PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=34282}

Harry Potter i więzień Azkabanu

Harry Potter and the Prisoner of Azkaban
7,7 416 639
ocen
7,7 10 1 416639
7,5 33
oceny krytyków
Harry Potter i więzień Azkabanu
powrót do forum filmu Harry Potter i więzień Azkabanu

Czy nikt nie widzi tego że ten film jest strasznie nierówny ? Obok scen genialnych, rewelacyjnych, wspaniałych są też sceny strasznie zepsute. Sceny genialne to:
1. Jazda błędnym rycerzem i to jak Stan mówi Harremu o Blacku. Rzucają sie w oczy świetne ujęcia kamery.
2.Jak Harry wychodzi ze swojego pokoju w dziurawym kotle widać jakąś czarownice pukającą do drzwi i mówiącą: "sprzątanie" po czym z tego pokoju dobiega jakieś okropne ryczenie. Scena zupełnie jak wyjęta z parodii ale to mi właśnie przypadło do gustu.
3. Wejście bliźniaków do dziurawego kotła i nabijanie sie z Rona. Bardzo zabawne.
4. To jak pan Weasley mówi Harremu o zagrożeniu ze strony Syriusza Blacka.
5. Scena w pociągu kiedy gasną światła i następnie kapitalne ujęcie dementora sunacego korytarzem i otwierajacego drzwi przedziału. I ta jego przerażajaca ręka! Super!
6. Gdy Hermiona mówi do Harrego: "nikt nie krzyczał Harry" i następnie spojrzenie Harrego na szybę gdzie widać odbicie jego twarzy.
7. Powozy jadące w deszczu i następnie chór śpiewający Double Trouble.
8. Scena w dormitorium gdzie Neville udaje małpe, Ron lwa, a Harremu bucha para z uszu i następnie ujęcie dementorów hasajacych wokół Hogwartu.
9. Jakiś ptaszek rozbija sie o gałąź wierzby bijącej.
10. Trelawney wstaje i uderza w stolik. I następnie gdy zobaczyła ponuraka w filiżance Harrego i jej przerażenie. Kapitalne!
11. Cała lekcja u Hagrida i następnie cudowny i przepiękny lot na Hardodziobie.
12. Ron mówiacy: "słyszeliście kretyna ? jak robi z siebie ofiarę burak jeden"
13. Jak Harry dowiaduje sie że Black jest blisko Hogwartu i przybliżenie kamery do zdjęcia Blacka w gazecie i nastepnie po raz kolejny ujęcie dementorów hasajacych wokół Hogwartu.
14. Neville mówiący na lekcji u Lupina że najbardziej przeraża go Snape i następnie Lupin odpowiadający: "tak, nie tylko ciebie"
15. Snape wychodzący z szafy.
16. Harry pytający sie McGonagall czy podpisze mu formularz i McGonagall mówiąca: "przykro mi Potter, to moje ostatnie słowo" oraz Harry mówiący do Rona i Hermiony żeby sie nie pzrejmowali.
17. Rozmowa Harrego z Lupinem na moście i piękna muzyka w tle.
18. Ujęcie w którym zamykają się bramy Hogwartu w połączeniu z groźną muzyką Williamsa.
19. Cały mecz quidditcha i spadnięcie Harrego z miotły.
20. Harry budzący sie w szpitalu i Ron mówiący o jego miotle.
21. Rozmowa Harrego i Lupina w lesie i następnie lot Hedwigi z muzyką Williamsa.
22. Harry wybierajacy sie do Hogsmeade w pelerynie i natrafiający na bliźniaków.
23. Bliźniacy przekazujący Harremu Mape Huncwotów.
24. Dosłownie wszystkie sceny w Hogsmeade.
25. Harry uczący sie patronusa u Lupina i wpychający dementora do kufra.
26. Trójka idąca do Hagrida i Hagrid opowiadający o przesłuchaniu w sprawie Hardodzioba.
27. Harry widzący Petera Pettigrew na Mapie i następnie idący korytarzem i zerkający na Mape.
28. Snape przyłapujący Harrego i Lupin wybawiajacy go z opresji.
29. Lupin opieprzający Harrego w jakiejś klasie.
30. Hermiona wychodząca z lekcji wróżbiarstwa.
31. Przerażająca przepowiednia Trelawney.
32. Hermiona uderzająca pięścią Malfoya.
33. Trójka stojąca na wzgórzu i obserwująca egzekucje Hardodzioba.
34. Akcja z bijącą wierzbą w roli głównej.
35. Przemiana Lupina w wilkołaka i Harry rozbrajający Glizdogona i jego ucieczka.
36. Harry budzący sie w szpitalu i Dumbledore zlecający im misję.
37. Dosłownie cała akcja z przenoszeniem sie w czasie.
38. Harry i Hermiona uciekający przed wilkołakiem i ratujący ich Hardodziob.
39. Harry wyczarowujacy patronusa i przepędzający setki dementorów.
40. Uratowanie Syriusza i pożegnanie sie z nim.
41. I dalej aż do końca filmu wszystko jest genialne.

Pozostałe sceny których nie wymieniłem wyżej są niestety strasznie popsute. Głównie chodzi mi o:
1. Wejście ciotki Marge do domu i kolacja. Dlaczego to jest tak beznadziejnie wyreżyserowane ?
2. Spotkanie z Knotem w dziurawym kotle.
3. Harry zmagający sie z ksiażką Hagrida. Przecież to jest takie dziecinne i naiwne.
4. Wysysanie duszy przez Dementora i zemdlenie Harrego w pociągu. Zwłaszcza to beznadziejne wysysanie! Kto coś takiego wymyślił ? Przecież to wygląda tragicznie. I Lupin przepędzający dementora bez wypowiedzenia zaklęcia. Co najmniej dziwne.
5. Uczta powitalna w Hogwarcie. Skąd Malfoy wiedział że Harry zemdlał ?
No i Dumbledore przedstawiający Lupina i Hagrida jako nowych nauczycieli - znowu to wyglądało tragicznie.
6. Scena z Grubą Damą która nie chce wpuścić Gryfonów do dormitorium bo każe im słuchać swojego wycia. WTF?! Dno. Wzięte z kosmosu.
7. Malfoy podchodzący do Hardodzioba. Nienajlepiej to wyglądało.
8. Lupin broniący Harrego przed dementorem na lekcji. Wyglądało to bardzo kiczowato.
9. Scena w której Gruba Dama uciekła z portretu, który został pocięty nożem. I ta groźna mina Dumbledora kiedy podchodzi do portetu. Porażka.
10. Lekcja ze Snapem. Znowu słaba reżyseria.
11. Dumbledore ratujący Harrego podczas meczu bez użycia różdżki. Tragedia.
12. Scena w której Ron goni Parszywka a potem dostrzega Syriusza w postaci psa znowu słaba. I jak ten pies doskoczył do Rona i go ciagnął wygladało to jakoś nieprzekonująco. I początek pogoni Harrego - wyglądało to tak jakby chciał a nie mógł.
13. Prawie cała scena we wrzeszczącej chacie - słabiutka. Szczególnie to jak Snape sobie wszedł bez peleryny niewidki i rozbroił Lupina. I atak Harrego na Snape'a - przecież wypowiedział Expelliarmus a nie Drętwota więc z jakiej racji Snape'a odrzuciło ?
14. Po tym jak Lupin przemienił sie w wilkołaka Syriusz przemienił sie w psa po czym walczył z wilkołakiem - wyglądało to tandetnie i głupio.
15. Scena nad jeziorem gdy dementorzy atakują Harrego beznadziejna przez to głupie wysysanie.

Na szczęście tych genialnych momentów jest jak widać znacznie więcej niż tych popsutych. Bardzo lubie oglądać ten film ale za każdym razem bardzo wkurzają mnie te popsute sceny i dlatego nie mam pojęcia jaką ocene wystawić temu filmowi. Nie rozumiem też tych którzy wystawiają temu filmowi 10/10. Jak dla mnie zrozumiała ocena tego filmu to co najwyżej 8/10. Dziękuję za uwage i zapraszam do komentowania.




kurczakt2

mam tylko zastrzeżenia do momentu gdzie napisałaś że Lupin nie wymawia zaklęcia. Najpewniej opanował zaklęcia nie yberalne (chyba się to tak pisze) czyli zaklęcia, bez ich wypowiadania. Była o tym mowa w książce.

ocenił(a) film na 8
fly_on

no w sumie masz racje ale ja jednak wolałbym żeby wypowiedział zaklęcie. jeszcze chciałem powiedzieć że wiele osób było za tym żeby insygnia reżyserował Cuaron. jeżeli miałby je zrobić tak nierówno jak więźnia to ja dziękuje bardzo za takiego reżysera. co prawda uważam że byłby lepszy niż Yates ale myśle też że lepsi od Cuarona byliby: Steven Spielberg, Peter Jackson i Guillermo del Toro.

użytkownik usunięty
fly_on

Tylko, że twórcy filmu nie mogli wiedzieć o zaklęciach niewerbalnych, bo jest o nich mowa dopiero w VI części książki, która powstała później niż ten film.

ocenił(a) film na 10
kurczakt2

mnie sie nie podobało jak:
-seamus mowi do harryego ze gruba dama nie chce go wpuscic, jakos nienaturalnie tu zagral
-jak ksiazka atakuje nievillea - troche to tandetnie wyszlo
-jak lupin zaslania harego przed dementorem podczas lekcji, irytujacy ten jego krzyk
-we wrzeszczacej chacie jak lupin prosi snapea a ten go nie slucha i lupin tak kiczowato macha reką i daje sobie spokój

reszta ktore wymieniles ze sa popsute i nie powtarzaja sie u mnie uwazam ze sa dobre

ocenił(a) film na 8
gfreeman

zgadzam sie co do tej książki atakującej nevilla - rzeczywiście wyszło to tandetnie ale także dziecinnie i naiwnie i też mi sie nie podobało to machnięcie ręką lupina.

ocenił(a) film na 8
kurczakt2

jeżeli uważacie że są jakies zepsute sceny w tym filmie to je wypiszcie w tym temacie.

ocenił(a) film na 8
kurczakt2

"Skąd Malfoy wiedział że Harry zemdlał?"

tylko z tym się zgodzę z Twojej listy nieudanych scen. też mnie to zdziwiło/poirytowało.

czykiczyki

Nie wiem czy czytaliście książkę, ale tam podczas wtargnięcia dementora do ich przedziału był jeszcze Ginny i Neville i wydaje mi się, że to on komuś o tym powiedział i w końcu plotka obiegła pół Hogwartu xP
Mi osobiście bardzo podobała się scena we Wrzeszczącej chacie,ta z wilkołakiem i nad jeziorem.

czykiczyki

a książkę czytali? tam dokładnie napisane jest że cały Hogwart dowiedział się iż Harry zemdlał :D stąd Malfoy wiedział :D Co do sceny z Grubą Damą się zgodzę...czy przypadkiem ich wejście do dormitorium znajdowało się zupełnie w innym miejscu? I wydaje mi się też że Grubą Damę grała inna aktorka. No i końcówka filmu...powie mi ktoś o co w niej chodziło ? Jak Harry mógł zobaczyć siebie jak próbował ratować Syriusza? przecież oni dopiero potem przenieśli się w czasie?

madz_iulkaa

Oglądałeś wogóle film?Jeśli przenosisz się w czasie to w przeszłości te rzeczy już się zdarzyły. Przecież wszystkie rzeczy działy sie tak samo (kamien który uderzył harrego w głowe, hermiona udająca wilkolaka, nie tylko hary stojący po drugiej stronie jeziora)

kurczakt2

Lekcja ze Snapem była super! "Turn to page 394" :)
Poza tym wspomnianym scena we wrzeszczącej chacie jest GENIALNA.

Vickynella

Lekcja ze Snapem była beznadziejna, bo twórcy tak daleko poszli w jego "wybielanie" że postanowili nam wmawiać że Snape znęcając się psychicznie nad uczniami (w tym wypadku Hermioną) robi dobrze i... ma rację??? -beznadziejna zmiana względem ksiązki, gdzie po tym jak Snape odejmuje punkty Hermionie za to, że odpowiedziała dobrze na pytanie (gdyż pomimo że widział że podnosi ona rękę, to cały czas z premedytacją udawał że jej nie widzi i wyśmiewał się z klasy jak mogą tego nie wiedzieć, po pewnym czasie Hermiona po prostu nie wytrzymała i powiedziała: profesorze.. to może ja odpowiem, ponieważ wilkołaki itd..") Hermiona była bliska płaczu a Ron był po prostu wściekły i wykrzyczał do niego "Zadałeś pytanie, a ona zna odpowiedź, po co pytać jak nie chce się usłyszeć odpowiedzi?!" za co oczywiście dostał szlaban, a w filmie oni zmieniają to na Rona mówiącego do Harry'ego "Coś w tym jest, co nie?" (albo "Ma gość w sumie rację" -nie pamiętam dokładnie jak to było w dubbingu, tylko oryginał "He's got the point, you know") ... Żałosne po prostu.

Akcja we Wrzeszcącej Chacie... jest za krótka. Ile trwała, 4 minuty? Powinna jakieś 10 żeby oddać jej jakąkolwiek sprawiedliwośc, ale też żeby nie przeciągnąć jej za długo. W takim talentem do reżyserki jaką tu pokazał twórca i z taką obsadą jaka była we Wrzeszczącej Chacie mogli tam po prostu zrobić miazgę.
A w tym krótkim gąszczu chaotycznych zdarzeń jeśli ktoś nie przeczytał ksiązki to tak naprawdę nie wie o co chodzi. A nawet jeśli wydaje mu się że wie, to jest to nieprawda, ponieważ 3/4 rzeczy po prostu nie zostało tam wyjaśnione. Jak Syriusz uciekł z Azkabanu? Dlaczego ludzie myśleli, że to on zdradził Potterów? Dlaczego Peter i Syriusz byli Animagami? Jak Syriusz wiedział że Peter jest w Hogwarcie? Jak Lupin się dowiedział że Syriusz jest z Trio we Wrzeszczącej Chacie i Peter żyje? Jak Snape znalazł się we Wrzeszczącej Chacie? Dlaczego to takie ważne że Patronus Harry'ego przybiera postać jelenia? Dlaczego Snape nienawidził Syriusza? Kto to wie, na pewno nie ludzie którzy obejrzeli jedynie film...

Marmilia

To nie było wybielanie Snape'a, tylko umniejszanie wartości postaci Rona.

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones