsady (pomijając Groszka) jest Bonzo. Ale Asa nadrabia właśnie 'wątłością'.

I nie wyobrażam sobie młodszych aktorów w tym filmie. Nawet przy 15-latkach czasami miałem wrażenie, że to taka nierzeczywista zabawa w wojsko. Gdyby mieli po 6-10 lat to wyszłaby z tego parodia.

mordziax

Jak się nad tym zastanowić to faktycznie aktorzy młodsi mogliby wyglądać nienaturalnie. Dochodzę do wniosku, że Card mocno popłynął obsadzając w roli głównych bohaterów 6-latków. Biorąc pod uwagę poziom ich konwersacji i zachowanie ciężko sobie wyobrazić tak młode dzieci.

ocenił(a) film na 9
mpc_homer

Moim zdaniem - jeśli chodzi o Endera - powinno być ich trzech: 6-cio latek 10-cio latek i Asa. Oglądanie całego filmu, gdzie w przybliżeniu całe szkolenie wynosi rok jest troche dziwne. W książce wyraźnie było opisane szkolenie Endera w tych trzech okresach. Mogliby się troche wysilić i dać trzech Enderów. Film wyglądałby już znacznie inaczej, a całe szkolenie miałoby troche sens, bo przecież w przeciągu roku nie da się wyszkolić kogoś na dowódcę, pomimo tego iż wykazuje się wielką inteligencją.

HailieEm

Z tym akurat się nie zgodzę. Po pierwsze dlatego, że szkolenie Endera w książce trwało nie rok, a ponad 3 lata. Poza tym dawanie 3 różnych aktorów w tak wąskim przedziale wiekowym moim zdaniem nie zdało by egzaminu. W tak młodym wieku trudno było by znaleźć trzech podobnych chłopaków, którzy wiarygodnie odegrali by tę samą postać. Nawet na przestrzeni 3 lat aż tak bardzo by się nie zmienił. To już było by zbyt przekombinowane.

ocenił(a) film na 9
mpc_homer

Nie powiedziałam, że w książce trwało rok tylko na filmie tak będzie się wydawać. Fakt faktem, że to by nie wypaliło jednak będzie mi brakować młodego Endera. Dobrze że Asa spełnia moje oczekiwania co do jego gry aktorskiej.

ocenił(a) film na 6
mpc_homer

A ile macie lat?Ja mam dziesięcioletniego syna,który odpięciu lat uprawia judo, teraz już od roku startując w zawodach o randze międzynarodowej.Sceny walki i koordynacja dla potrzeb takich scen nie stanowi problemu.
Sceny kaskaderskie...gdzie je widzicie?
Znalezienia nastolatka do scen kaskaderskich, o wzroście 10latka, też podejrzewam nie stanowi to problemu.

użytkownik usunięty
mpc_homer

Armia dzieci ratująca świat z jakimś debilnym dzieciakiem na czele . POZDRO

durnowata fabuła .... ciekawe jak w Boxoffice sobie ten gniot poradzi

ocenił(a) film na 9

Durnowata? Czy ja wiem. Motyw inny niż zawsze, trochę bardziej oryginalny.

użytkownik usunięty
HailieEm

Ale film rewelacyjny nie jest i napewno Niepamięć lub elizjum oraz Pacific rim są na 100 lepsze .
Nie mówię już o Grawitacji która jest świetna .

ocenił(a) film na 9

Film rewelacyjny jest. Może i są lepsze jednak "Gra Endera" na pewno im dorównuje jeśli chodzi o efekty. Fabuła skrócona o ponad połowę, jednak pokazuje wszystko to co ma. Nie wierzysz? Obejrzyj. Film był genialny, a młodzi aktorzy zagrali naprawdę wspaniale i spełniają wszystkie oczekiwana. Ford, Davis i Kingsley dopełniają tylko to wszystko.

użytkownik usunięty
HailieEm

Szkoda Forda w takim shicie ... wolałbym zobaczyć go w Indiana Jones 5

ocenił(a) film na 9

Shit? Serio? Nie widziałeś, a oceniasz z góry -.-

użytkownik usunięty
HailieEm

To jest prawda ... avengers co wszyscy chwalą to tez bajka ... ogladac sie tego nie da .. bo film poprostu nudny za duzo fanatastyki .. fantasy z tego wyszło i to ostre ...

ocenił(a) film na 9

A tu mamy science-fiction. Różnica jest. Film był naprawdę genialny i o dziwo nie było aż tak wielu wybuchów, jednak to jak Hood przedstawił Szkołę Bojową i Eros... Genialne.

mpc_homer

A ja uważam że poradził sobie świetnie. Zauważ że pomimo 16 lat nadal wygląda na jakieś 13, a młodszy aktor nie dałby rady zagrać tak złożonej postaci. Równie dobrze poradziliby sobie Freddie Highmore lub Thomas Sangster, ale oni są juz za starzy, tak więc Asa to obsadowy strzał w dziesiątkę, oby tak dalej i miejmy nadzieję że nie skończy jak Osment.

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones