PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=163903}

Gra Endera

Ender's Game
6,4 79 297
ocen
6,4 10 1 79297
5,5 14
ocen krytyków
Gra Endera
powrót do forum filmu Gra Endera

Jak wiadomo w książkach serii o Enderze bardzo duża część fabuły rozgrywa się w głowach bohaterów. Praktycznie można powiedzieć, że jest to sama esencja książki. Miałam poważne obawy w jaki sposób zostanie to przeniesione na język filmowy. I cóż można powiedzieć - nie zostało w ogóle. Ta intelektualna warstwa została przeniesiona tylko w kontekście konkretnych sytuacji, zobaczyliśmy jak to wygląda z boku i wg mnie wygląda nawet całkiem przekonująco. Nawet dla osoby, która książki nie czytała jasne będzie postępowanie pułkownika Graffa, gdy mówi, że jedyną myślącą osobą na statku jest Ender, jasna jest też reakcja Endera. Widzimy jak Ender manipuluje kolegami, żeby zwiększyć swoje szanse na przetrwanie na statku treningowym. Częściowo rozmyślania Endera ukazane są w dialogach, jak choćby wtedy, gdy zastanawia się on nad mrówkami i ich postępowaniem. I wg mnie to zdecydowanie wystarczająco. Ogromny plus dla twórców, którzy nie pokusili się na zamieszczenie rozmyślań Endera w postaci głośnej narracji, jak to miało miejsce w przypadku Blade Runnera.

A film, cóż, nawet całkiem niezły. Brakowało niestety pomysłu twórcom, którzy nie dali w zasadzie nic od siebie oprócz efektów specjalnych. Ot, kolejne przyzwoite sf.

ocenił(a) film na 8
rita83

Moim zdaniem jest wykonalne przeniesienie na ekran refleksji wewnętrznych bohaterów. Ot, powstanie klimat z filmu Szeregowiec Ryan. Będziemy mieć narratora, który czyta to co bohater myśli, ale warstwa refleksji wewnętrznych zostanie przekazana. Tu tego nie ma. Jest za to sekwencja zdarzeń, która zgadzam się w zasadzie umożliwia prześledzenie co też może zachodzić w umysłach bohaterów. Dość szybki ciąg zdarzeń raczej utrudni jednak tego typu zagłębianie się w temat. Znaczna jednak część gier pomiędzy ludźmi została utracona, w tej konwencji.
Film zaś oglądało mi się b. dobrze. Nawet fajne zobaczyć w "realu", jak też mogło wyglądać to, co do tej pory sobie tylko wyobrażaliśmy. Jeżeli jednak miałyby być kiedyś ekranizowane kolejne książki z serii, konwencja powinna zostać zmieniona. "Gra Endera" wcale nie posiada najbardziej złożonej "warstwy fabuły która się dzieje w głowach bohaterów" pośród książek z serii. I koncepcja przedstawienia tej warstwy w ewentualnych, kolejnych ekranizacjach powinna być inna. A kolejna próba biorąc pod uwagę rating tego filmu pewnie tak za 15 lat :)

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones