PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=273934}

Gwiezdny pył

Stardust
7,3 147 510
ocen
7,3 10 1 147510
6,7 24
oceny krytyków
Gwiezdny pył
powrót do forum filmu Gwiezdny pył

Myślałam, że jest to baśń, a co 5 minut w tym filmie ktoś kogoś zabija. NIEPOROZUMIENIE. Puściłam mojej 7 letniej kuzynce a ona była przestraszona. Musiałam jej tłumaczyć co to bratobójstwo. Nie wiem do kogo skierowany jest "gniezdny pył" ale na pewno nie dla 7 letniej dziewczynki, osobiście mam 19 lat i mnie też niczym nie zachwyciła ta "przygodówka" z rodem z horroru. Nie rozumiem tak wysokiej oceny na film webie jak dla mnie beznadzieja.

Brzechfa

Nie wiem czy zauważyłaś, ale na TVN'ie jest taki znaczek od ilu to jest lat, nie wiem również czy zauważyłaś że tam jest napisane że to od 12 lat.

donmaslanoz14

i sądzisz, że 12 latek wie co to bratobójstwo i że gniezdny pył jest idealną bajeczką dla dzieci w tym wieku?

Brzechfa

Aha i nie nie zauważyłam tego znaczku ponieważ oglądałam film w internecie ;)

ocenił(a) film na 7
Brzechfa

Jest taka zasada. Jeżeli wyświetlasz komuś film i nie chcesz wpaść w niezręczną sytuację, przeczytaj najpierw opis. Druga mówi, żeby nie oceniać sztuki po ilości zabawy jaką daje. Czy film Satantango jest rozrywkowy? Nie. Czy jest sztuką? Tak. No, cóż, współczuję sytuacji. A czy dwunastolatek wie co to bratobójstwo? Na pewno nie, jeżeli wyświetla mu się jedynie wyprane z głębszego sensu nowoczesne Disneje. Ja wiedziałem. Chociażby z Biblii.

Brzechfa

Może i nie jest "idealną bajeczką dla dzieci w tym wieku", ale skoro jest od 12 tym bardziej nie nadaje się dla dziecka w wieku 7 lat.

ocenił(a) film na 7
Brzechfa

Ograniczenia wiekowe nadają "spece" od "rodzicielskie ochrony". Pan Gaiman, nie pisze dla dzieci. Są to raczej dojrzałe opowieści dla dojrzałego odbiorcy. Mam wrażenie, że twój tok rozumowania podlega takim samym schematom jak ludzi, którzy zarządzają dubbing do animacji skierowanych do dorosłych. "O, kreskówka! To dla dzieciaczków!". W Twoim przypadku było to "O, baśń! To dla mojej siedmioletniej kuzynki jak znalazł." Gdybyś wiedziała czym naprawdę jest baśń, sprawdziłabyś czy ta aby jest dla dzieci. Poczytaj braci Grimm. Zobaczysz o czym piszę.

ocenił(a) film na 9
ahenathon

Ależ pan Gaiman pisze dla dzieci.
Koralina, Gwiezdny pył, Księga cmentarna, Odd i lodowi olbrzymi- to stanowczo są książki dla dzieci. Znacznie równią się, nawet warstwą językową, od pozycji dla dorosłych.
Pozdrawiam.

ocenił(a) film na 7
Brzechfa

Tak. Sądzę, że dwunastolatek wie, co to bratobójstwo. A to nie jest baśń, tylko film fantasy, a fantasy nie zawsze przeznaczone jest dla dzieci. Było sprawdzić zanim puściłaś to dziecku :/

Brzechfa

Ja wiedziałam wcześniej niż miałam tyle lat, więc lepiej nie obrażaj innych.

Brzechfa

Było się podeprzeć Kainem i Ablem ;)

Brzechfa

Mogłaś najpierw to obejrzeć i dopiero potem pokazać kuzynce, a nie narzekać.
Ja oglądałam z 9 letnią siostrą i spodobało jej się, nie zauważyłam żeby była przestraszona.

ocenił(a) film na 10
Brzechfa

LOL TRZEBA BYŁO NAJPIERW WEJŚĆ CHOĆBY NA FILMWEB I ZOBACZYĆ CO TAM SIĘ DZIEJE I CO TO ZA FILM. Myślę że skoro zabijają tam co 5 min, powinno się coś w trailerze pojawić. Tak się robi jak się puszcza filmy siedmiolatkom. Tak w ogóle, gwiezdny pył nigdy nie był skierowany do dzieci, książka była czytana przede wszystkim przez młodzież. Poza tym, nawet nie wiedząc a właściwie tym bardziej nie wiedząc do jakich odbiorców skierowany jest film oceniasz go nisko najwyraźniej głównie przez wzgląd na dziecko (widzę że i tak ci się nie podobał, ale sądzę że i tak zawazyła ta siedmiolatka).

ocenił(a) film na 10
Enterraz

w dodatku wnioskując po dacie, to mówisz o wczorajszym puszczeniu tego na tvn7. Jak zauważyły osoby wyżej, tam jest taki znaczek dla wieku, odpowiedzialna ciociu, za przeproszeniem. Zresztą skoro dziecko było przestraszone, trzeba było jej wyłączyć ten film a nie tłumaczyć co to bratobójstwo bo wg mnie to nie ten wiek. Genius

Enterraz

Otóż mówię drugi raz, że nie oglądałam tego filmu wczoraj na tvn7, tylko oglądałam go w wakacje, przełączając zobaczyłam, że leci przypomniało mi się i postanowiłam uprzedzić innych że to wcale nie jest lekki film fantasy. Na film webie nie pisze od ilu lat jest film, poza tym miał tak dobre opnie jaka to piękna baśń, że nawet nie pomyślałabym, ze nie mogę tego puścić 7 letniej dziewczynce. Napisałam ten wątek tylko po to aby uprzedzić innych. I moim zdaniem wypadałoby dopisać do gatunku filmu oprócz Fantasy, Przygodowy + Horror. I nie musicie się tak unosić. Dałam niską ocenę, ponieważ dla mnie film nie odegrał swojej roli, poza tym nie spodobał mi się w ogóle, poczynając od gry aktorskiej kończąc na całej reszcie.

ocenił(a) film na 10
Brzechfa

Po pierwsze, mówi sie jest napisane, strona bierna. Nie chce wyjść na przemadrzalca, ale strasznie działa mi na nerwy jak ktoś sie nie umie posługiwać własnym językiem. Jak pisze, to jest to wykonywane teraz, w dodatku musi być podmiot który to wykonuje np Ala pisze, długopis pisze. Jesteś troche za duza na takie infantylne przykłady ale ogólnie radziłabym ci zapamiętać bo pierwsze, to jest poprawne językowo, dwa jeżeli użyjesz tego np klocac sie z kimś, i ten ktoś cię poprawi to bd wstyd w dodatku stracisz na autrytecie w dyskusji. po trzecie, moze ci sie to przydać w przyszłości np gdybys powiedziała tu pisze przy potencjalnym pracodawcy który ceni sobie język, moze by to wpłynęło nawet na to czy cię zatrudni czy nie. Po czwarte, mimo ze dużo osób mówi tu pisze to i tak to sobie robisz troche siarę. Tak jak mówiłam, nie chce sie wymądrzać mowie z dobrego serca.
Wracając do tematu, nie dziw sie ze wszyscy na ciebie najeżdżają bo napisalas negatywna opinie o moim zdaniem jednym z najlepszych filmów jakie widziałam i pewnie nie tylko ja tak myślę, w dodatku w taki... nieprofesjonalny sposób, bo w tej wypowiedzi skupilas sie głównie na małej kuzynce wiec wygląda to tak jakbys przede wszystkim oceniała go pod kątem dziecka. Ok nie podobał ci się ale gdybys to wszystko inaczej ujęła i zaznaczyła że nie podobało ci sie aktorstwo aranżacja i to wszystko po kolei, większość osób inaczej by spojrzała na twoja opinie. Co do kuzynki, powtórzę raz jeszcze mogłaś zrobić research.

ocenił(a) film na 9
Brzechfa

Jaki kur... horror?! Bez przesady.. może trochę przemocy i krwi jest, ale daleko mu do horroru.

użytkownik usunięty
Brzechfa

Ten film jest piękny. Nie rozumiem do kogo masz pretensje. Trzeba było poczytać cos zanim włączyłas go dziecku. Proste. Tylko do siebie samej mozesz miec wyrzuty.

Przepraszam" co" miałam przeczytać? Bo opis przeczytałam i nie sugeruje on nic, że nie można puścić tego dziecku.

użytkownik usunięty
Brzechfa

trzeba bylo poczytac wiecej. zobaczyc zwiastun. proste. nei chce mi sie nawet tlumaczyc takich oczywistych rzeczy

A mi się nie chce tłumaczyć, że w zwiastunie również nie jest pokazane, co tak naprawdę będzie przedstawiał ten film. Zanim się następnym razem wypowiesz wypadałoby poczytać wcześniejsze wpisy albo chociaż obejrzeć zwiastun jak już udzielasz takich "mądrych rad".

użytkownik usunięty
Brzechfa

zwiastunow jest wiele. ja mam wrazenie ze zalisz sie na filmwebie ze dziecko ci sie wystraszylo. jakby to kogos interesowalo...;/

Jest znaczna różnica między żaleniem się a uprzedzaniem kogoś aby nie popełnił podobnego błędu. Nie mam zamiaru dyskutować z tak mało wymagającym widzem jak ty, który każdemu prawie filmowi daje serduszko i 10/10. Powodzenia.

użytkownik usunięty
Brzechfa

srednia moich filmow - 6.51 dzieciaku. wiec nie gadaj bzdur.

ocenił(a) film na 8
Brzechfa

To ty chyba nie wiesz, czym się teraz zajmują dwunastolatki. Jesteś w wielkim błędzie, albo Cię w piwnicy chowali.

Bo ja znam tylko takich, którzy wchodzą już w wiek dojrzewania i myślą tylko o jednym, a każde słowo tłumaczą na swoje, i wszystko ich krępuje.

"Film nie odegrał roli" trzeba było się z nią pobawić , wyjść na zewnątrz , a nie puszczasz dziecku "baje" , a potem wylewasz żale na filmwebie, że film od lat dwunastu nie spodobał się dziewięciolatce.

ocenił(a) film na 8
Brzechfa

"Gwiezdny Pył" to nie baśń i nigdzie nie jest tak napisane, więc nie wiem o co masz żal. To tak jakby oglądać dramat, a potem pisać na forum, że się liczyło na komedię. W dodatku w ramach wolnego czasu proponuję podszkolić się z gatunków filmowych, bo do horroru to temu filmowi bardzo daleko.

Brzechfa

A no tak... bo:
- Wilk zjadający 3 osobową rodzinę, (Czerwony kapturek)
- Dwójka nieletnich palących wiedźmę w jej własnym domu, (Jaś i Małgosia)
- Wilk niszczący domki bezbronnych prosiaków, (Trzy świnki)
- Gadający chłopak z drewna, któremu wieloryb zjada ojca, a jakiś wąsaty typ zaciąga go do cyrku, (Pinokio)
- Naciągana sznurkiem lalka, która wypycha nowego w pokoju za okno, (Toy Story)
- Dziewczyna wpadająca do dziury i mająca omamy po eliksirach, (Alicja w krainie czarów)
- Wujek wpychający ojca gł. bohatera pod stado, (Król lew)
... to scenariusze na familijne opowiastki. Proszę Cię. Jeżeli szukasz kina dla dzieci, to wróć do bajek z komunistycznej telewizji. Tam wszystko było idealne, bo pokazywanie wad było "niet" :) A reasumując - puszczając swojemu lub cudzemu dziecku cokolwiek ponosisz za to odpowiedzialność. Tak więc przestań marudzić i zacznij myśleć.

Rankoosner

Żeby też jakiś głąb nie miał okazji się przyczepić - 2 osobową rodzinę*

ocenił(a) film na 6
Brzechfa

Film ma elementy przemocy, ale bardzo często tak jest w filmach fantasy. Nie każdy film, którego nie można puścić 7latkom jest przecież horrorem...
Rozumiem że zamieszanie może być spowodowane tym, że z opisu "Gwiezdny pył" brzmi trochę jak bajka, ale w razie wątpliwości można zawsze spytać. Albo sprawdzić na imdb, tam zawsze jest obszerny przewodnik dla rodziców.
A jeśli chodzi o 12 latki to już naprawdę bez przesady ;)

użytkownik usunięty
Brzechfa

Przypomnij sobie baśnie Andersena czy Braci Grimm... ile tam okrucieństwa, zła, bólu, cierpienia, walki... takie właśnie są Baśnie.
Chodzi o to, żeby były czarno-białe. Zło konkretne i dobro konkretne. Mnie w dzieciństwie takie "bajki" nie przerażały. No król sinobrody... teraz bym spojrzała może na to jak na horror, że jakiś koleś trzyma w szafie zamordowane żony, ale jako dziecko zwracałam uwagę na inne rzeczy, może dlatego, że świadomość zła jest inna u dziecka niż u dorosłego. To coś jak z robalami... prawie każde dziecko wyciąga z ziemi robale i nie widzi w tym nic obrzydliwego, dopiero dorastając nabiera do tego wstrętu, głównie przez to, że swój świat buduje na opiniach innych. Dorośli mówią, że robale są be, to dziecko też zaczyna uważać, ze są be. Rozumiem, że może nie podobać się film sam w sobie, gra aktorska, a nawet fabuła, ale nie można wymagać, żeby w baśni nie było "zła"! To by nie była baśń :)

ocenił(a) film na 10
Brzechfa

Wiedzmin to basn, pusc ja swojej kuzynce. A tak na serio, zacznij rozrozniac gatunki :-)

ocenił(a) film na 6
arbor2

Wiedźmin to nie baśń, to literatura fantasy.
I nie puszczaj go nikomu. Nigdy. Książkę kup, komiks kup, audiobooka, grę - ale nie znęcaj się nad nikim puszczając mu film lub serial "Wiedźmin".

ocenił(a) film na 6
Cerbin

Zgadzam się całkowicie! Puszczenie filmu to okrucieństwo względem biednej osoby która się będzie męczyć... i książki oczywiście

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones