film

Henryk IV. Król Nawarry

Henri 4
2010
2h 35m
6,2 1 936
ocen
6,2 10 1 1936
We Francji trwają krwawe walki na tle religijnym. Kres waśni ma położyć małżeństwo Małgorzaty, katolickiej księżniczki z panującej dynastii Walezjuszów, oraz Henryka Burbona, hugenockiego króla Nawarry. więcej mniej
Henryk IV. Król Nawarry zobacz gdzie obejrzeć online

reżyseria

scenariusz

gatunek

produkcja

premiera

Francja, rok 1563. Trwają krwawe walki pomiędzy Katolikami i Protestantami (Hugenotami) na czele, których staje Henryk z Nawarry. W ramach pojednania Królowa Francji, Katarzyna Medycejska oferuje mu rękę swej córki, Małgorzaty. Tuż po zaślubinach, w noc św. Bartłomieja, dochodzi do rzezi Protestantów. Henrykowi udaje się przeżyć, jednakFrancja, rok 1563. Trwają krwawe walki pomiędzy Katolikami i Protestantami (Hugenotami) na czele, których staje Henryk z Nawarry. W ramach pojednania Królowa Francji, Katarzyna Medycejska oferuje mu rękę swej córki, Małgorzaty. Tuż po zaślubinach, w noc św. Bartłomieja, dochodzi do rzezi Protestantów. Henrykowi udaje się przeżyć, jednak trafia do więzienia, skąd ucieka po czterech długich latach. Aż pięć razy zmieniając religie, walczy o tron króla Francji. Kiedy w końcu na nim zasiada jako pierwszy władca zapewnia swoim poddanym wolność słowa i wyznania.

na podstawie
Heinrich Mann (powieść)
studio
arte France Cinéma (udział) / Bayerischer Rundfunk (BR) (koprodukcja) / Degeto Film (koprodukcja) / więcej
tytuł oryg.
Henri 4
inne tytuły
Henry of Navarre Miedzynarodowe
więcej
Zdjęcia do filmu zrealizowano w Kolonii (Niemcy), Czechach i Francji.
Od najlepszych
  • Od najnowszych
  • Od najlepszych

Wśród historycznych filmów jest mniej więcej tym, co najnowsza część piły wśród horrorów.
Wyobrażacie sobie dobry film, w którym to katolicy są przedstawieni pozytywnie, a protestanci negatywnie? Nie, bo to nie wpisuje się w tendencje.

Doskonale ukazane czasy i zdarzenia historyczne. Doskonale pokazana ciemnota religijna oraz to co się do tej pory nie zmieniło na świecie za śliczny tyłek można załatwić wszystko.
Wspaniale dobrani aktorzy naprawdę dobry historyczny film. Z przyjemnością go obejrzałem i na pewno jeszcze nie raz obejrzę polecam go...

bo właściwie o tym samym, lecz nie tak rewelacyjny w warstwie wizualnej, emocjonalnej i aktorskiej.

Te ponad dwie godziny jakie spędziłem przy tym filmie na pewno nie były czasem straconym :-) Stawiam 8/10 i polecam :-)

Pełen dramaturgii, zwrotów akcji, dynamiczny, gwałtowny, romantyczny - typowo francuski film. Świetne kostiumy, charakteryzacja, dopracowana fabuła. Naprawdę dobre kino historyczne. Może momentami naciągane, ale to też typowe dla Francuzów.
Jedna rzecz, która mnie zawsze u nich irytuje i nie mogę się do niej...