PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=104950}
7,7 11
ocen
7,7 10 1 11

Gwiaździsta eskadra
powrót do forum filmu Gwiaździsta eskadra

Rosjanom się udało!Zawsze się zastanawiałem jak to możliwe , że ci słynni bałaganiarze Rosjanie – czy aż tak nieładnie napiszę: sowieckie kacapy – którzy zwykle, nawet będąc okupantami, pozostawiali po sobie bałagan, o czymś tam zapominali, akurat w 1945 roku o filmie „Gwieździsta Eskadra” nie zapomnieli. Tak mocno nie zapomnieli, że nie ma obecnie w Polsce żadnej taśmy z tym filmem i nie wiadomo czy gdziekolwiek taka taśma jest, nawet w przepastnych kremlowskich archiwach. Ponoć kopii i odbitek „Gwieździstej Eskadry” było dość sporo, a jednak Rosjanie w bałaganie powojennym okazali się na tyle skuteczni, iż zlokalizowali i zniszczyli odbitki wszystkie.Nie wiem czy filmowym arcydziełem była „Gwieździsta Eskadra”. Wiem, że film ten musiał mieć w sobie coś, co sprawiało że pomimo jeszcze toczonej wojny, pomimo zbrojnego podziemia czy istnienia Rządu Rzeczypospolitej na emigracji w Londynie Sowieci wespół z polskimi komunistami tropili taśmy tego filmu po ocalałych z wojny kinach.No i udało się im.

thanau

Sytuacja z filmem przypomina mi sprawę Ferdynanda Ossendowskiego (drugim po Sienkiewiczu pisarzu, którego książki mają największą liczbę tłumaczeń na świecie; btw polecam), którego kacapy zaraz po wojnie wykopały z grobu w Milanówku, aby upewnić się, że nie żyje. Zasłużył się u nich za całokształt, a w szczególności za książkę "Lenin".

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones