PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=95454}
6,3 1 328
ocen
6,3 10 1 1328
Granica
powrót do forum filmu Granica

Ta wersja, powstała 3 lata po publikacji powieści jest niesamowicie wiarygodną ekranizacją, głównie ze względu na czas jej powstania; wspaniale oddaje klimat książki Nalkowskiej. Wersja z '77 musi "udawać" lata 30te, podczas gdy ten oryginał pokazuje, jak było naprawdę w czasach pisarki.

ocenił(a) film na 10
Rat1993a

Zgadzam się z Rat1993a, w nowej wersji niestety brak tego klimatu, który towarzyszył filmie z 1938 roku. Jest to genialna ekranizacja, którą bardzo wszystkim polecam. ;-)

ocenił(a) film na 6
Mistrzu77

zajebisty film :)

Rat1993a

Dodam tylko że gra aktorska nie jest piorunująca. Film sam się broni bardzo ciekawą fabułą, co do klimatu trudno zaprzeczyć w końcu to lata 30-ste.

Rat1993a

Chciałbym tylko zwrócić uwagę, że używanie słów "adaptacja" i "ekranizacja" zamiennie, jakby były synonimami, jest poważnym błędem. Istnieje naprawdę duża różnica między ekranizacją a adaptacją - pierwsza jest bardziej dosłowna, polega po prostu na przeniesieniu treści w całości na ekran, podczas gdy adaptacja jest bardziej swobodna i bardziej dowolna w odniesieniu do oryginału, pozwala na twórczą przeróbkę. Także proszę na przyszłość nie popełniać tego błędu, jeśli to nie problem ;>

kosmita_71

Dzielenie włosa na czworo, ale słuszne - dbajmy o precyzję słów.

jak45

do matury mogłabym ten film obejrzeć? jest identyczny jak książka? proszę o odpowiedz

kKahlan

Filmy to jedno a czytanie książek to coś całkiem innego. Radzę jednak przeczytać. Czytanie pobudza wyobraźnię a film to czasem gotowa, przetrawiona "papka".

jak45

wiem wiem, ale jednak nie mam czasu na czytanie, mógłbyś tylko powiedzieć czy w tym przypadku film jest choć w 80% zgodny z książką

Rat1993a

Póki co widziałem tylko scenę końcową i nie zrobiła na nie wrażenia. Sztuczna i zmanierowana gra aktorska (Elżbieta po śmierci Zenona), no ale takie czasy...

ocenił(a) film na 9
Rat1993a

Bardzo lubię tę adaptację, szczególnie dialogi między Zelwerowiczem a Ćwiklińską, no i Wysocką. Barszczewska gra mdło strasznie Elżbietę, mimo to uwielbiam. Co za klimat. W ogóle cenię Nałkowską, szkoda, że tak mało jest ekranizacji Jej twórczości.

Rat1993a

To jeden z tych nielicznych filmow, nakrecony przed wojna i robiacy lepsze wrazenie niż powojenna ekranizacja. Powojenna wersja granicy wyszła słabo a ta doskonale ,odwrotnie niz Trędowata, którą sie ciezko ogladś tę starszą wersję a ta noowsza jest doskonała.

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones