PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=1319}

Imię róży

Der Name der Rose
7,7 175 219
ocen
7,7 10 1 175219
7,4 27
ocen krytyków
Imię róży
powrót do forum filmu Imię róży

Muszę przyznać, że zauroczyła mnie postać bezimiennej niewiasty i gdybym to ja miał dokonać wyboru między nią a naukami mistrza, to zdecydowanie wybrał bym dziewczynę. I nie chodzi mi tylko o "pamiętna" scenę erotyczną, oraz "walory" ciała owej kobiety, choć chyba nie ma mężczyzny, który byłyby na nie obojętny. Mnie osobiście urzekły przepiękne oczy bohaterki...Wyraz jej twarzy w końcowych scenach chyba na zawsze pozostanie w mojej pamięci. Dodam tylko, że w czasach w których toczy się historia filmu celibat nie był chyba jeszcze obowiązkowy? więc tym bardziej dziwi mnie decyzja głównego bohatera.

Co do samego filmu, to "czuć" w nim klimat średniowiecza w każdym momencie. Wszechobecna ciemnota i zabobon, beznadzieja, trudy ówczesnego życia, bez wygód cywilizacji, może dzisiaj przyprawiać o stany depresyjne.W paru słowach: piękny klimatyczny i specyficzny film.

ocenił(a) film na 8
shinobi82

Był obowiązkowy, mistrz o tym wspominał, że zakonnik ma prawo kochać tylko Boga... jakoś tak. ;) A co do kobiety to wiesz biedna była, głupia pewnie też a w tamtych czasach uroda szybko przemijała. Ale i tak bym ją wybrał. Cudowny film.

Awgwa

Z tym obowiązkiem to chyba nie do końca tak było - tekst z historycy org

"Początkowo celibat zalecano i pochwalano, np. bezżenni byli Tytus i Tymoteusz. Żonaci prezbiterzy po owdowieniu nadal pozostawali przy swej posłudze, nie posiadając już żon. W II w. Tertulian pisał: „I będzie składał ofiary (...) przez kapłana, który został powołany do kapłaństwa jako mąż raz żonaty lub w ogóle z dziewictwa do tego stanu włączony".

W pierwszych wiekach zalecano kapłanom wstrzemięźliwość seksualną, bez względu na to czy żyli samotnie, czy mieli rodziny. Żonaci mężczyźni byli dopuszczani do święceń, a wyższe święcenia wykluczały pożycie małżeńskie; chyba że ktoś żenił się dopiero po przyjęciu święceń - wtedy tracił stanowisko duchowne.

W 306 r. synod w Elwirze usankcjonował wcześniejszy obyczaj, wedle którego od żonatych mężczyzn, którzy przyjmowali święcenia kapłańskie, żądano wyrzeczenia się pożycia małżeńskiego.

Do VII w. biskupi, także papieże, miewali małżonki, a ich synowie piastowali w Kościele najwyższe urzędy: św. Sylweriusz był synem 52. papieża - św. Hormizdasa, a święci Bonifacy I, Feliks III i Anastazy byli synami kapłanów.

W VIII w. celibat stał się prawem powszechnym na Zachodzie, ale dopiero papieże XI w. - zwłaszcza Grzegorz VII - zaangażowali się w walkę o jego upowszechnienie. Proces ten trwał przez stulecia. Ostatecznie Wschód zachował prawo zawierania małżeństwa przez duchownych aż do czasu otrzymania wyższych święceń, natomiast Zachód rozszerzył celibat na wszystkich księży.

A teraz prawdziwa ciekawostka (źródło to samo):

"Dopiero w 1917 r. (!!!) pojawił się w kodeksie zapis o celibacie, przywołujący prawodawstwo soboru trydenckiego; wtedy źródłem tego zobowiązania stało się prawo kościelne."

Jak wiadomo akcja filmu toczy się w roku 1327, a wtedy przymykano jeszcze na to oko:)

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones